הממשלה דורשת מיליארד שקל - קק"ל מסרבת

מנכ"ל משרד האוצר וראש לשכת רה"מ ניסו לשכנע את בכירי קק"ל להעביר את הסכום, שישמש לדבריהם בין היתר לתקציב הביטחון, אך נתקלו בהתנגדות ■ חבר דירקטוריון: "אנחנו לא זרוע של הממשלה. במקום לעשות סדר אצלכם, מצאתם את הנישה הכי קלה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית קק"ל בתל אביבצילום: אבישי טייכר
צבי זרחיה

בישיבה סוערת של דירקטוריון קק"ל שנערכה אחר הצהריים (ב') מתחו חברי הדירקטוריון ביקורת על בקשתם של מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד וראש לשכת רה"מ, יואב הורביץ, להעביר מיליארד שקל מקק"ל לאוצר המדינה.

בשנים 2016-2015 העבירה קק"ל מקופתה 2.2 מיליארד שקלים לתקציב המדינה, בהתאם לסיכום שהושג בעבר עם הממונה על התקציבים דאז, אמיר לוי. באותו מועד סוכם בין הצדדים כי לתקציב 2018-2017 תעביר קק"ל למדינה עוד כמיליארד שקל. בקק"ל סירבו עד כה להעברת הסכום ולפיכך הגיעו באב"ד והורביץ לישיבת הדירקטוריון.

באב"ד הסביר שהסכום המדובר מיועד לתקציב המדינה למימוש החלטות שהתקבלו. הורביץ הוסיף כי צורכי הביטחון השתנו ועל כן יש לפנות משאבים בתקציב המדינה לתקציב הביטחון.

חברים בדירקטוריון מחו על כך שהממשלה לא עומדת בהתחייבויותיה כלפי קק"ל מצד אחד, אבל באה לדרוש כספים ממנה מצד שני. משה דבוש, חבר דירקטוריון קק"ל מטעם מפלגת העבודה, אמר במהלך הדיון: "יש פה משהו הזוי. אם הייתם חברה היינו עושים פירוק שיתוף. כל עשייה שלנו מושקעת בקרקע, חינוך ובפרויקטים ואנחנו לא מקבלים אישור מהממשלה מה לעשות. אנו לא זרוע של הממשלה. במקום לבוא לעשות סדר אצלכם ולראות את הפיזור של הכסף, מצאתם נישה הכי קלה - אפשר לאיים על קק"ל בעניין הלאמות ולקבל עוד מיליארד שקל. זה לא ייגמר במיליארד שקל".

"קק"ל משקיעה יום-יום סכומים מאוד גדולים בפרויקטים לפיתוח הנגב והגליל", אמר יו"ר קק"ל, דני עטר. "לשם כך כבר העברנו 2.1 מיליארד שקל למדינה. אנחנו עושים כל יום למען מדינת ישראל ונמשיך לעשות כך, עם ההסכם או בלעדיו".

במהלך הישיבה התפתח ויכוח בין נציגת יש עתיד, נעמה שולץ, לבין הורביץ. שולץ מתחה ביקורת על תפקוד הממשלה ואמרה כי בלי קשר לצורכי הביטחון, ישנן החלטות שהתקבלו באחרונה על ידי המדינה ללא מקור תקציבי. בתגובה השיב הורביץ כי אין לשולץ זכות למתוח ביקורת על הממשלה.

ל-TheMarker נודע כי באחרונה פנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להציג הליכוד ארנן פלמן, שמכהן כסגן יו"ר קק"ל ויו"ר ועדת הכספים של הארגון. נתניהו ביקש ממנו שיסייע בהעברת הכסף לאוצר.

"אנו מצפים שהמדינה תציג לנו רשימה של פרויקטים לאומיים ונראה את התאמתם למדיניות קק"ל", אמר פלמן ל-Themarker. "אני מניח שנשתתף במאמץ הלאומי, אבל קודם כל צריכים למצוא את הפרויקטים. אנו מצפים מהממשלה למלא אחר ההסכם שנחתם ב-2015 עם קק"ל. העברנו 2.2 מיליארד שקל למדינה והממשלה לא קיימה דבר מהתחייבויותיה כלפי קק"ל. לפי ההסכם היה עליה למסור לנו חמישה מתחמי דיור להקמת 2,500 יחידות דיור, למנות שישה נציגים שלנו במועצת מקרקעי ישראל ולקדם הסדרת החזר חובות עבר של רמ"י לקק"ל".

"לא מספיק לחתום על ההסכם", הוסיף פלמן. "יש הפרה של המדינה ביישום ההסכם. כשיש משימות לאומיות שתואמות את המדיניות של קק"ל, נשמח תמיד לעזור למדינה". נציגים של ישראל ביתנו והבית היהודי בקק"ל הביעו הסתייגות מהעברת מיליארד שקל ליעדים שייקבעו על ידי המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker