מחריף העימות בין קק"ל לאוצר: דירקטוריון הארגון אישר להעביר למדינה מיליארד שקל בלבד

זאת, בניגוד להסכמות שהתקבלו לאחרונה, שלפיהן קק"ל תעביר למדינה סכום כפול ■ דירקטוריון קק"ל דורש בתמורה כי לא יתבקש להעביר כספים נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שלט "ברכת קרן קימת לישראל לנוטעים ביערותיה", על רקע שדה בור בצפון הנגב
קרן קיימת מברכת את הנוטעים בצפון הנגב, 2015צילום: אליהו הרשקוביץ

קרע בין קק"ל לאוצר: דירקטוריון קק"ל החליט היום (ב') להעביר 1 מיליארד שקל בלבד לתקציב המדינה ל-2018, והעמיד לכך שורת התניות.

דירקטוריון קק"ל קיבל בכך את הצעתו של סגן יו"ר הארגון ויו"ר ועדת הכספים ארנן פלמן (מהליכוד), שהציע להעביר 1 מיליארד שקל בלבד. פלמן, כמו גם חברי דירקטוריון נוספים, התנגדו לדרישת האוצר להעברת 2 מיליארד שקל ב-2018-2017.

לפני חודש הופיעו באב"ד וראש הסגל של נתניהו יואב הורוביץ בפני דירקטוריון קק"ל וביקש ממנו להעביר 1 מיליארד שקל. נתניהו נפגש אז עם פלמן וביקש ממנו לסייע בהעברת הכסף. עם זאת, אחרי שבועיים הודיעו מנכ"ל האוצר שי באב"ד ויו"ר קק"ל דני עטר על סיכום להעברת 2 מיליארד שקל ב-2018-2017 מקק"ל לאוצר המדינה.

באב"ד הודיע שאם דירקטוריון קק"ל לא יאשר את העברת הסכום אזי ועדת הכספים תקדם את הצעת החוק לעיגון העברת כספים מקק"ל - עיגון העברה של 80% מהכנסות קק"ל בגין השבחת הקרקע לקופת המדינה, אחרת קק"ל לא תהנה מפטור ממס עבור ההשבחה.

ועדת הכספים תמשיך מחר בחקיקת הסעיף, שהתקבל בקריאה הראשונה בחוק ההסדרים ביולי 2015. הצעת החוק הממשלתית ב-2015 התייחסה להעברת 65% מהכנסות קק"ל, הצעה שלא קודמה מעבר לקריאה הראשונה מאחר שהאוצר חתם על הסכם עם קק"ל בנובמבר של אותה שנה. בהצעת החוק שהגישו הח"כים רועי פולקמן ורחל עזריה (כולנו) לפני כמה שבועות מבקשים השניים להגדיל את הסכום המועבר ל-80% מההכנסות.

קק"ל הבהירה שאין בהיענותה להעביר 1 מיליארד שקל כדי לגרוע מההסכם עמה מסוף 2015 שהתייחס להעברת 2.2 מיליארד שקל, שכבר הועברו לקופת המדינה. לפי הסכם זה למדינה לא יהיו דרישות כספיות נוספות מקק"ל עד 2021.

יו"ר קק"ל, דני עטר
יו"ר קק"ל, דני עטרצילום: אמיל סלמן

הדירקטוריון החליט שהעברת הכסף מותנית בקיום שורה של התניות ובהן מילוי כל ההתחייבויות של הממשלה כלפי קק"ל בהסכם מנובמבר 2015 כמו מינוי כל נציגי קק"ל במועצת מינהל מקרקעי ישראל; חזרה מיידית לבירור חובות העבר של רמ"י לקק"ל, באמצעות מינוי מומחה מוסכם על הצדדים בתוך 21 ימים; והודעה של הממשלה על חזרתה מקידום החוק לעיגון העברת כספי קק"ל לאוצר המדינה. כמו כן, מתנה קק"ל את העברת הסכום בהסדרת מנגנון להעברת מידע מרמ"י לקק"ל ולעסקות המבוצעות בהן, באופן שבו רמ"י תעביר לקק"ל כל מידע שברשותה לגבי קרקעות קק"ל.

בנוסף, דירקטוריון קק"ל דורש קבלת הצהרה של ראשי סיעות הקואליציה בכנסת שלפיה  הקואליציה לא תתמוך, לא תקדם ואף תתנגד לכל הצעת חוק פרטית הנוגדת את הוראות ההסכם שבין קק"ל למדינה מסוף 2015 או את החלטת הדירקטוריון בדבר העברת הכספים עד לסוף כהונתה של הכנסת ה-20.

הדירקטוריון אף הנחה את הנהלת קק"ל כי אם במהלך תקופת ההסכם תקודם בכנסת חקיקה ממשלתית או פרטית הנוגדת את הוראות ההסכם, תנקוט ההנהלה צעדים ובין היתר תדרוש את השבת הכספים שקק"ל תעביר על פי ההחלטה - וכן את הכספים שהועברו עד כה במסגרת ההסכם.

עוד קבע דירקטוריון קק"ל כי הסכום שתעביר קק"ל יושקע בפרויקטים הכלולים בתקציב המדינה, בתחומים הקשורים בליבת העשייה של קק"ל ובתיאום עם קק"ל לגבי הפרויקטים. תנאי נוסף הוא כי בפרויקטים שיבוצעו באמצעות או במימון קק"ל יצויין שמה ומעורבותה של קק"ל במובלט.

משה דבוש, חבר הדירקטוריון מטעם מפלגת העבודה, נמנע בהצבעה ואמר כי "ההצעה שהוצעה על ידי ארנן פלמן והתקבלה היא טובה. למרות זאת אני נמנעתי כי אישית אני לא מאמין שהיא תתקבל על ידי הממשלה. אני מקווה שאם בממשלה יש אנשים שמבינים שטובת המדינה היא שיישארו המוסדות הלאומיים וקק"ל אזי יקבלו את ההצעה. אם מטרתם לפרק את קק"ל אזי לא יקבלו אותה".

מקק"ל נמסר כי "חברי הדירקטוריון הגיעו להחלטה מתוך הבנת החשיבות שיש לשמירה על שיתוף פעולה בין קק״ל, שהיא הארגון היהודי והציוני החשוב ביותר, לבין ממשלת ישראל ומתוך רצון שקק״ל תוכל להמשיך ולפעול לטובת המטרות החברתיות והסביבתיות החשובות שבהן היא משקיעה".

ביום חמישי הקרוב תתכנס ההנהלה הציונית העולמית לדיון חירום לאור הרצון של הממשלה להלאים את קק״ל. במהלך הדיון יעלו בווידאו-קונפרנס נציגים מחו״ל ובשבוע הבא יגיעו לארץ כל נציגי קק״ל והמוסדות הציוניים ברחבי העולם לארץ לכינוס חירום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker