היועץ המשפטי של ועדת הפנים: מימון הפריימריז מפלה מתמודדים שאינם ח"כים

לפי הצעת החוק, ח"כ מכהן יקבל מימון מהמדינה למימון הפריימריס, ולא יצטרך להחזיר את הכסף גם אם לא ייבחר

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודי אמסלם
צבי זרחיה

הצעת החוק למימון הוצאות הפריימריז לחברי כנסת על ידי הכנסת מהווה פגישה בשוויון, כך התריע הבוקר (ג') היועץ המשפטי של ועדת הפנים עו"ד תומר רוזנר בדיון שמקיימת הועדה בהצעת החוק בעניין שהגושה על ידי יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד).

אמסלם מציע שמתמודד בפריימריז שהוא חבר כנסת יקבל את המימון מהכנסת, ואם לא ייבחר לכנסת יצטרך להחזיר את הכסף. ח"כ שמתמודד בפריימריז וייבחר יציג את הקבלות על הוצאותיו לחשב הכנסת ויקבל בהתאם את המימון, בדומה לניהול התקציב השנתי, שמועמד לידי הח"כים על ידי הכנסת ליצירת "קשר עם הציבור". אם הח"כ שמתמודד בפריימריז לא ייבחר לכנסת, הוא לא יחוייב בהחזרת הכסף.

לעומת זאת, מתמודד בפריימריז שאינו מכהן כחבר כנסת יקבל הלוואה מהבנק לאחר הצגת ערבות בנקאית. כמו כן, מוצע שהמדינה באמצעות החשב הכללי תגבש הצעה עם אחד הבנקים למתן הלוואות למתמודדים שאינם חברי כנסת בתמורה, כמובן, להצגת ערבות בנקאית של המתמודדים.

לפי ההצעה החדשה, תקרת ההוצאות למתמודד בליכוד  בבחירות האחרונות כ-450 אלף שקל תופחת ל-300 אלף שקל בלבד. תקרת ההוצאות למתמודד במפלגת העבודה כ-300 אלף שקל בבחירות האחרונות תופחת ל-200 אלף שקל. תקרת ההוצאות למתמודד ב"הבית היהודי"- כ-300 אלף שקל תופחת ל-200 אלף שקל. תקרת ההוצאות במרצ כ-20 אלף שקל תופחת ל-13 אלף שקל.

עו"ד רוזנר התייחס לכך שחבר כנסת מכהן יקבל כסף מהמדינה למימון הוצאותיו בפריימריז, ואם לא יבחר לא יצטרך להחזירו לקופת המדינה. לעומתו, לפי החוק המוצע, מתמודד לכנסת שאינו חבר כנסת יקח הלוואה מהבנק, בהצגת ערבות בנקאית, ואם לא ייבחר יצטרך להחזירה לבנק.

רוזנר הסביר כי "מאחר יש פגיעה בשוויון הצעת החוק צריכה לזכות ברוב של 61 חברי כנסת בכל אחת מההצבעות הבאות בכנסת לאור הוראות חוק יסוד הכנסת שקובע כי כאשר משנים את עיקרון השוויון צריך רוב של 61 חברי כנסת. לא נתייחס להיבט החוקתי במובן החוקתי של השיויון כיון שההסדר לא גובש סופית ויש מספר לא מבוטל של דברים שטעונים ליבון ואני מבין שהם יובאו לדיון בדיון בין הקריאה הראשונה לקריאה שנייה והשלישית.  נתייחס אליהם בשלב החקיקה המאוחר יותר".

אמסלם אמר כי "לא הצלחתי להבין את האבחנה לגבי חוסר שוויון. החוסר שיוויוניות פועל לרעת הח"כ המכהן שכבר אסף תרומות, והמדינה היתה אמורה להחזיר לו את הכסף ולא החזירה. לגבי מועמד חדש- אם יבחר אזי יקבל את החזר הוצאותיו מהמדינה. אחרת, אם כל מתמודד חדש יידע שהמדינה תחזיר את כל הוצאותיו אזי החוק יעודד אנשים להתמודד".

רוזנר המשיך כי "השאיפה התאורטית היא ליצור שיויון מלא בין כל המועמדים אבל ברור שכשיש אינטרסים שהם חזקים שמצדיקים סטיה מעיקרון השיויון אפשר לעשות את הסטיה הזו ברוב של 61 חברי כנסת.  גם היום השיויון הוא לא מלא בין מפלגה קיימת למפלגה חדשה. גם לגבי מועמדים יש הבדלים מבחינת ההיכרות הציבורית, המשאבים שעומדים לרשותם ועוד. כיוון שיש פגיעה בשיויון מעצם העובדה שההסדרים שונים צריך רוב של 61 חברי כנסת בהצבעות. עם זאת,  לא אמרתי שזה לא אפשרי לחוקק את החוק".

ח"כ לשעבר אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמר צריך להפריד בין תרומות לבין הון ושלטון  אבל יש להתייחס באי השוויון. ח"כ מכהן יש לו יתרון על מתמודד חדש שלא חבר כנסת כי הוא מוכר יותר והוא מקבל מימון מהמדינה שאותו לא יצורך להחזיר. זה כסף שהולך לאיבוד. ראש עיר שלא נבחר או חבר מועצה שמתמודד ולא זוכה לא מקבל כלום וכאן פתאום יש למדינה כסף לבוא ולחלק עשרות מיליונים בלי לקבל בחזרה. אם יש כסף לאור לחלק שיבוא וגם מועמד חדש לא יצורך להחזיר את הכסף תחיל על כ נבחרי הציבור כולל מועמדים לראש עיר".

ח"כ טלב אבו ערר (הרשימה המשותפת) אמר כי "כולנו יודעים שמימון הפוליטיקאים הוא פתח לשחיתות. הממשלה במקום לטפל בקשישים בנכים ובעוני מממנת פוליטיקאים כדי שאולי ימשיכו באותה מדיניות. אנו מבקשים שבזמן שאנו מעים הצעות חוק כאלה, נדאג לשכבות החלשות ולנכים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי הוא בעד איסור על גיוס תרומות. אבל יש להשוות בין חברי כנסת מכהנים למתמודדים שאינם חברי כנסת.

אייל זנדברג, נציג משרד המשפטים, אמר כי "הממשלה תומכת בהצעת החוק ומעבר ממנגנון של תרומות למנגנון של מימון ציבורי. תמיכת הממשלה מותנית כמה תנאים מהותיים שאמורים להבטיח שהמנגנון שיהיה יעיל וחסכוני ויצמצם ככל האפשר את הפגיעה בשיוויון. השאלה של שיויון היא משמעותית וצריך להתגבר עליה. אני מסכים עם דבריו של רוזנר".

עידן בנימין, אזרח עצמאי שהופיע בוועדה, אמר כי "לחבר כנסת יש רכב צמוד, ויועצים פרלמנטריים ולמתמודד שאינו ח"כ אין את התנאים הללו. במקום לוותר על הבחירות אזי בשנת בחירות להעלות את תקציב הקשר עם הציבור ב-20%-30%.

לפי ההצעה, ייאסר על המתמודדים בפריימריז לגייס תרומות. תקרת ההוצאות של חברי כנסת ומתמודדים בפריימריז במפלגות תופחת בכשליש לעומת המצב כיום.

נציג אגף התקציבים באוצר, איתי טמקין, העריך שעלות החוק לקופת המדינה תהיה גבוהה מ-60 מיליון שקל, ואמר כי יהיה צורך למצוא מקור תקציבי לעלות החוק. אמסלם, לעומתו, העריך את העלות ב-30 מיליון שקל, והסכים עם חשב הכנסת, חיים אבידור, שלפיו עלות החוק לא צריכה ליפול על תקציב הכנסת.

ראש מטה שר האוצר, נדב שינברגר, אמר כי ועדת השרים לחקיקה הביעה את תמיכתה בהצעת החוק, בכפוף לשורה של תנאים, בהם הפחתת תקרת התרומות. שינברגר נקב בתקרת הוצאות של 250-200 אלף שקל למתמודד במפלגות הגדולות (לעומת 300 אלף שקל למתמודד במפלגה גדולה כמו הליכוד, כפי שמוצע כעת).

עו"ד דניאל דושניצקי מהתנועה לאיכות השלטון אמר כי הצעת החוק מוסיפה לאי שיוויון בין ח"כים לבין מתמודדים שאינם חברי כנסת. עוד אמר כי בהצעת החוק אין הסדרה לגבי חבר כנסת שעוזב את הכנסת לאחר כמה חודשי כהונה. הוא הציע מתן הלוואה לכולם - גם לחברי כנסת מכהנים.

מרצ, חד"ש ובל"ד יוכלו לגייס תרומות

האיסור על גיוס תרומות על ידי מתמודדים, כפי שמוצע בהצעת החוק, לא יחול על מפלגות מרצ, חד"ש ובל"ד, משום שיש בהן פחות מ-5,000 חברים הזכאים להצביע בפריימריז.

במרצ נבחרת הרשימה לכנסת על ידי 1,000 חברי הוועידה, בחד"ש על ידי 500 חברים, ובבל"ד על ידי כמה מאות חברים. מרצ קבעה בבחירות האחרונות תקרת גיוס תרומות של 20 אלף שקל למתמודד.

עם זאת, כל אחת מהמפלגות הללו תקבל 50 אלף שקל עבור כל אחד מחברי הכנסת שלה, כך שמרצ תקבל 250 אלף שקל, חד"ש תקבל 200 אלף שקל, ובל"ד תקבל 150 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker