דו"ח ביקורת פנים: חשש להלבנת הון ב-320 מיליון שקל בקק"ל

לפי הדו"ח ועדת ההעברות, שבראשה עמד המנכ"ל דאז, מאיר שפיגלר, פעלה בניגוד חמור לסדרי מינהל תקינים: "אין ודאות שהכספים המועברים מקק"ל אינם כספים שמקורם בעבירות פליליות" ■ מחר תדון ועדת גילאור במינויו של שפיגלר למנכ"ל הביטוח הלאומי ■ שפיגלר: "דו"ח מוזמן ומתוזמן לכאורה על-ידי דני עטר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: לע"מ

ועדת ההעברות בקק"ל, בראשות מנכ"ל קק"ל דאז, מאיר שפיגלר, פעלה בניגוד חמור לסדרי מינהל תקינים, הוקמה ללא נהלים שמנחים את עבודתה וסמכויותיה לא נקבעו - כך קובע דו"ח ביקורת פנימי חריף.

עוד קובע הדו"ח כי הוועדה פעלה בניגוד חמור לסדרי מינהל בכל הקשור לביצוע שינויים בהחלטות ועדת הפרויקטים, וזאת למרות שחבריה אינם אנשי מקצוע. היא אף הרחיבה את סמכויותיה ללא אישור והעניקה איגום תקציבי ללא סמכות בהחלטת שנוגעות לסכומים שמסתכמים במאות מיליוני שקלים.

מחר (ג') תדון ועדת גילאור לאישור מינויים בכירים בשירות הציבורי במינויו של שפיגלר למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ובמערכת הפוליטית מעריכים כי הוועדה לא תוכל להתעלם מהדו"ח הזה, או מדו"ח מבקר המדינה שצפוי להתפרסם בקרוב, על התקשרות קק"ל עם פארק אריאל שרון. ממצאי הדו"ח כבר הועברו ליועץ המשפטי לממשלה.

"חברי הוועדה עשו בה כבתוך שלהם". מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

דו"ח הביקורת מתייחס לפעילותה של הוועדה בשנים 2016-2013. במרבית התקופה שנבחנה כיהן שפיגלר כיו"ר הוועדה וחבריה היו מנהל החטיבה לגיוס משאבים לשעבר, אבי דיקשטיין; ומנהל חטיבת הכספים והכלכלה, יובל ייני.

"אין ודאות שמקור הכספים המועברים אינו בעבירות פליליות"

במסגרת פעילותה העבירה הוועדה 320 מיליון שקל כספי תרומות מחו"ל לגופים וארגונים אחרים - "ללא כל פיקוח על מקור התרומה, כמתחייב על פי החוק והנחיית הרגולטורים. כפועל יוצא אין בקק"ל ודאות לכך שהכספים המועברים ממנה לארגונים אחרים אינם כספים שמקורם בעבירות פליליות. כמו כן, במקרה של קיום זיקה כלשהי בין תורם שזהותו לא ידועה לקק"ל לבין גוף נתרם בישראל, תיתכן 'עסקה סיבובית' שבמסגרתה יהפוך התורם לנהנה מכספי התרומה".

"הביקורת רואה בחומרה את התנהלות חברי ועדת ההעברות, שעשו בה כבתוך שלהם וחשפו את קק"ל לסיכונים משפטיים, רגולטוריים ותדמיתיים כבדים", נכתב בדו"ח הביקורת הפנימי. "ועדת ההעברות הוקמה ב-2013 במתכונת החדשה, בלא החלטה של הנהלת קק"ל ומבלי שהוגדרו מסגרת פעילות הוועדה וסמכויותיה. אופן הפעילות וזהות חברי הוועדה נקבעו בעת דיוני הוועדה עצמה, על ידי חברי הוועדה ובהובלת שפיגלר. ועדת ההעברות, אימצה לעצמה סמכויות ללא קבלת אישור כלשהו מטעם הגורמים המוסמכים בקק"ל".

הדו"ח מציין כי הוועדה "החליטה על העברת תרומות, שבעטיין ניתנו הטבות מס לתורמים בחו"ל, לגופים ולארגונים אחרים בישראל, מבלי לבדוק באופן מעמיק את הבסיס החוקי המקומי בחו"ל להטבת המס שניתנה. בעקבות זאת נחשפת קק"ל לסיכונים משמעותיים, הן ברמת חשש לעבירות מס בחו"ל והן להשלכות רגולטוריות במישור הבינלאומי".

"במהלך 2016 אישרה ועדת ההעברות מיזם בגובה 5 מיליון שקלים בפארק אריאל שרון, שלא ניזום על ידי תורם כלשהו. המיזם הוסווה בתור העברה ישירה של תרומה מחו"ל, בעוד שלמעשה לא היתה קיימת כל תרומה למיזם. לטובת מימון המיזם הפרו גורמים בחטיבה לגיוס משאבים את חובת האמון בפני התורם מצרפת, כאשר עשו בתרומתו שימוש פסול שלא למטרה שלה יועדה.

פארק אריאל שרוןצילום: חיים טרגן

"במסגרת ההחלטות של ועדת ההעברות הועברו מקק"ל עשרות מיליוני שקלים לארגונים שאינם מלכ"רים, לארגונים שביכולתם לחלק רווחים לחברים, בהם לארגונים בעלי זיקה לקק"ל, בניגוד להוראות החוק ולהנחיית רשם ההקדשות.

"למרות הצורך הברור בפיקוח על ארגוני היעד כדי למנוע חשש להלבנת הון ועבירות נוספות על חוקים ותקנות, החל מישיבת הוועדה הראשונה, לא פעלה החטיבה לגיוס משאבים לקבל מסמכים מארגוני היעד לטובת ביצוע פיקוח כלשהו על אותם ארגונים. בתקופה זו הועברו לארגון היעד כ-280 מיליון שקלים, הכוללים כספי תרומות מחו"ל, ומצ'ינג מתקציב קק"ל.

"מתחילת פעולות הוועדה במתכונתה החדשה בפברואר 2013 ועד יולי 2016 לא התקיים כל פיקוח מטעם קק"ל בנוגע למיזמים שלטובת הקמתם העבירה כספי תרומות לארגונים אחרים. למרות סך העברות כולל של 290 מיליון שקלים לארגוני יעד, לא הועברו לקק"ל התחייבויות כלשהן לשימוש בתרומות ולא התבצע פיקוח מטעם הארגון על התקדמות הפרויקט, או בקרה כלשהי עם סיומו".

שפיגלר: "הדו"ח לא שווה את הנייר שעליו נכתב"

בחלק אחר של הדו"ח נכתב כי עובד קק"ל בתפקיד מנהל אזור היה מעורב בגיוס תרומות מארה"ב, למרות שלא קיבל אישור מגורם מוסמך לביצוע התרמה. אחת מהתרומות שגייס שימשה להקמת מיזם רכיבת אופניים סמוך ליישוב שבו הוא מתגורר. "מנהל האזור הציג את הפרויקט בוועדת הפרויקטים המרחבית והיה מעורב בתכנונו, וזאת ללא מתן גילוי נאות על מגוריו ביישוב".

דו"ח הביקורת ממליץ בין היתר לבטל את ועדת ההעברות. בכל הנוגע לתרומות שכבר הגיעו לקק"ל לצורך העברתם לביצוע פרויקטים באמצעות ארגונים אחרים - הביקורת ממליצה כי מיזמים אלה יועלו לדיון פרטני בוועדת הפרויקטים של הארגון.

"לא התקיים כל פיקוח מטעם קק"ל בנוגע למיזמים שלטובת הקמתם העבירה כספי תרומות"צילום: אליהו הרשקוביץ

מאיר שפיגלר מסר בתגובה: "מדובר בדו"ח ביקורת פנימי שלא שווה את פיסת הנייר עליה נכתב, מוזמן ומתוזמן לכאורה על-ידי דני עטר, המעוניין להסיט את האש והתקשורת ממעשיו הגוררים את קק״ל אל עברי פי פחת, שוועדת הביקורת החיצונית של קק״ל, בראשות השופט בדימוס אורי שטרוזמן, ביקרו אותו קשות, הגדירו אותו כדו"ח לא סופי והורו ליורם שבירו לפנות אל המבוקרים לשם קבלת תגובתם, שבפועל לא ניתנה. יורם שבירו, שבעברו עבד במשרד מבקר המדינה, כנראה איבד את הצפון והמצפון בכדי לשרת את אדונו ולא את כבוד המקצוע אותו הוא רומס ברגל גסה ובוטה".

מקק"ל נמסר בתגובה: "דו"ח המבקר הפנימי מתייחס לתקופת ההנהלה הקודמת. מאז כניסתה של ההנהלה הנוכחית נעשו צעדים משמעותיים לחשוף את הארגון לביקורת מלאה של מבקר המדינה ושונו באופן מהותי נהלי העבודה כך שיהיו לפי אמות המידה הנקיונות והמחמירות ביותר ובצורה שקופה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום