גיל הפרישה לנשים לא יועלה: ועדת הרווחה אישרה את תקנון קרנות הפנסיה

לפי התיקון גיל הפרישה לנשים יישאר 62 כך שלעת עתה לא תמולא המלצת הוועדה הציבורית בנושא להעלותו באופן הדרגתי ל-64 ■ במשרד האוצר מזהירים כי "כתוצאה מאי העלאת גיל הפרישה לנשים ייתכן שתידרש הפחתה אקטוארית מזכויות העמיתים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשים בעבודה
צילום: ניר קידר

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ב') את תיקון התקנון האחיד של קרנות הפנסיה הוותיקות, שלפיו גיל פרישה לנשים יישאר 62, כך שלעת עתה לא תמולא המלצת הוועדה הציבורית בנושא מ-2016 להעלותו באופן הדרגתי ל-64.

תיקון התקנון האחיד של קרנות הפנסיה מצוי באחריותה של ועדת העבודה והרווחה, ונעשה בעקבות אישור הצעת חוק גיל פרישה בוועדת הכספים של הכנסת ביולי האחרון. הצעה זו קבעה כי גיל פרישת נשים יישאר 62 שנים ולא יועלה לפני 15 בפברואר 2018 - בכפוף להגשת המלצות מטעם שר האוצר ואישור ועדת הכספים. התקנות החדשות תקפות רטרואקטיבית מאוגוסט האחרון, כך שזכויותיהן של נשים שפרשו בגיל 62 במועד זה לא ייפגעו.

סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הראל שרעבי, אמר בדיון כי "המשמעות של אי העלאת גיל הפרישה לנשים מעל ל-62 היא שפחות כסף נכנס לקרנות ויותר כסף יוצא מהן, וכך צפוי תזרים הקרנות להיפגע בכ-4.8 מיליארד שקל. מדובר בכ-1.5% מסך הכספים בקרנות".

שרעבי הוסיף כי "כתוצאה מאי העלאת גיל הפרישה לנשים ייתכן שתידרש הפחתה אקטוארית מזכויות העמיתים, אולם אם תידרש הפחתה כזאת, היא לא בהכרח תהיה מיידית אלא ייתכן שתידחה לאפריל 2018: "אנחנו מקווים שעד אז תוסר העננה לגבי שאלת גיל הפרישה לנשים", אמר.

סמנכ"ל תקצוב ורגולציה באיגוד קרנות הפנסיה הוותיקות, יאיר כוכב, התריע כי "קרנות הפנסיה ביצעו את ההערכות שלהן לפי גיל פרישה לנשים הקבוע על 64. מישהו יצטרך לשלם על הדחיות האלה. בסוף עושים אקטואריה ומגלים שחסר כסף. ההחלטה הקודמת, שלפיה לא תתקבל הכרעה בנושא למשך שנה, עלתה לנו 200 מיליון שקל. על המדינה להגדיל את הסיוע לקרנות".

עו"ד ענת יהב, מאגף הפנסיה בהסתדרות החדשה, הודיעה כי "נתנגד לגריעת זכויות מהעמיתים כתוצאה מתיקון התקנון. יש למצוא פתרון בדמות מימון חיצוני".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), קרא לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון לנהוג במשנה זהירות בעת בחינת הפעלת מנגנון איזון אקטוארי, אשר יפחית מחסכונות העמיתים. הוא הזכיר כי קרנות הפנסיה גם משקיעות את כספי החוסכים, ובעת חישוב המאזן האקטוארי יש לבחון מה הניבו ההשקעות, בטרם נפגעות זכויות העמיתים. עוד קרא לבחון אפשרות של שיעורי הפחתה גבוהים יותר מבעלי חסכונות גדולים.

על כך השיב שרעבי כי "אלה הכספים הפרטיים של החוסכים. הקרנות מבוססות על ערכי שיוויון והדדיות. אם נפרק את התשתית הזאת, נפרק את הקרנות. אנחנו לא ששים להקטין קצבאות, אבל תפקידנו הוא לוודא שכל העמיתים, גם העתידיים, יקבלו כספים באופן מאוזן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker