"סגן יו"ר קק"ל ידע על התשלום לזליכה - אולם העדיף למלא פיו מים"

חלופת המהלומות בקק"ל נמשכת: ישראל גולדשטיין, יו"ר הארגון הארצי של עובדי קק"ל, תוקף את ארנן פלמן, סגן יו"ר קקל ויו"ר ועדת הכספים - "פלמן אינו בקיא בעובדות ואף לא טרח לבררן; מעסיק עוזרת אישית שמונתה ללא מכרז" ■ פלמן: "העובדות הינן שהיא עובדת חרוצה, מסורה ומקצועית"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית קק"ל תל אביב
בית קק"ל בתל אביבצילום: אבישי טייכר

ישראל גולדשטיין, יו"ר הארגון הארצי של עובדי קק"ל, שיגר הבוקר (ג') מכתב אל חברי דירקטוריון קק"ל בתגובה תקיפה למכתבו של ארנן פלמן, סגן יו"ר קק"ל ויו"ר ועדת הכספים של הארגון. פלמן שלח אתמול מכתב אל חברי הדירקטוריון, בו טען בין היתר כי ההסכם הקיבוצי המתגבש מתעלם מהצורך בהתייעלות, ואף טען כי "מספיק לעיין בסדר היום של ועדות המכרזים כדי להבין שרוב העבודות של הארגון מבוצעות על ידי קבלנים חיצוניים".

פלמן כתב במכתבו כי "לפי ההסכם המתגבש יוקמו חטיבות חדשות שיביאו לתוספת של עשרות משרות חדשות ברמת ניהול בכירה. בוועדות המכרזים יבוטל הרוב של ההנהלה ויהיו חברים בהן 3 מבין חברי ההנהלה ו-3 מטעם ועד העובדים. אם ייווצר מצב של אי הסכמה סמכות ההכרעה תהיה של פרופ' ירון זליכה, שנשכר על ידי קק"ל כמגשר בין ההנהלה לעובדים בעלות חודשית של 30 אלף שקל".

פלמן הדגיש כי "בהסכם המתגבש אין הסכמה על פרישה מרצון של עובדים לא חיוניים. סוכם רק על פירוק יחידת הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי), כשלמעשה אף אחד מהעובדים שלה - בעלי המשכורות הגבוהות בקק"ל - לא יפרוש בניגוד לרצונו. כך יישמרו שכרם מעמדם ותנאי העסקתם". הוא הוסיף כי "ההסכם המתגבש יפטור את העובדים מדיווח על שעות העבודה ויעניק השלמה לפנסיה לעובדים שמקבלים פנסיה נמוכה מ-6,000 שקל בחודש, מבלי להתחשב בכספים שהם צברו בקופות הגמל".

גולדשטיין טען בתגובה כי "פלמן אינו בקיא בעובדות ואף לא טרח לבררן בטרם שיגר מכתבו אל הדירקטוריון. העובדה שזליכה שימש כמגשר במו"מ בין העובדים להנהלה סייעה לצדדים לקדם נושאים רבים שעמדו על סדר היום, תוך שמירה על זכויות העובדים ודאגה לקידום הארגון".

עוד ציין כי בניגוד לנטען במכתבו של פלמן, בטיוטת ההסכם קיים הסעיף המקנה להנהלת קק"ל אפשרות להציע תוכנית פרישה מרצון לעובדי החברה, וכן אפשרות לבצע שינויים ארגוניים בכפוף לשמירה על זכויות העובדים. לגבי דו"ח חברת מטריקס, שלפי פלמן הציע לצמצם 300 עובדים בקק"ל, שאל גולדשטיין - "היכן בדיוק קיימות המסקנת הללו בדו"ח, והאם קיים צורך לפטר 300 עובדים?".

באשר לשכרו של זליכה ציין גולדשטיין כי "מדובר בעניין מהותי שפלמן כיו"ר ועדת הכספים מופקד עליו בתוקף תפקידו בדירקטוריון. לא יכול להיות חולק כי פלמן ידע על תשלום שכר הטרחה לזליכה לאורך כל שלבי המו"מ, אולם העדיף למלא פיו מים משיקולים השמורים עמו".

ביחס לטענתו של פלמן כי חברי הדירקטוריון שלמה דרעי וזאב נוימן הורחקו ומודרו מישיבות המו"מ הדגיש גולדשטיין כי בנובמבר 2016 הוסכם כי חברי הדירקטוריון אינם יכולים ליטול חלק בישיבות המ"מ (זאת פרט למייק ניצן, בתוקף היותו יו"ר ועדת משאבי אנוש ומנהל בדירקטוריון). דרישת פלמן למעורבות מטעם חברי הדירקטוריון במו"מ הקיבוצי לאחר שזה הסתיים, קבע גולדשטיין, היא למעשה דרישה למעורבות הדירקטוריון בניהול החברה ואף בניהול המו"מ - וזו דרישה שלא מתיישבת עם הוראת חוק החברות.

"העוזרת האישית של פלמן מונתה ללא מכרז ובניגוד להסכמים הקיבוציים"

גולדשיין התייחס לטענתו של פלמן בנוגע לפנסיות לעובדים עם שכר נמוך, ואמר כי "טענתו של סגן היו"ר שלפיה קופת הגמל של העובד שאליה הופרשו כספים בגין רכיבים לא פנסיוניים כמו אש"ל והוצאות נסיעה צריכות להוות תחליף להשלמת הפנסיה מטעם הארגון מתעלמת מהעובדה שמדובר בקופה שאליה הופרשו כספים בגין רכיבים לא פנסיוניים במהלך כל שנות עבודותיו של העובד".

בעניין דיווח העובדים על נוכחות טען גולדשטיין כי "במקום זכאותם של העובדים לתשלום של שעות נוספות על פי דיווח בשיטה הנהוגה כיום, ימשיכו אותם עובדים להיות זכאים לתשלום של שעות נוספות גלובליות באותה עלות ששולמה להם ערב החתימה על ההסכם הקיבוצי. השינוי שהסכמנו עליו במסגרת ההסכם היה להתאים את אופן דיווח הנוכחות לשעות העבודה שבה נמצאים העובדים בשטח כך שבבוקר ידווחו העובדים למנהל על התחלת העבודה ואילו בסיום יום העבודה יתבצע דיווח הנוכחות באמצעות איכון של מכשיר הטלפון הנייד של העובד. דרישה זו היתה של הנהלת החברה וארגון העובדים נאלץ להסכים לה".

גולדשטיין ציין עוד כי העוזרת האישית של פלמן, נילי פיצ'ון, מונתה ללא מכרז. לדבריו, עלות שכרה החודשי היא כ-30 אלף שקל לחודש - הכוללת בין היתר משכורת של 22 אלף שקל בחודש, לצד הפרשות מלאות לקרן הפנסיה ולקרן ההשתלמות, לרבות הוספת דמי תיווך של כ-25% לחברת כוח אדם שמעסיקה אותה.

גולדשטיין טען כי "פיצ'ון כלל אינה מגיעה למשרדי קק"ל ועד לפני 4 חודשים לא דיווחה על נוכחותה ב'עבודה'. 'דו"חות הנוכחות' שלה אושרו על ידי פלמן בעצמו אף שהוא אינו גורם המוסמך לעשות כך, תוך חריגה בוטה מכללי מינהל תקין. רק בעקבות הערה של חטיבת משאבי אנוש לפני כ-4 חודשים החלה פיצ'ון לדווח על נוכחותה בעבודה (אשר אף אחד אינו יודע מהיכן היא מתבצעת, אם בכלל) באמצעות הטלפון הנייד שלה ללא איכון.

"העסקתה של פיצ'ון הנה התנהלות בלתי תקינה לכאורה הדורשת בדיקה מעמיקה. היא נעשתה בניגוד להסכמים הקיבוציים החלים על הצדדים, שכן סגני יו"ר הדירקטוריון אינם זכאים למנהל לשכה ולעוזר אישי כפי שיש לפלמן. עניין זה הובא לפתחו של בית הדין לעבודה והצדדים מנהלים הליך משפטי בסוגיה במשך תקופה ארוכה".

פלמן כתב בתגובה למכתב של גולדשטיין: "אין לי כל כוונה להתייחס למכתבך. המכתב שלי מוען לחברי דירקטוריון שנושאים באחריות מלאה לגבי ההחלטות הנוגעות לפעילותה ותפקודה של החברה. כנציג העובדים אתה פועל לקבלת תנאים חריגים ביותר שאין להם דוגמא בשוק העבודה שלא לדבר מה שנהוג ומקובל של גוף המקבל כספים ציבורים. השתלחותך חסרת רסן בגברת פיצ'ון שאינה יכולה להגיב. העובדות הינן שהיא עובדת חרוצה, מסורה ומקצועית ומשרתת יחד עם 2 העוזרים הנוספים את 5 סגני יו"ר  קק"ל. העסקתם אושרה על ידי כל הגורמים הרלבנטיים בקק"ל כולל הדירקטוריון".

פלמן גם פנה הבוקר למבקר הפנים של קק"ל ולמנכ"ל הארגון  בעקבות תגובת הנהלת קק"ל ל-TheMarker שבה נאמר כי "הניסיונות של גורמים פוליטיים שחלקם אחראים למחדלים הגדולים ביותר ולפרשיות השחיתות המשמעותיות ביותר שידעה קק"ל בשנים האחרונות לעצור את ההסכם מתוך מניעים פוליטיים".

פלמן כתב במכתבו ש"אם לדובר קק"ל ידוע על שחיתות חובתו לגשת למשטרת ישראל עוד היום. אם לא אעשה כן אני דורש התנצלות ברורה ופומבית מיידית. תופעה כזאת שעובד הארגון משתלח בחברי הדירקטוריון שפועלים בהתנדבות, ושם בספק את יושרם היא בלתי נסבלת. אני מבקש מכם לשים קץ לאלתר להתנהגות זו ולנקוט בצעדים משמעתיים כנגד האחראי לפרסום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker