פרסום ראשון |

ועדת גילאור לשר חיים כץ: שקול מינוי מועמד אחר למנכ"ל ביטוח לאומי

הוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה הציעה לשר לשקול האם ברצונו להמשיך בתהליך המינוי של מאיר שפיגלר ■ אתמול דנה הוועדה במינויו של שפיגלר, אך לא הגיעה למסקנה והחליטה להיפגש שוב בנובמבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלרצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת גילאור למינוי בכירים בשירות הציבורי שיגרה הערב (ג') מכתב לשר הרווחה חיים כץ, שבו הציעו לו לשקול האם ברצונו להמשיך בתהליך המינוי של מאיר שפיגלר לתפקיד מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, או למצוא מועמד ראוי אחר.

במכתב פירטה השופטת גילאור את המהלכים למינויו של שפיגלר למנכ"ל הביטוח הלאומי שהחלו בסוף 2016, והוקפאו עחל ידי היועץ המשפטי לממשלה בינואר 2017 עד לפני כחודש. השופטת גילאור כותבת כי "הגיע הזמן לסיים את ההליך לכאן או לכאן".

תקופה ארוכה נמצא המוסד לביטוח לאומי ללא מנכ"ל קבוע, אלא עם ממלא מקום, רמי גראור, סמנכ"ל משאבי אנוש, שמונה מבלי שהובא לפני הוועדה. אתמול מינויו הוארך על ידי ועדת גילאור. השופטת הוסיפה: "אף שכל הגורמים הבודקים השאירו לשיקול דעתה של הוועדה את נושא התאמתו של שפיגלר לתפקיד, לא נמסרו לוועדה העובדות והפרטים של הגורמים שנדרשים להחלטה האם התנהלותו של שפיגלר כמנכ"ל קק"ל היתה תקינה וכיוצא בזה".

גם שפיגלר נמצא חודשים ארוכים בעמימות באשר לעתיד מינויו. הוא ענה לוועדה על כל השאלות שהוצגו לו על ידה. משכך החליטה הוועדה לפנות למבקר המדינה שייתן לה את הפרטים הדרושים להתנהלותו של שפיגלר בתפקידו כמנכ"ל קק"ל, שמעידים על התנהלות לא תקינה.

לאור חשיבות מינוי מנכ"ל קבוע לביטוח הלאומי, שעומד בפני אתגרים חשובים ומסובכים, יישאל השר כ"ץ אם ברצונו להמשיך בתהליך או למצוא מועמד ראוי אחר.

שפיגלר סירב להגיב למכתב.

גורמים כלכליים העריכו הערב שגם אם כץ יחליט לשקול הצגדת מועמד אחר לתפקיד, הליך החיפוש והאישור יארך לפחות חצי שנה, וזאת כשהמוסד כבר פועל 9 חודשים בלא מנכ"ל קבוע.

בסוף 2016 הציע כץ למנות את שפיגלר לתפקיד, לאחר שהומלץ על ידי "ועדת איתור", אך אתמול דנה הוועדה במינויו ולא קיבלה החלטה בנושא. חברי הוועדה קבעו לקיים דיון נוסף בנושא ב-7 בנובמבר.

בלשכת השר חיים כץ סירבו להגיב לידיעה.

כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker, מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, העביר לוועדת גילאור פרטים על דו"ח המבקר בעניין פארק אריאל שרון, במסגרת דו"ח על קק"ל שנמצא בהליכי הכנה.

המבקר צפוי לשלוח בעוד כמה שבועות את טויטת הדו"ח לקבלת תגובות המבוקרים. המבוקרים, ובהם שפיגלר, יתבקשו להגיב בתוך שבועיים לטיוטה בטרם גיבוש הדו"ח הסופי.

המוסד לביטוח לאומי מתנהל זה תשעה חודשים ללא מנכ"ל קבוע. גורמים בביטוח הלאומי מתחו ביקורת על הסחבת בקבלת ההמלצה למינויו של שפיגלר. הגורמים אמרו כי הם שוקלים להציע לכץ להגיש לממשלה הצעה למינויו של שפיגלר בלא להמתין להמלצת הוועדה בעניין.

בתחילת ינואר, בטרם פירסם המבקר דו"ח חמור וחריף על קק"ל, הוא העביר מידע ליועץ המשפטי לממשלה בנושא מעורבותו לכאורה של שפיגלר - המנכ"ל היוצא של קק"ל דאז - בקידום העברת תקציבים לחברת פארק אריאל שרון.

שפיגלר אמור היה להתמנות כמנכ"ל הביטוח הלאומי כבר בתחילת ינואר 2017, אבל מינויו עוכב בעקבות הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לפני כארבעה שבועות הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי "עם סיום בדיקת הטענות נבחנו הממצאים על ידי פרקליטות המדינה ונמצא כי אין תשתית ראייתית המצדיקה פתיחה בחקירה פלילית נגד מר שפיגלר. בתוך כך, התברר כי ישנם ממצאים המלמדים על התנהלות שנכון כי תישקל על ידי הגורמים המקצועיים הבוחנים את כשירותו של שפיגלר לכהונה ציבורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker