"נאלץ את הממשלה למצוא פתרון לנכים": הצעת החוק החדשה של המחנ"צ

למרות ההסכמות בין מטה מאבק הנכים למשרד האוצר וההסתדרות, טרם הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק ממשלתית להעלאת קצבאות הנכים

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יואל חסון בכנסת, בשנה שעברה
ח"כ יואל חסוןצילום: ליאור מזרחי

סיעת המחנה הציוני הגישה אתמול (א') הצעת חוק להעלאת קצבאות הנכים, המבוססת על ההסכמות בין מטה מאבק הנכים למשרד האוצר וההסתדרות. זאת לאחר שלמרות ההסכמות בין הצדדים, הממשלה טרם הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק ממשלתית להעלאת קצבאות הנכים.

הצעת החוק של המחנה הציוני מגדילה את תקציב קצבאות הנכות ל-4.2 מיליארד שקל בפריסה על פני ארבע השנים הקרובות; הצמדת הקצבאות לשכר הממוצע במשק; העלאת גובה הקצבה בכמה פעימות החל מינואר 2018 עד לגובה של 4,500 שקל עבור הנכים ברמת הנכות הקשה ביותר; הגדלת תקציב הקצבאות לילדים נכים ב-150 מיליון שקל; תוספת תקציב של 75 מיליון שקל לטובת עידוד תעסוקת נכים; ותוספת תקציב של 300 מיליון שקל לטובת קצבאות נכות עבור קשישים.

כמו כן, הצעת החוק כוללת תיקון משמעותי במנגנון ה'דיסריגארד' ליצירת תמריץ ליציאה לעבודה לנכים שיכולים לעבוד, באופן שיאפשר קיזוז של קצבת הנכות רק כנגד שכר הגבוה מ-4,300 שקל (בניגוד למצב כיום, שבו הקצבה מתקזזת כנגד שכר בגובה 2,800 שקל).

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ אבי גבאי, אמר כי  "הגיע הזמן שהממשלה תפסיק לקדם חוקים צרפתיים ותתחיל לקדם חוקים ישראליים, חוקים שמבוססים על ערבות הדדית, שיקדמו את החברה ויעזרו לחלשים. לכן, אם הממשלה לא מקדמת את החוק שהתחייבה לו לפתרון משבר קצבאות הנכים, אנחנו לוקחים את זה על עצמנו ומניחים היום הצעת חוק שכוללת את התחייבות הממשלה להעלאת קצבת הנכות".

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, הסביר כי "הצעת החוק נועדה לאלץ את הממשלה למצוא פתרון ולסיים את מאבק הנכים שהמדינה מפקירה לחרפת רעב. אין ספק כי היחסים בין ארגוני נציגי הנכים מורכבים, אך המטרה היא משותפת. סיעת המחנה הציוני תקים צוות בראשות ח"כ מיקי רוזנטל, שירכז את עמדת הסיעה בדיוני הוועדה בכנסת כדי למקסם את הישגי המאבק ולהצמיד עד כמה שניתן את קצבאות הנכים לשכר המינימום".

יו"ר מטה מאבק הנכים, נעמי מורביה, אמרה כי "מטה מאבק הנכים מברך על היוזמה להגשת תזכיר חוק המבוסס על ההסכם שהתקבל בליל 28 בספטמבר בהסתדרות עם ח"כ דוד ביטן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ופרופ' אבי שמחון".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר כי "יש פה הזדמנות נדירה להביא מתווה שיעשה מעט מן הצדק המחייב כלפי אוכלוסיית הנכים בישראל, ובכך למגר חלק מגטאות העוני שממשלות ישראל יצרו. אנו ניאבק בכל דרך על מנת להעביר את המתווה שהוסכם בין נציגי הנכים לממשלה, שכעת גוררת רגליים בהעברתו".

ח"כ עמיר פרץ אמר כי "הנכים אינם דורשים עושר או מותרות. כל שהם דורשים זה קיום בסיסי. כפי שלא סביר שאדם עובד יהיה עני, כך לא סביר שקצבת נכות לא תספיק כדי קיום. המטרה המרכזית בעתיד חייבת להישאר הצמדת הקצבאות לשכר מינימום ועד אז במסגרת המתווה המוצע יש לוודא סוגיות שנתונות כעת לפרשנות: שאוכלוסיות הנכים המבוגרים (מעל גיל הפרישה) יקבלו את מלוא הקצבה החדשה; לצמצם את הפעימות כדי שהקצבה תעלה לסכום המקסימלי במהלך 2018;  ושההצמדה לשכר הממוצע במשק תחול החל מ-2019".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker