מנדלבליט נגד הפוליטיזציה של תפקידי היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה

השרה שקד תציג היום תזכיר חוק למינוי היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה על ידי ועדת איתור - במקום במכרז ■ חשש מפני החלשת יכולתם של היועצים לבלום יוזמות בלתי־חוקתיות. שקד: "היועצים המשפטיים במשרדים צברו יותר מדי כוח, הכל נהיה שפיט"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים, איילת שקד
צבי זרחיה

שרת המשפטים, איילת שקד, תעלה היום (א') לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה תזכיר חוק לשינוי דרך בחירת היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה, כך שבמקום מינוי במכרז, הם ייבחרו על ידי ועדת איתור. במצב כיום, לשר אין יכולת להשפיע על זהות היועץ המשפטי.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הביע את התנגדותו לשינוי החוק, מחשש כי היא תביא למינוי יועצים משפטיים המזוהים עם השרים, שיחששו למנוע מהשרים וממשרדי הממשלה לקדם יוזמות המנוגדות לחוק.

בכינוס של פורום קהלת בשבוע שעבר אמרה שקד: "יועץ משפטי של משרד צריך ליישם את מדיניות השר בהתאם לחוק. אך טבעי שגם השר וגם היועץ המשפטי לממשלה יהיו שותפים בבחירתו. רוב היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה הם טובים ומקצועיים. אך היועץ המשפטי של המשרד צבר יותר ויותר כוח, כי לצערי הכל הפך שפיט. זו משרה שהיא משמעותית מאוד היום, והשרים צריכים להיות חלק בהליך הבחירה במשרה שהיא משמעותית מאוד. כמו שמשרות בכירות אחרות ממונות על ידי וועדת איתור, גם זו תהיה כך".

לפי הצעת החוק, ועדת האיתור תכלול חמישה חברים: מנכ"ל המשרד הרלוונטי, היועץ המשפטי לממשלה או נציגו, נציב שירות המדינה או נציגו, נציג ציבור ונציג האקדמיה. השר יאשר את מינויו של המועמד הנבחר לאחר שקיבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה.

ההצעה היא חלק ממדיניות שקד להגברת המשילות, לאחר שנשמעו טענות על כך שיועצים משפטיים במשרדי הממשלה "תוקעים מקלות בגלגלים".

מנדבליט הביע באחרונה התנגדות להצעה, מחשש להחלשה של שומרי הסף ולפוליטיזציה של משרות היועצים המשפטיים. מתנגדים אחרים להצעה סבורים כי למרות ההבטחה למנות יועץ משפטי למשרד ממשלתי רק אם אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, מנדלבליט וממשיכיו לא יוכלו לפסול מועמדים — אלא במקרים קיצוניים. על אף התנגדותו של מנדלבליט, בדיונים שנערכו בחודשים האחרונים בינו לבין שקד בעניין הובהר שהצעתה אינה בלתי־חוקתית, ולכן ניתן לקדם אותה.

"אין ביסוס לטענה שההליך הקיים פגום"

באותו כינוס של פורום קהלת בשבוע שעבר, אמר מנדלבליט: "אני מוצא קושי רב בהצעה שנועדה כביכול 'לרפא' מצב שנטען להיות פגום, שבו היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה כאילו אינם מספקים את המצופה מהם, וזאת בגלל שנבחרו בדרך של מכרז דווקא — ולא באמצעות ועדת איתור, שבה המשקל של הדרג הפוליטי רב יותר, כפי שמוצע בהצעת החוק. לטענה זו אין כל ביסוס".

לדבריו, היועצים המשפטיים הנבחרים במכרז "ממלאים את תפקידם נאמנה. מטבע הדברים, ישנם מקרים שבהם היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה מוצאים כי קיימת מניעה משפטית בפעולה שאותה השר מבקש לבצע.

"ככל שהצעת החוק נועדה למנוע את המקרים הללו, שהם בגדר חריג שבחריג, ולפגוע באיזון בין שני האדנים של הייעוץ המשפטי לממשלה, הרי שתכליתה לא־ראויה, ולכן אני מתנגד לה. מערך הייעוץ המשפטי הציבורי הקיים במדינת ישראל נותן שירות מצוין, הן לדרג המדיני והן לאינטרס הציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker