לא נמנע מעימותים ולא מתכופף: המינוי המפתיע של ראש אגף התקציבים החדש

מינויו של שאול מרידור לתפקיד ראש אגף תקציבים הפתיע אתמול רבים במשרד האוצר לאור העבר הסוער שלו בשירות הציבורי ■ אבל שנתיים של עבודה משותפת על הרפורמה בחברת החשמל גרמו לשי באב"ד להמליץ עליו לתפקיד בפני משה כחלון

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שאול מרידור
שאול מרידור צילום: אוליביה פיטוסי

ההכרעה של שר האוצר, משה כחלון , אתמול (א') לפיה שאול מרידור ישמש כראש אגף התקציבים החדש - הפתיעה רבים באוצר. בימים האחרונים כבר רווחה באוצר ההערכה לפיה כהונת ממלא מקום ראש האגף, הכלכלן הראשי יואל נווה, תוארך ב-3 חודשים נוספים. למרות זאת, כחלון בחר במנכ"ל משרד האנרגיה לתפקיד. והותיר את נווה להחליט אם הוא מעוניין להישאר בתפקיד הכלכלן הראשי בלבד, אחרי שלא מונה לתפקיד ראש האגף הקבוע.

מרידור, בן 41, הוא בחירה מפתיעה. בעיקר משום שהוא נחשב לדמות דעתנית שלא תמיד הסתדרה עם הממונים עליה - ולא נמנע מעימותים בקריירה שלו. למרות זאת מי שדחף את המינוי והמליץ על מרידור בפני השר - היה מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. באב"ד ומרידור עבדו בשנתיים האחרונות בצמידות על הרפורמה בחברת החשמל.  

אחרי התקופה הארוכה בה אגף תקציבים תפקד ללא ראש קבוע, ועל רקע החשש ממסקנות ועדת קוצ'יק לבחינת המבנה של הנהנלת משרד האוצר – חששו באוצר מפני תסריט בו יונחת לתפקיד אדם חיצוני שאינו יוצא אגף התקציבים. מהבחינה הזו המינוי החדש הוא בשר מבשרו של האגף, שעשוי לחזק אותו - ושחרר אנחת הקלה בקרב חלק מהפקידים באוצר.

מרידור בנו של שר המשפטים לשעבר, ושל הכלכלנית ליאורה מרידור, מתגורר בירושלים, והינו נשוי ואב לארבעה.הוא צמח במשרד האוצר. אליו הוא הגיע בשנת 2002. אחרי שסיים תואר ראשון בפילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה.עם זאת דרכו באוצר לא היתה חסרת מהמורות.

שי באב"ד ומשה כחלון
שי באב"ד ומשה כחלוןצילום: יאיר שגיא

בשנת 2009, רגע לפני שיובל שטייניץ קיבל את תיק שר האוצר, הוא ספג אכזבה, כאשר הממונה על אגף התקציבים דאז רם בלניקוב דילג עליו במסגרת סבב המינויים לסגנים והותיר אותו כרכז. רק באוגוסט 2010 הוא קיבל את תפקיד הסגן הממונה על התשתיות והחליף בתפקיד את עמית לנג. הוא כיהן בתפקיד 3 שנים בלבד. באוקטובר 2013, אחרי חצי שנה סוערת של  עימותים עם שר האוצר יאיר לפיד שהובילו למשבר אמון - הוא עזב את האגף. בשלב זה הוא קיווה לקבל את ראשות חברת הדיור הציבורי שלפיד התכונן להקים - אבל המינוי לא יצא אל הפועל.

בשנתיים הבאות שהה מרידור מחוץ למגזר הציבורי. הוא היה מועמד להחליף את אורית פרקש בתפקיד יו"ר רשות החשמל, שימש כיועץ לחברת עדליא וכיהן כמנכ"ל חברת הייזום גרינרג'י – אבל לא מצא לעצמו תפקיד שיתאים לפעלתנותו. אחרי בחירות 2015, מינה אותו יובל שטייניץ לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה.

המינוי של מרידור לא עבר בשקט. הוא הגיע אחרי מערכת בחירות בה אביו, שר האוצר לשעבר דן מרידור הכריז כי נתניהו סטה מהכיוון הנכון. מקורבים לנתניהו, כמו גם דמויות פוליטיות הסובבות את שטייניץ ופקידים בשירות הציבורי הזהירו את שר האנרגיה החדש מהשלכות המינוי.

 אחת הסיבות לאזהרות האלו מפני מרידור היתה העימותים שמרידור נקלע אליהם לאורך השנים. לבד ממערכת היחסים הבעייתית עם לפיד היו למרידור ריבים גדולים עם ישראל כ"ץ. הגדול שבהם הביא לכך שבתחילת 2013 הוא התפטר מתפקידו כיו"ר ועדת הכספים של רשות שדות התעופה במחאה על תוכנית של כ"ץ לקדם את התוכנית לשדה תעופה בתמנע. גם עם שר התשתיות עוזי לנדאו הוא התעמת ב-2010 סביב האחריות למצב הקשה של משק המים.

אלא שייתכן שהתקופה של השנתיים בה שהה מחוץ לשירות הציבורי גרמה למרידור להתבגר. השנתיים האחרונות בהן הוא מכהן כמנ"כל משרד האנרגיה התאפיינו בשקט תעשייתי. עבור שטייניץ, שנאלץ להתמודד בתקופה האחרונה עם שרשרת של מקורבים במשרד האנרגיה הנחקרים בנוגע לקשר שלהם בפרשת הצוללות, עזיבת מרידור היא מכה קשה.

מבחינת שר האוצר כחלון לעומת זאת, עימותים עם לפיד, כץ ואפילו היעדר תמיכה של נתניהו - לא היוו סיבה לפסול את מועמדותו של מרידור. אולי אפילו ההיפך מכך הוא הנכון. בסופו של דבר מתוך רצף המועמדים לתפקיד – בתוכם הסגנים לשעבר עמית לאנג, משה בר סימנטוב, רותם פלג, ראובן קוגן וערן פולק – שקיבל את ההצעה לכהן בתפקיד וסירב – הוא זה שזכה במינוי  לבסוף.

עתה לא מצפה למרידור זמן חסד. הוא נכנס לאגף בתקופה סוערת. רק אתמול הכריז ראש הממשלה בתמיכת כלל חברי הקואליציה כי הוא מעוניין לקדם את הרעיון של שחלון ולהעביר תקציב לשנת 2019 עד למארס הקרוב. המשמעות היא שמרידור יצטרך להתחי ל לעבוד על כך כבר מחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker