זהבה גלאון התפטרה מהכנסת: "עוזבת בלב כבד"

במכתב לחברי המפלגה אמרה גלאון: "אני אוהבת את הכנסת, אבל את מרצ אני אוהבת יותר. אני משוכנעת שההתפטרות שלי מהכנסת תאפשר לי כיו"ר מרצ להתרכז בהפיכתה לבית גדול ומכיל" ■ פרופ' זליכה: "גלאון היחידה שנלחמת את מלחמתם של החלשים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבה גלאוןצילום: מיכל פתאל
צבי זרחיה

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הודיעה היום (ד') ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, כי היא מתפטרת מהכנסת על מנת להקדיש את החודשים הקרובים לתפקידה כיו"ר מרצ, כדי לשנות את שיטת הבחירות ולהנהיג פריימריז פתוחים. בשנים האחרונות ניהלה גלאון מאבקים ציבוריים נגד הטייקונים והריכוזיות במשק.

גלאון אמרה כי היא הגיעה להבנה שעליה לעבוד במשרה מלאה כיו"ר המפלגה ולהשקיע את כל זמנה במאבק להגדלת כוחה של מרצ, באמצעות פתיחת השורות לקהלים חדשים. את מקומה בסיעת מרצ בכנסת ימלא מוסי רז, המשמש היום מזכ"ל המפלגה.

במכתב לחברי וחברות המפלגה כתבה גלאון: "מרצ לא יכולה להתקיים כמועדון סגור שמתעלם מכם – המצביעים והתומכים שלה – וחוסם את האפשרות של כוחות נוספים לקחת חלק במאבק שלנו להזרים דם חדש בשמאל".

"אני אוהבת את הכנסת, אבל את מרצ אני אוהבת יותר, ואני יודעת שאם מרצ לא תיפתח - מרצ לא תהיה. לשמאל יש קהל רחב וגדול בהרבה ממספר האנשים שהצביעו למרצ. כדי לממש את הפוטנציאל הזה על מרצ להשתנות. אני משוכנעת שההתפטרות שלי מהכנסת תאפשר לי כיו"ר מרצ להתרכז בקידום פריימריז פתוחים והפיכת מרצ לבית גדול ומכיל לכל מי שמאמינים בערכים שלנו".

את רובן המוחלט של שנותיה בכנסת עשתה גלאון באופוזיציה, ומעולם לא כיהנה כחברת ממשלה – למרות זאת, נבחרה שוב ושוב לרשימות המשפיעים על הכלכלה הישראלית, זכתה באות יקירת הקהילה הלהט"בית, באות התנועה לאיכות השלטון על המאבק לפירוק הריכוזיות ולמאבק בהון-שלטון, פרס אומ"ץ וכן עיטור נשיא המדינה למאבק בסחר בבני אדם.

עוד כתבה גלאון: "אני עוזבת את הכנסת בלב כבד. אני אוהבת את העבודה הזו, ולהיות נבחרת ציבור זו שליחות שאין כמוה, וזכות שאני אסירת תודה עליה כל יום. אני גאה בהישגים שהיו לי ב-16 השנים שייצגתי אתכם במאבק לשוויון ולצדק; למען זכויות נשים והקהילה הגאה, לזכויות פלסטינים בישראל ובשטחים, נגד שחיתות כלכלית והריכוזיות במשק למען סגירת פערים חברתיים, לזכויות אדם ונגד ממשלות ימין הנחושות לחסל את המאפיינים הדמוקרטיים בישראל".

ביום חמישי הבא, 26 באוקטובר, ייערכו בסניפי מרצ בחירות שבהם יבחרו מתפקדי ומתפקדות המפלגה את צירי הוועידה החדשה. גלאון תגיש בסוף דצמבר השנה הצעה לוועידה החדשה לשינוי שיטת הבחירות לפריימריז פתוחים, שיאפשרו לכל תומכי מרצ לקבוע מי יהיה יו״ר המפלגה ומי יתמודד מטעמה לכנסת.

חוק הריכוזיות, חבילת הפרישה של ציון קינן והחובות של פישמן

גלאון נחשבת לאחת המחוקקות הבולטות והמשפיעות בתחום הכלכלי, חרף היותה באופוזיציה. היא היתה מיוזמי חוק הריכוזיות, שנועד לצמצם את כוחם של המונופולים, שהתקבל לבסוף כחוק ממשלתי. בעקבות פנייתה ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), קיימה באחרונה דיון בצורך במקצה שיפורים לחוק הריכוזיות.

גלאון טיפלה בסוגיית חובות הטייקונים למערכת הבנקאית, ופנתה באוגוסט 2016 למפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בבקשה לקרוא לבנקים לממש את חובות העתק בסך של 4 מיליארד שקל שצבר איש העסקים אליעזר פישמן, וגם תבעה לבדוק כיצד קיבל מהם פישמן אשראי ללא הגבלה במשך שנים, חרף כשלונותיו העסקיים החוזרים ונשנים.

בנובמבר 2016 פנתה גלאון אל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה לדרוש את השבתם של 6 מיליון שקל מחבילת הפרישה של מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן. לדבריה, מדובר ב"סכום ששימש לפיצוי והשתקת עובדת בנק הפועלים שהוטרדה על ידו לכאורה". כמו כן פנתה בתחילת 2017 אל נגידת בנק ישראל והמפקחת על הבנקים לפרסם את ממצאי הבדיקה בעניינו של קינן.

ביוני 2016 דרשה מהיועמ"ש לפתוח בחקירה מקיפה מלאה בדבר מעורבות הבנקים בישראל בפרשת העלמות המסים באוסטרליה, ומאוחר יותר דרשה מהיועמ"ש לבחון את ההיבטים הפליליים בפרשות מעורבות הבנקים הפועלים ולאומי בהעלמות מס בארה"ב.

בתחילת 2017 פנתה ליועמ"ש בדרישה לבחינת ההיבטים הפליליים בהסדר למניעת ניגודים בין נתניהו לשאול אלוביץ'. בסופו של דבר נאלץ נתניהו לוותר על תיק התקשורת.

בשנה האחרונה עסקו גלאון וחברות הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ואורלי לוי-אבקסיס בהעלאת גיל הפרישה לנשים, תוך דרישה ממשרד האוצר להעניק חבילת פרישה לנשים מובטלות ולנשים במקצועות שוחקים, שצפויות להיפגע במיוחד מהעלאת גיל הפרישה. לאחר שהמגעים הגיעו למבוי סתום, התקבלה הצעתן בוועדת הכספים, והוועדה חוקקה חוק שהצמיד את לוחות הביטוח הלאומי לגיל הפרישה. העלאת גיל הפרישה באופן אוטומטי הוקפאה עד 15 בפברואר 2018.

גלאון מכהנת בכנסת ממארס 2011 ועד עתה. קודם לכן, כיהנה בכנסת בין 1999 ל-2009.

פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר שייעץ לגלאון בנושאים כלכליים חברתיים לפני הבחירות ב-2015, התייחס היום להודעתה של גלאון, ואמר כי "גלאון היא אחת המחוקקות הגדולות בכל הזמנים ובוודאי ב-20 השנים האחרונות שבהן אני עוקב מקרוב אחר עבודת הכנסת. היתה לה תרומה אדירה לעבודת הכנסת בכל הנוגע למלחמה בשחיתות בריכוזיות, למאבק למען התחרותיות, למאבק נגד הון שלטון ונגד מדיניות כלכלית לא יעילה שמעוותת את הקצאת המקורות לטובת ההון על חשבון העובדים".

זליכה אף אמר כי "למעשה בשנים האחרונות היתה גלאון היחידה בקואליציה ובאופוזיציה שנלחמה את מלחמתם של החלשים, של העובדים ושל העסקים הקטנים. זאת ללא חשש וללא מורא מקשרי ה"הון שלטון" והמריכוזיות, המונופולים והטייקונים שנוגסים כל חלקה טובה".

זליכה הוסיף: "אני לא יכול לחשוב על מאבק אחד שניהלתי בשנים האחרונות שבו גלאון לא היתה לצידי, לפני ומאחורי, ובמסגרת הזו חשוב לזכור כי המאבקים הללו היו בחלקם מוצלחים ביותר. בשנה האחרונה גולת הכותרת היתה המאבק נגד מתווה הגז. אני חושב שהשיוך של שמאל וימין, שהוא רלוונטי לצד המדיני, הוא שיוך שמבלבל את הציבור - או לפחות את חלקו - שאינו מבין שדווקא הימין במדינת ישראל הוא זה שמסייע, תומך ומעודד את הקפיטליזם החזירי. זהבה גלאון עמדה כמעט לבדה בכנסת כנגד אותו עיוות איום, שמאיים על דור שלם של זוגות צעירים, עסקים קטנים, עובדים ואנשים פשוטים".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), אמר היום כי "זהבה גלאון פרלמנטרית מהאיכותיות שכנסת ישראל ראתה, וקולה החד והנוקב יחסר לנו בכנסת ישראל. אמנם לא תמיד אנו רואים עין בעין, אבל אני רוחש לה הערכה רבה על פועלה למען השמאל הישראלי, ולזכותה ייאמר שפיה וליבה שווים. מאחל לה הצלחה רבה בהמשך פעילותה הציבורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker