שקד מתקפלת? משרד המשפטים: "קיפול הפירמידה" בעסקת אי.די.בי מנוגד לחוק הריכוזיות

ועדת הכספים דנה בחשש שמכירת דסק"ש לצורך קיפול מבנה הפירמידה של אי.די.בי היא למעשה ניצול של פרצה בחוק הריכוזיות ■ נציגת משרד המשפטים: "לשרה שקד אין סמכות לאשר מראש את העסקה. הבהרנו לנציגי החברה שאנו לא נותנים אור ירוק למהלך"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרת המשפטים איילת שקד
שרת המשפטים איילת שקדצילום: אורן בן חקון

"העסקה המוצעת על ידי אי.די.בי לקיפול שכבות - לא עולה בקנה אחד עם רוח חוק הריכוזיות. לא ראינו תכלית אחרת של העסקה המוצעת, אלא כהתחמקות מתכלית חוק הריכוזיות ולא מצאנו תכלית אחרת מבחינת מבינה העסקה". כך הבהירה הבוקר (ב') עו"ד רוני טלמור ממשרד המשפטים בהופיעה בוועדת הכספים שדנה בישומו של חוק הריכוזיות.

טלמור הוסיפה כי "החברות צריכות ליישם את חוק הריכוזיות. אין מנגנון של אישור עסקות מראש. לשרת המשפטים, איילת שקד, אין סמכות לאשר מראש את העסקה שמבוקשת על ידי אי.די.בי. הבהרנו לנציגי החברה שאנו לא נותנים אור ירוק או הסכמה כלשהי למהלך, אלא, להיפך. הבהרנו שהעסקה מנוגדת לתכלית חוק הריכוזיות, כפי שאנו מבינים".

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שאל אותה "מה יקרה אם יתברר שהעסקה היא בניגוד לרוח החוק - אך לא מנוגדת לחוק?". על כך השיבה טלמור "אני לא נביאה. לשון החוק לא עוזרת לנו כאן".

לנוכח טענות של חברי כנסת שחברות נוספות יוכלו לנצל את הפירצה בחוק הריכוזיות לבצע עסקות דומות, הדגישה טלמור: "גם אנו ראינו את חשש הרוחבי שמדובר עליו ובעצם באותו מתווה יוכל לשמש מקרים אחרים לגבי יצירת שכבות חדשות. קיימנו התייעצויות בעניין ואיילת שקד שנדרשה לכך החליטה, משיקולי מדיניות, שהיא לא רוצה לקדם חקיקה. בהחלט ייתכן שנגיע לכך בהמשך הדרך. עדכון כחקיקה, ככל שיבוצע, יחול גם על המבנים הקיימים".

לפי חוק הריכוזיות, קבוצת חברות המצויות במבנה אחזקות פירמידיאלי צריכות לצמצם את מספר השכבות ל-3 עד סוף 2017 ול-2 שכבות עד סוף 2019.

בקיץ 2017 הודיעה אי.די.בי פיתוח לרשות ניירות ערך כי היא הדרך היחידה הקיימת לעמוד בדרישות החוק עד לסוף השנה היא מכירת דסק"ש לחברה בבעלות בעל השליטה אדוארדו אלשטיין. החברה הודיעה על כוונה למכור את חברת הבת דסק"ש לחברה אחות יעודית שבבעלות אלשטיין. אלשטיין מממן את העסקה באמצעות נטילת הלוואה מאי.די.בי פיתוח, בתמורה להענקת ערבות אישית כנגד ההלוואות.

גיל קוטלר, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, אמר כי בזמן שהחוק חוקק, החוב הכולל של הקבוצה היה 33 מיליארד שקל והיום החוב נטו הוא כ-18 מיליארד שקל. לטענתו, הקבוצה פועלת ברוח החוק. גם ברמת חברות האחזקה החוב היה 17 מיליארד שקל לשוק הישראלי, וכיום החוב נטו הוא 5.7 מיליארד שקל. הוא הוסיף: "חלק מהותי מהורדת החוב ברמת חברות האחזקה באמצעות הזרמת 2.5 מיליארד שקל שהביאה קבוצת אלשטיין מארה"ב ומארגנטינה. לכן, לא ניתן לטעון שיש תעלומה לגבי המקורות של החברה".

עו"ד רוני טלמור, נציגת משרד המשפטים
עו"ד רוני טלמור, נציגת משרד המשפטיםצילום: דודו בכר

הוא הוסיף כי "איי.די.פיתוח הפכה לחברה סחירה ברוח החוק. קבוצת אלשטיין קנתה את כל מניות בעלי המניות המיעוט והפכה את אי.די.בי לחברה פרטית. ברמת המניות אנו נמצאים ב-3 שכבות וברמת החוב-4 שכבות (שכבה אחת היא שכבת אג"ח). באי.די.בי אחרי העסקה יישארו הרבה נכסים, כך שהשווי הכלכלי של הנכסים שיוותרו עולים על החוב נטו באי.די.בי. אנו מנהלים מעל שנה בחינה איך ליישם את חוק הריכוזיות ובוחנים בכל הקומות איך הדרך היעילה לקפל את השכבות כדי לעמוד בחוק. אין פתרון זול".

קוטלר אמר כי "גם בפתרון הנוכחי אלשטיין מחוייב להביא מאות מילוני שקלים מהבית. הוא בעצם עושה עסקה עם עצמו והוא יוכל להביא עוד הרבה כספים לחברה".

גפני אמר כי "אני לא בא בטענות אל החברה. יש לנו בעיה כי אתם היחידים שנמצאים בעניין הזה". גפני אמר כי ישוחח עם שרת המשפטים על מנת לקבל את עמדתה. "אין לי עניין לסייע לאי.די.בי, אבל יש לי עניין שלא תהיה התמוטטות של חוק הריכוזיות. הוא שאל את קוטלר אם החברה תתמוך בדחייה של הדרישה בחוק הריכוזיות לצמצם מספר השכבות ל-3 עד סוף 2017.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שהיתה בן יוזמי הדיון בוועדה טענה כי "אי.די.בי עושה אקרובטיקה מימונית כדי לחמוק מהוראות חוק הריכוזיות והציבור הישראלי משלם את המחיר. המכירה העצמית של אלשטיין במימון אי.די.בי היא יריקה בפרצוף הכנסת שחוקקה את חוק הריכוזיות שתכליתו הגנה על כספי הציבור ומניעת ריכוזיות כלכלית מזיקה. על ועדת הכספים לעשות את מה ששרת המשפטים מסרבת לעשות - לסגור את הפרצה, לאסור בחוק את המהלך של אלשטיין, ולפעול בנחישות כנגד אלו המנסים לעשות פלסתר לחוק הריכוזיות"

היא הוסיפה כי "המקרה של אלשטיין הוא דוגמה להשטחה מלאכותית של פירמידות על חשבון הציבור. בעידן של אחרי חוק הריכוזיות אנחנו צפויים לראות בעלי שליטה שמחזיקים בצמדים רבים של חברות (פירמידות דו שכבתיות). הבעיה מתחילה כשחברה ציבורית מממנת חברות פרטיות של אותו בעל שליטה, כמו מה שעושה עכשיו אלשטיין. זה מנהור ותיעול של כספי ציבור לרווחתו של בעל השליטה ובניגוד גמור לאינטרס הציבורי".

זהבה גלאון
זהבה גלאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

גלאון מציעה לחוקק הוראה שקובעת שתאגיד ציבורי או חברת אג״ח לא תיתן אשראי לחברה אחות. המשמעות היא שחברות לא תוכלנה לקבל הלוואות מחברות אחיות ציבוריות. "בעל שליטה אחד יכול להחזיק אינסוף פירמידות דו שכבתיות, אין עם זה שום בעיה. אבל כל אחד מהצמדים צריך להתממן עצמאית, לגייס כסף עצמאית מהציבור או ממקור אחר, ולא מכספים של צמדים של חברות ציבוריות אחרות שבשליטתו. אחרת נראה כאן דינמיקה של חליבת כספי ציבור על ידי טייקונים ממונפים, בדיוק כמו שראינו בעידן של לפני חוק הריכוזיות", אמרה גלאון.

פרופ' שמואל האוזר, יו"ר הרשות לניירות ערך, אמר כי "בעיית הריכוזיות היא אחת הבעיות הקשות במדינה. בכל מדינות אירופה יש בעיית ריכוזיות. אנו לא שונים. למדינת ישראל נעשו מהלכים להתמודד עם בעיית הריכוזיות. אחת הבעיות העובדה שיכול להיות מישהו שבעל שליטה עם מעט הון שולט על גופים מאוד גדולים. היא קיימת גם בעולם. בחוק הריכוזיות עשינו מהלך של קיפול שכבות שלא נעשה בעולם. ועדת הכספים החמירה חלק מהמלצות ועדת הריכוזיות.

"מבין 67 חברות שהיו בנות 3 שכבות ומעלה בתקופת חקיקת חוק הריכוזיות נותרו 13 חברות בלבד, מתוכן 7 באי.די.בי. בחברה היו 27 חברות משכבה שלישית ומעלה ונותרו 7 חברות. חוק הריכוזיות השיג את מטרתו במידה גדולה".

שמואל האוזר
יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזרצילום: עופר וקנין

בעניין הפרצה בחוק הסביר האוזר כי "יש פה סוג של פרצה שהיא באמת עוקפת את חוק הריכוזיות". עם זאת, האוזר התנגד לחקיקה חדשה כעת והגן על שקד: "עמדתה משדרת ודאות רגולטורית. בכל חוק יש פרצות. מצד אחד, יש דרישה להוריד את הרגולציה במשק ומצד שני לא פחות נכון הוא לטפל באי ודאות רגולטורית".

האוזר הבהיר כי אם חברות נוספות ינסו לנצל את הפירצה הזו "אז נצטרך לטפל בהם ולעשות שינוי בחוק. במצב הנוכחי זה לא המקום כעת לשנות את החוק כשיש מקרה אחד".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) קבל: "ככה לא מפרקים פירמידות. אלשטיין מוכר לעצמו והופך את החוק לחוכא ואיטלולא. המחוקק התכוון שלא יהיו שכבות שממומנות מכספי הציבור ושבכספי ציבור לא ניתן להשתלט על חברה".

רוזנטל טען עוד כי "בחקיקת חוק הריכוזיות נעשתה טעות כשבספירת השכבות לא נספרו שכבות בחו"ל, כאשר לאי.די.בי 7 בשכבות בחו"ל שהחוק לא חל עליהן".

בישיבה התפתח ויכוח בין רוזנטל לבין ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), מרכז הקואליציה בוועדה. זוהר טען ש"יש ח"כים שפועלים נגד הטייקונים". רוזנטל טען לעברו "אתה יכול לעבוד בשביל הטייקונים כמה שאתה רוצה. תתבייש לך".

זוהר שהודיע שנפגש עם נציגי אי.די.בי לפני הדיון, ואמר: "אני לא מבין את הפופוליזם ואת רדיפת הטייקונים". בתשובה לשאלת TheMarker אמר זוהר כי נפגש עם סמנכ"ל באי.די.בי' וכן עם פרח לרנר שמופקדת על הרגולציה באי.די.בי. לרנר שימשה עד לפני כשנתיים כיועצת רה"מ בנימין נתניהו לקשר עם הכנסת והממשלה. זוהר הוסיף כי "אני לא חשוד כמי שעובד עבור הטייקונים".

גלאון ורוזנטל הטיחו לעברו: " אתה חשוד". גלאון הוסיפה כי" מה שאמרת מעלה חשד שאתה לא מייצג את האינטרסים של הציבור". זוהר ענה: "הטייקונים הם לא הכוס הקפה שלי. אני עושה לטייקונים בית ספר. הם חולמים עלי בלילה מרוב שעושה להם בית ספר".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו), שהיה אף הוא מיוזמי ההצעה, אמר כי "בעיני המהלך שעושה הבעלים של אי.די.בי, הוא רק חלק קטן מהבעיה, הוא מצא פרצה בחוק ומנצל אותה. במקרה של אלשטיין יש פירמידת שליטה בארגנטינה ולא ברור מה מקורות הכסף שהושקעו באי.די.בי. אני חושב שצריך להתמקד בטיוב המדיניות שיוצגה בחוק הריכוזיות ולא הושלמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker