סגן יו"ר קק"ל: בהסתר ובמחטף כל ההמלצות להתייעלות יורדות לטמיון

במכתב ליו"ר קק"ל ולחברי הדירקטוריון טוען ארנן פלמן כי ההחלטות המסתמנות בארגון על הסכם קיבוצי חדש מנוגדות לתוכנית שהתקבלה לצמצום מספר העובדים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קופת קק"ל
צילום: לע"מ

סגן יו"ר קק"ל ויו"ר ועדת הכספים של הארגון ארנן פלמן (ליכוד) מותח ביקורת חריפה על אופן ניהול הדיונים בקק"ל להנהגת הסכם קיבוצי חדש, וטוען כי ההחלטות המסתמנות מנוגדות לתוכנית שהתקבלה בעבר לצמצום מספר העובדים. דירקטוריון קק"ל ידון בהסכם הקיבוצי ב-6 בנובמבר הקרוב, כאשר הוא יהיה תקף רטרואקטיבית מה-1 בינואר 2016 ועד ל-31 בדצמבר 2018. כלומר, לאחר אישורו יהיה תקף ההסכם למשך כשנה וחודש בלבד. 

במכתב אל יו"ר קק"ל דני עטר ואל חברי הדירקטוריון התריע פלמן כי "השיחות וההסכמות מתנהלות בחשאיות. רב הנסתר על הגלוי. הנתונים שרשומים הנם חלקיים בלבד וייתכן שיש בהם גם אי דיוקים. אם לא נתעורר מיד ונדרוש דיון שקוף ופתוח על ההסכם, בסופו של התהליך יגיע לדירקטוריון מסמך גמור שלא ניתן יהיה לשנותו. כחברי דירקטוריון אנחנו נושאים באחריות לנעשה בקק"ל ונדרש לתת דין וחשבון על החלטות ההנהלה".

פלמן ציין כי "מהרגע הראשון, ההנהגה הנוכחית של קק"ל ברשות עטר קבעה באופן חד משמעי שדרושה התייעלות עמוקה ומקיפה בארגון. בסוף, בדצמבר 2016 התקיימה ישיבת דירקטוריון בה הוחלט פה אחד לאמץ את התוכנית שחברת מטריקס הציגה לפנינו. התוכנית דיברה על שינויים מבניים, בהם פירוק מפ"ק (מינהלת פיתוח קרקע) ויחידת הצמ"ה, על שינויים במבנה ההיררכי ועל צמצום כוח אדם בקק"ל בין 250 ל-300 עובדים. תוכנית מטריקס אושרה בדירקטוריון.

"מהלכים והחלטות גרועים שקיבלו הנהגות העבר הובילו למצב הנוכחי. אני לא מתחמק, תוכנית פרישה מרצון שבוצעה ב-2009 היתה כישלון צורב. לאחר שפרשו עובדים חיוניים, מהר מאוד מצבת כוח אדם של קק"ל הלכה והוסיפה תקנים רבים. התוצאה לאחר התוכנית היתה גרועה, ועם הפיכתם ב-2011 של עובדי שדה לעובדים מן המניין מצבת כוח האדם של קק"ל גדלה מעבר לזו שהיתה לפני הפרישה מרצון".   

לדבריו, "לא צריכים את חברת מטריקס כדי להבין שהמטלות של עובדי קק"ל הן לא רבות. מספיק לעיין בסדר היום של ועדות המכרזים כדי להבין שרוב העבודות של הארגון מבוצעות על ידי קבלנים חיצוניים במיקור חוץ".

"מדוע הדיונים התקיימו בחשאיות?"

דני עטר, יו"ר קק"ל
דני עטר, יו"ר קק"לצילום: רועי שפרניק

מכתבו של פלמן חושף את נורמות ההתנהלות בקק"ל, וההיענות המסתמנת לדרישות העובדים תוך רמיסת ההחלטות הקודמות להתייעלות. "כדי לקדם את תוכנית ההתייעלות הוחלט בוועדת ההנהלה למנות את זאב נוימן כאחראי לניהול המו"מ עם העובדים. לאחר מכן שונתה ההחלטה והצוות כלל גם את מייק ניצן ואת שלמה דרעי. למרות החלטת ועדת ההנהלה בפועל גם זאב וגם שלמה לא הוזמנו לפגישות - הם הורחקו ומודרו מהדיונים.

"ועדת המכרזים בחרה בפטור מהליך תחרותי את ירון זליכה, יועצו של מזכיר ההסתדרות הכללית, מר אבי ניסנקורן, להיות מגשר בין הנהלת קק"ל ובין ארגון העובדים בעלות חודשית של 30 אלף שקל בתוספת מע"מ. לפני כחודשיים ולאחר חודשים של מו"מ היתה לוועדת ההנהלה ישיבה ראשונה עם המגשר, שם התבשרנו שמההתייעלות לא נשאר דבר ושאין כל כוונה לבצע את החלטת הדירקטוריון לצמצם את מספר העובדים בכ-300 עובדים".

פלמן אמר בתקיפות כי "בשם השקיפות והמינהל התקין שיו"ר קק"ל לא מפסיק לדבר בשמם, בהסתר ובמחטף, בהינף יד כל המלצות חברת מטריקס ירדו לטמיון. מי ביקש מוועדת המכרזים לבחור בירון זליכה? מדוע לא נערך הליך תחרותי? באיזו סמכות המגשר פעל בניגוד להחלטת דירקטוריון? מי הנחה אותו? מי החליט לא לשתף את זאב ושלמה בדיונים שהתקיימו עם נציגי העובדים? מדוע הדיונים התקיימו בחשאיות? מדוע הדירקטוריון לא עודכן שאין כוונה לבצע את החלטתו?".

הוא הוסיף כי "כיו"ר ועדת הכספים אני ניזון משמועות שהגיעו לידיעתי ומשתף אתכם במספר פרטים שנמצאים בהסכם הקיבוצי המתגבש: אין שום הסכמה על פרישה מרצון של עובדים לא חיוניים. אפילו לא אחד מהם! סוכם רק על פירוק יחידת הצמ"ה כשבעצם אף אחד מהעובדים שלה, בעלי המשכורות הגבוהות בקק"ל, לא יפרוש בניגוד לרצונו, ושכרם, מעמדם ותנאי העסקתם (כולל החזקת הרכב) של עובדי הצמ"ה שלא יפרשו יישמרו. בנוסף, בתמורה להסכמת הוועד על סגירת היחידה שב-2015 גרמה לקק"ל הפסד של 8 מיליון שקל עובדי היחידה מקבלים תוספת דרגה גם אם הם נמצאים בדרגת השיא הנהוגה בקק"ל ו-60 שעות נוספות גלובליות ללא צורך בדיווח".

עוד ציין פלמן כי לפי ההסכם המתגבש "ההנהלה מקבלת את דרישת הוועד להקים שתי חטיבות חדשות נוספות, כל אחת עם 3 אגפים, בכל אגף 3 מחלקות וצוות מזכירות, כאשר מספר האגפים והמחלקות האלה יהיו בכל החטיבות הקיימות בקק"ל. מדובר  בתוספת של עשרות משרות חדשות ברמת ניהול בכירה. בהקשר להקמת החטיבות סוכם על שינוי מהותי בהרכב ועדת המכרזים לבחירת עובדים. עד היום בוועדה ישנם 5 חברים - 4 מההנהלה ואחד מוועד העובדים, ועכשיו יהיו 6 חברים - 3 מההנהלה ו-3 מוועד העובדים. במצב של שוויון (אי הסכמה) סמכות ההכרעה תהייה של ירון זליכה".

לבסוף קבע פלמן כי "הנהלת קק"ל מוותרת על סמכויות ניהול, מאפשרת לפרוץ את תקרת הדרגות, מתחייבת לתוספות שכר ופנסיות שערורייתיות, מתעלמת מהחלטת הדירקטוריון לצמצם את מספר העובדים - ומנגד מתכוונת לקלוט עוד עשרות עובדים בכירים, ומעניקה לירון זליכה סמכות של פוסק אחרון בכל נושא של חילוקי דעות ובנושא שנשאר פתוח בהסכם על פי שיקול דעתו בלבד".

מקק"ל נמסר בתגובה כי "הניסיונות של גורמים פוליטיים, וביניהם גם אלו שאחראים למחדלים הגדולים ביותר ופרשיות השחיתות המשמעותיות ביותר שידעה קק"ל בשנים האחרונות, לעצור את ההסכם הזה מתוך מניעים פוליטיים, לא ירתיעו את הנהלת קק"ל הנוכחית מלנקוט צעדים אמיצים המבטיחים את התנהלות הארגון על פי אמות מידה מחמירות ולהפוך אותו לכזה שמהווה דוגמא ומופת לניהול מוצלח, יעיל, תקין ואיכותי. המשא ומתן עם העובדים מנוהל על ידי נציגי ההנהלה, ובכל מקרה ההסכם הסופי יונח על שולחן הדירקטוריון ורק לו הסמכות להחליט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker