בתה ואחותה של המועמדת לנציבות המדינה עובדות בלשכת נתניהו

עפרה ברכה היא המועמדת המיועדת של ראש הממשלה לתפקיד נציבת המדינה ■ מדו"ח מבקר המדינה עולה כי הנציבה המיועדת הפרה את הוראות הנציבות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה ברכהצילום: לשכת רואי החשבון
טלי חרותי-סובר

אתמול (ג') פורסם שמה של עפרה ברכה, המועמדת של ראש הממשלה לתפקיד נציבת שירות המדינה. אלמוניותה של המועמדת הכתה בהלם את אנשי המגזר הציבורי, בעיקר על רקע שמות בעלי פרופיל גבוה שהוזכרו קודם לכן לתפקיד החשוב - ביניהם אמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים, מיכל כהן לשעבר מנכ"לית משרד החינוך, ורון צור יו"ר מטה יישום הרפורמה בנציבות, שהודיע באחרונה על התפטרותו.

היום התברר כי לברכה שתי קרובות משפחה שעובדות בלשכת ראש הממשלה. בתה שני היא עובדת לשכה עוד מתקופת כהונתו של אהוד אולמרט; ואחותה של ברכה, רונית לוגסי, עובדת בלשכה זמן רב אף יותר, כאשר הייתה בתחילת דרכה מזכירה וכיום היא אחראית על הקצרניות. על השאלה כיצד יתכן ששתי בנות משפחה כה קרובות עובדות באותה לשכה הוסבר ל-TheMarker כי מדובר בתהליכי קליטה שנעשו לפני שנים.

עד עכשיו לא ברור מי העלה את שמה של ברכה כמי שיכולה להיות נציבת שירות המדינה. לא היה זה שר הפנים אריה דרעי כיוון שביום ראשון האחרון הגיע אליו ראש הממשלה עם שמה של ברכה, ושאל אותו לדעתו. דרעי לא התנגד אך גם לא שפע מחמאות. מי שמשבח את ברכה הוא יעקב גנות, לו שימשה ברכה כעוזרת שנים רבות.

ברכה היא חסרת ניסיון בתחום משאבי האנוש, ומעולם לא ניהלה מערכות גדולות של ממש. מקורב למשרד הפנים סיפר כי האגף בראשו היא עומדת, אגף הביקורת ברשויות המקומיות, הוא אגף זוטר יחסית ואינו נחשב לאגף שעומד בראש סדר העדיפויות אפילו במשרד הפנים. במקביל, כפי שנחשף ב-TheMarker, עבר האגף בסוף 2015 בדיקת מבקר מדינה והתוצאות מעלות שאלות בנושא יכולות הניהול של ברכה.

בין היתר כתב המבקר כי "במהלך הביקורת הועלו ליקויים ניכרים בכל הנוגע לתהליכי עבודה של האגף, להליך מינוי רואי חשבון וציוותם לביקורת ברשויות המקומיות, להעסקת מתמחים בעבודת הביקורת, להקצאת השעות לרשויות המקומיות ועוד... העסקתם של 11 רואי חשבון ויועצי מחוזות על תקן של יועצי האגף לביקורת ברשויות המקומיות כמוה כהעסקת עובדים מן המניין, ונתפשת כעקיפה של כללי העסקת עובדים. עולה חשש שהיא באה לעקוף את תקני כוח האדם באגף ובמחוזות".

מהדו"ח אף עולה כי ברכה לא שעתה להוראות הנציבות: "צורת העסקת היועצים על ידי האגף לביקורת ברשויות מנוגדת להוראות נציבות שירות המדינה ונראית כעקיפה של כללי העסקת עובדים. זאת ועוד, אופן העסקה זה מעורר סיכון, שכן עלולה להיווצר חבות נוספת של המשרד כלפי היועצים, אם יקבע שמתקיימים יחסים של עובד ומעביד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker