קק"ל נאבקת באוצר על הסדרת מעמדה - ומעסיקה יועמ"ש המקורב לכחלון

עו"ד אלון גלרט - אחד מהאנשים האמונים על ניסוח ההצעה לחוק קק"ל החדש, שנועד להסדיר את פעילות הארגון - ניהל את המשא המתן הקואליציוני עבור מפלגת כולנו, ונפגש עם כחלון תשע פעמים ב-2015–2016 ■ גלרט: "הייעוץ לכחלון הוא על בסיס מקצועי ולא נגע לקק"ל"

חגי עמית
חגי עמית
אלון גלרט
אלון גלרטצילום: ליאור מזרחי
חגי עמית
חגי עמית

למרות המשא ומתן האגרסיבי המתנהל בימים אלה בין משרד האוצר לקרן קיימת לישראל (קק"ל), אחת מהדמויות המשמעותיות ביותר לגורלה של קק"ל נמצאת לכאורה בניגוד עניינים בכל הנוגע לקרבתה לבכירי משרד האוצר.

עורך הדין אלון גלרט, המשמש זה שנים כיועץ המשפטי של קק"ל, הוא מקורב למפלגת כולנו ולשר האוצר משה כחלון. גלרט — אחד השותפים הבכירים בפירמת מיתר ליקוורניק, גבע לשם טל ושות' — הוא גם מי שניהל את המשא ומתן הקואליציוני עבור מפלגת כולנו בזמן הרכבת הממשלה הנוכחית.

החודשים הקרובים צפויים להיות מהותיים עבור אחד הארגונים הוותיקים במדינת ישראל. אחרי יותר מ–100 שנה שבהן קק"ל פועלת, ממשלת ישראל מנסה לפתור את המצב שבו גוף החולש על אדמות מדינה ותקציב של מיליארדים — השייכים בפועל לכלל אזרחי המדינה — מתנהל כיצור כלאיים שאינו ציבורי ואינו פרטי, ולא מחויב בסטנדרטים של שקיפות שבהן חייבות חברות ציבוריות לגבי הדרך שבה הכספים שבאחריותו מושקעים והאדמות שברשותו מנוצלות.

חולשת על מיליארדים

בזמן שבכירי קק"ל מנסים לשמר את הכוח בידם ולהותיר את הארגון עצמאי ככל הניתן — בממשלה, ובעיקר במשרד האוצר, הביאו בחשבון שבתקציב 2018 יעמדו לרשותם עוד מיליארד שקל שתעביר להם קק"ל.

הפרוטוקולים של דיוני קק"ל בשנים האחרונות מעידים כי גלרט מסייע לקק"ל בגיבוש "אמנת קק"ל" — שאמורה להסדיר את מעמד קרקעות קק"ל מול המדינה. בנוסף, גלרט סייע לארגון בהתמודדות עם דו"ח מבקר המדינה, והוא אחד מהאנשים האחראים על גיבוש חוק קק"ל החדש. מדובר בחוק שאותו מנסחים בקק"ל בשאיפה להביאו לחקיקה בתקופה הקרובה, במטרה להסדיר את מעמדו העצמאי של הארגון.

במקביל לפעילות זאת, גלרט נפגש לא מעט עם שר האוצר. כשפורסם יומנו של כחלון למחצית השנייה של 2015, בעקבות פניית עמותת הצלחה, ניתן היה לראות כי גלרט נפגש עם השר שבע פעמים באותה תקופה. קשה לדעת אם הפגישות הללו נגעו למשא ומתן הקואליציוני, שהסתיים כבר במאי 2015, או לכובעו של גלרט כיועץ קק"ל. לפחות אחת מהן היתה פגישה אישית, שנערכה כמה שעות לפני פגישה שקיים כחלון עם מאיר שפיגלר, שהיה מנכ"ל קק"ל באותה עת.

ב–2016, ככל הנראה, פחתה תדירות הפגישות בין השניים. בשנה זו הופיעו רק שתי פגישות עם גלרט ביומנו של כחלון. עם זאת, מבחינת קק"ל — שמשלמת לגלרט עשרות אלפי שקלים בשנה — יכול להיות ערך מוסף רב ליועץ שמכיר את הנפשות הפועלות באוצר, לאור ההסלמה בעימות שלה עם המדינה.

רק ביום ראשון, בישיבת ראשי הקואליציה, סוכם כי הממשלה תקדם חוק שיחייב את קק"ל להעביר לצרכים לאומיים את התקציב שנצבר בקופתה מעבר לצורכי התקציב של הארגון. לפני כחודש הורה נתניהו לראשי משרדו לבחון את האפשרות להלאמת קק"ל.

במקביל, ישיבת הדירקטוריון האחרונה של קק"ל הסתיימה בפיצוץ, כשבארגון סירבו לדרישת נציגי המדינה להעביר את מיליארד השקלים שדורש האוצר לתקציב 2018. כל זאת, לפני שהזכרנו את צוות הארבעה — המורכב ממנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל קק"ל ויו"ר קק"ל — שמנסה להגיע להסכמה לגבי הדרך שבה תעביר קק"ל את הכספים שהצטברו בקופתה לטובת המדינה. לא רק מיליארדי שקלים עומדים על הפרק בסיפור הזה, אלא גם המדיניות והדרך שבהן ינוהלו חלק ניכר מהשטחים הפתוחים במדינת ישראל.

מקק"ל נמסר בתגובה: "עו"ד אלון גלרט מלווה ומייעץ לקק"ל בנושאים שונים כבר מ–2012, זמן רב לפני ששר האוצר כחלון נכנס לתפקידו. בהתייחס לחוק קק"ל — כל תהליכי החקיקה נתונים בידי חברי הכנסת, וקק"ל עומדת לרשותם בכל נושא שיידרש".

גלרט מסר בתגובה: "טענת ניגוד העניינים המוזכרת בפנייתכם חסרת כל בסיס. עו"ד אלון גלרט מעניק ייעוץ משפטי לקק"ל בנושאים שונים זה מספר שנים. עו"ד גלרט אכן ייצג את השר כחלון במשא ומתן הקואליציוני. הייעוץ לשר כחלון הנו על בסיס מקצועי בלבד, לא נגע לקק"ל, וממילא אין כל ניגוד עניינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker