בזמן שנתניהו ייתן מענק לזכרון יעקב - תושבים ימחו נגד אסדת הגז

ראש הממשלה יגיע היום לטקס למתן 10 מיליון שקל לציון מורשת ניל"י ■ ח"כ מיקי לוי: "האסדות הן מפעלים פטרוכימיים לכל דבר. חשש ממשבר דומה למכל האמוניה" ■ המשרד להגנת הסביבה: "האוצר אישר את התוכנית; הובלת נפט גולמי מהאסדה לחוף נמצאת בדיון פנימי בממשלה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חוף דור 2017
חוף דור. "הקמת האסדה היא חסרת כל היגיון"צילום: רמי שלוש

קואליציית שומרי החוף תקיים היום בצהריים הפגנה נגד הקמת אסדת הגז בחוף דור, בעת ביקורו בזכרון יעקב של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שישתתף בטקס לציון 100 שנים למותה של שרה אהרונסון. נתניהו יגיע לטקס לאחר שבתחילת השבוע אישרה הממשלה את הצעת נתניהו והשר לענייני ירושלים ומורשת והשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, להקצות 10 מיליון שקל בשלוש שנים לציון מורשת ארגון ניל"י.

בדף הפייסבוק של שומרי החוף נכתב: "כל תושבי זכרון יעקב והיישובים הקרובים נקראים לקבלת הפנים החגיגית שנארגן לראש הממשלה... אסור שבמשמרת שלו ייגזר גורל הדורות הבאים לחיים בצל הזיהום מאסדת הגז, שהקמתה בקרבת חופינו משרתת רק את בעלי ההון, ומסכנת את חיי התושבים. אסדת הסרטן לא תקום".

עומרי דותן, חבר בקואליציית שומרי החוף, אמר אתמול ל–TheMarker כי "הקמת האסדה היא חסרת כל בסיס הגיוני מלבד קשרים של פוליטיקה וכסף". לדבריו, ראש מועצת זכרון יעקב מטעם הליכוד, זיו דשא, הבטיח כי בפגישה עם נתניהו יביע את התנגדותו להקמת האסדה. כל ראשי הרשויות באזור מתנגדים להקמת האסדה, וב–2015 אף הוגשה עתירה לבג"ץ בעניין, ובג"ץ החזיר את הטיפול בסוגייה למוסדות התכנון.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "מוסד התכנון, שנמצא תחת משרד האוצר, אישר את תמ"א 37/ח (מתקני הטיפול בגז טבעי באתר חגית) עוד לפני כניסתו של זאב אלקין לתפקיד השר להגנת הסביבה. חוות דעתו של המשרד בהקשר להובלת קונדנסט (נפט גולמי; צ"ז) נמצאת כעת בדיון פנימי בין המשרד להגנת הסביבה לבין מינהל התכנון ומשרד האנרגיה. כשנסיים את הדיון המקצועי נוכל להתייחס ולהביע את עמדתנו".

זיו דשא, ראש מועצת זכרון יעקב, אמר בתגובה: "יש נתונים חדשים המעידים על מסוכנות גדולה לציבור ולבריאותו. אנו דורשים שמישהו יבדוק את הנושא בצורה מקצועית. כראש הרשות, יש לי אחריות אישית להציג את הדאגה הזו בפני ראש הממשלה. יש חלופות להובלת הגז". בתשובה לשאלת TheMarker הוסיף דשא כי החלטת הממשלה להעביר 10 מיליון שקל להנצחת מורשת ניל"י אינה קשורה להתנגדות להקמת האסדה, וכי במועצה עבדו כשנה כדי לקבל את התקציב.

משרד האנרגיה רוצה סמכויות נוספות

עם פתיחת מושב החורף של הכנסת, תגיש הממשלה לאישור בקריאה ראשונה את הצעת "חוק אזורים ימיים", שלפיה משרד האנרגיה יהיה מופקד על הליך אישור פעולות הקידוחים, והמשרד להגנת הסביבה ישמש כיועץ סביבתי בעל מעמד מיוחד בנוגע להיבטים הסביבתיים בהליכי האישור.

בארגונים הירוקים מזהירים כי החוק ייתן, בין היתר, סמכויות למשרד האנרגיה להקים אסדות לזיקוק קונדנסט וגז בסמוך לחופים, תוך הדרת משרדי הממשלה האחרים. באחרונה שיגרו ראשי הארגונים הירוקים — עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין; איריס האן, מנכ"ל החברה להגנת הטבע; ומאיה יעקבס, מנכ"לית צלול — מכתב אל שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שבו דרשו לעצור את קידומה של הצעת החוק.

לדבריהם, "הנוסח הנוכחי מוביל לפגיעה קשה בעקרונות היסוד של שלטון החוק בישראל, ולהפקרת הסביבה הימית. ההצעה מעלה שאלות קשות על יחסי הון־שלטון — וזאת לנוכח החשדות המועלים בתקשורת באחרונה, שמטילים צל כבד על תהליכי קבלת ההחלטות, בין היתר בכל הנוגע למרחב הימי של ישראל".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) פועל ליזום דיון מהיר בוועדת הפנים והגנת הסביבה, בנושא ההשפעה של בנייתן הצפויה של עד 32 אסדות במרחק של 7.5–9.6 ק"מ מהחוף, על בריאות התושבים, הסביבה הימית, הסביבה החופית, וכן על איכות האוויר. לוי אמר כי "אסדות אלה הן מפעל פטרוכימי לכל דבר, שנועד לטפל בחומרים המופקים מקידוח לווייתן". 

לדבריו, "חשוב שוועדת הפנים והגנת הסביבה תקיים דיון בנושא, לפני שנמצא עצמנו במשבר זהה למשבר מתקן האמוניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker