כבל לבנקים: חשפו את עלויות היועצים ששכרתם לקראת דיוני ועדת פישמן

יו"ר ועדת החקירה: הבנקים שוכרים יועצים כדי להגן על עצמם מפני האינטרס הציבורי ■ כבל הורה לחברי הוועדה לא להיפגש עם לוביסטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ איתן כבל

הבנקים ואיגוד הבנקים ישלמו 10–15 מיליון שקל ויותר על שכירת יועצים לקראת דיוני הוועדה לבחינת הקצאת האשראי במשק והסדרי חוב ("ועדת פישמן") — כך מעריכים בכנסת. גובה ההוצאות תלוי בין השאר במשך הדיונים של הוועדה, שלפי הערכות יימשכו כשנה, וכן במספר היועצים שיישכרו.

לפי הערכות, בנק הפועלים ובנק לאומי צפויים לשלם מיליוני שקלים כל אחד לשכירת יועצים ולהיערכות לדיונים, מאחר שהם הבנקים העיקריים שהעניקו אשראי לאליעזר פישמן. יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), מתכוון לדרוש מהבנקים לחשוף את העלויות של היועצים ששכרו עם תחילת דיוני הוועדה בעוד כמה שבועות.

דודי תדמורצילום: מוטי מילרוד

לדברי כבל, "הבנקים הם גופים שנסחרים בבורסה, והעלויות שלהם לשכירת פרופסורים לכלכלה, עורכי דין, ויועצים כלכליים צריכות להיות גלויות. הם חייבים לפעול בשקיפות מלאה למען לקוחותיהם. אני רוצה להזכיר שהם למעשה שוכרים את היועצים כדי להגן על עצמם מפני האינטרס של הציבור, שהוא הגברת השקיפות והידע כיצד ניתן האשראי הנדיב ללווים גדולים, וכיצד להימנע מהישנות התופעה בעתיד".

כבל מתכוון לבצע שימוע יסודי ועמוק לראשי הבנקים והרגולטורים בעבר ובהווה. לשם כך תשכור הוועדה יועצים חיצוניים שאינם קשורים לבנקים. פרופ' ניתאי ברגמן, מומחה למימון מאוניברסיטת MIT, יהיה יועץ מיוחד לוועדה. ברגמן הוא מומחה למימון שחקר את ההשפעות של כשלים בתחומי האשראי על המערכות הפיננסיות.

ירום אריאבצילום: דודו בכר

דיוני הוועדה יתקיימו באופן קבוע בימי ראשון, שבו הכנסת אינה מתכנסת, כדי שחברי הכנסת יוכלו להתפנות מוועדות אחרות ולהשתתף בדיונים. כבל הורה לחברי הוועדה שלא להיפגש עם לוביסטים ובעלי עניין.

עו"ד לינור דויטש, החברה ב"לובי 99", אמרה כי "העובדה שהבנקים מתחמשים גם בשלל פרופסורים בעלי שם, בנוסף לצבא הלוביסטים המקצועיים שכבר עובד עבורם, מראה שהם בלחץ, כי הם יודעים שיזדקקו לכל סיוע כדי לכסות על מחדלי קבלת ההחלטות וקשרי ההון־שלטון־עיתון שהיו בזמנו של פישמן. צר לנו שפרופסורים מכובדים הופכים להיות שכירי חרב כנגד הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker