"היתה כאן מריחה, זה צ'אנס אחרון": האיום של האוצר על מערכת הביטחון

בדיון סוער בוועדה המשותפת לתקציב הביטחון אמר מנכ"ל משרד האוצר כי "אם משרד הביטחון לא ינהג בשקיפות - נשקול שוב אם להעניק לו כספים" ■ משרד הביטחון: "נושא השקיפות נמצא בימים אלה בשיח מתקדם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון אביגדור ליברמן (מימין), ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"דצילום: ליאור מזרחי ותומר אפלבאום

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, מאיים בהפסקת תקציבים למערכת הביטחון אם עד ל-1 בדצמבר לא תושג הסכמה בינה לבין משרד האוצר בסוגיית הנהגת שקיפות בתקציב הביטחון.

כזכור, בהסכם יעלון-כחלון מסוף 2015, להקצאת מסגרת תקציבית חמש-שנתית למערכת הביטחון, סוכם כי האוצר יקבל מידע ממערכת הביטחון על תקציבו. אולם באוצר טוענים שמשרד הביטחון לא עומד בחובתו.

בהופיעו היום (ד') בפני הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, הפועלת מטעם ועדת החוץ והביטחון וועדת הכספים, אמר באב"ד כי "לצערי לא חלה התקדמות יתרה. סוכם ביני לבין סגן הרמטכ"ל, אביב כוכבי, ומנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם, שאנו נותנים צ'אנס אחרון להגיע להסכמה עד 1 בצדמבר השנה. ככל שלא תהיה עמידה מלאה בסיכום, משרד האוצר יראה בכך הפרת ההסכם (הסכם יעלון-כחלון - צ"ז). אנו מרגישים שהיתה מריחה, שצריכה להיפסק".

באב"ד הוסיף כי "ההסכם דיבר על עיקרון של שקיפות מלאה. אנו לא רוצים לנהל את הצבא. במסגרת הסיכום ויתרנו על מינוי חשב מטעם משרד האוצר במערכת הביטחון, כפי שקורה במערכות אחרות. אבל לא יעלה על הדעת ששנתיים אחרי חתימת ההסכם נריב כדי לקבל נתון ממערכת הביטחון. אנו לא רוצים את השמות של קציני צהל מרוחים בעיתון, ולכן לא דרשנו לקבל את השמות שלהם יחד עם נתוני שכרם. עם זאת, כל נתון אחר שאנו רוצים ומבקשים - זו שקיפות, וזה מה שההסכם קובע".

באב"ד הבהיר כי "אם משרד הביטחון לא יעמוד בהסכם לגבי השקיפות - אנו נחליט אם משרד האוצר נכון להעניק לו את הכספים שהתחייב לתת במסגרת ההסכם. עם זאת, אני מקווה שהמחלוקת תיושב, והמערכות יעמדו באופן מלא בהסכם".

מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם, שנכח בישיבה, אמר קודם לדבריו של באב"ד כי "סוכם עם משרד האוצר להגיע לשקיפות עד 1 בדצמבר. חבל להתחיל בדיונים בעניין כי הנושא נמצא בעבודת מטה".

יו"ר ועדת חו"ב ויו"ר הוועדה לתקציב הביטחון, ח"כ אבי דיכטר (ליכוד), אמר כי "זה מצב בלתי סביר. ההסכם בין משרדי האוצר לביטחון הוא חלק מהחקיקה של תקציב הביטחון הרב-שנתי, ולכן זה לא סביר שאנו חוזרים לאחור. הוועדה תקיים דיון מיוחד על כך במחצית דצמבר".

דיכטר שיגר ב-4 ביולי השנה מכתב לבאב"ד ואדם בנושא בקרה ושקיפות בנתוני שכר וכוח אדם בצה"ל, שבו התריע כי אין סיכום בעניין בין שני המשרדים. במכתב ציין דיכטר כי "בדיון מעקב שנערך ב-4 ביולי בוועדה לתקציב הביטחון, בהשתתפות נציגי האוצר, הביטחון וצה"ל, עלו פערים מדאיגים בין נתוני משרד הביטחון לבין אלה של משרד האוצר בדבר שכר משרתי הקבע. הקבינט המדיני-ביטחוני החליט באוגוסט 2016 על מינוי צוות בין-משרדי של משרדי האוצר והביטחון שיקבע את אופן העברת המידע ומבנה הקבצים בנושא שכר, כוח אדם וגימלאות, לצורך שיפור השקיפות והבקרה.

"עוד נקבע בהחלטה כי הסכמות הצוות יעוגנו בסיכום בין-משרדי, שייחתם על ידי מנכל"י האוצר והביטחון בתוך 30 ימים, כלומר עד 9 בספטמבר 2016. כמו כן, קבעה ההחלטה כי חילוקי הדעות של הצוות הבין-משרדי יובאו להכרעה של מנכ"לי שני המשרדים. מדברי הנוכחים בדיון עולה כי הצוות הבין-משרדי אומנם הוקם אך עבודתו טרם סוכמה וטרם נקבעו נהלי העברת מידע כנדרש לפי החלטת הקבינט.

"עוד עלה בדיון כי המחלוקות הקיימות בעבודת הצוות לא הובאה להכרעה של מנכ"לי שני המשרדים כנדרש בהחלטה. כתוצאה מכך, מתקשה הוועדה להתרשם האם יעדי החלטת הקבינט אכן הושגו".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "המשרד עומד בכלל הסיכום התקציבי בין המשרדים, כולל בנושא השקיפות שנמצא בימים אלה בשיח מתקדם ויסוכם עד ל-1 בדצמבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker