מה חושב מבקר המדינה על עפרה ברכה, המועמדת של נתניהו לנציבת שירות המדינה

המבקר בדו"ח מ–2015: ברכה העסיקה יועצים תוך עקיפת כללי הנציבות. הביקורת מתייחסת לחמישה רואי חשבון שהוגדרו יועצי האגף, ושישה יועצי מחוזות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה ברכה
עפרה ברכהצילום: לשכת רואי החשבון

"העסקתם של 11 רואי חשבון ויועצי מחוזות על תקן של יועצי האגף לביקורת ברשויות המקומיות כמוה כהעסקת עובדים מן המניין, ונתפשת כעקיפה של כללי העסקת עובדים. עולה חשש שהיא באה לעקוף את תקני כוח האדם באגף ובמחוזות" — כך קבע משרד מבקר המדינה בדו"ח ביקורת חריף מנובמבר 2015 על אגף הביקורת ברשויות המקומיות, בניהולה של נציבת שירות המדינה המיועדת, עפרה ברכה.

הביקורת של המבקר מתייחסת לחמישה רואי חשבון שהוגדרו יועצי האגף, ושישה יועצי מחוזות. בדו"ח נכתב כי "להבדיל ממאות רואי החשבון שמבקרים את הרשויות המקומיות — ולהם הוציא האגף הזמנות עבודה ובהן פירוט שעות העבודה ופירוט של הרשויות שעליהם לבקר — ליועצי האגף לא הוציא האגף הזמנות עבודה. העסקתם של יועצי האגף לא אושרה על ידי נציבות שירות המדינה, וכל זאת בניגוד להוראות נציבות שירות המדינה והתקשי"ר (תקנון שירות המדינה)".

המבקר כתב כי "עולה חשש כי העסקתם של רואי החשבון על תקן של יועצי האגף באה לעקוף את התקן של שני עובדים (שהיה באגף זה; צ"ז) והעסקת יועצי מחוזות באה אף היא לעקוף את התקן". משרד המבקר קבע כי "צורת העסקת היועצים על ידי האגף לביקורת ברשויות מנוגדת להוראות נציבות שירות המדינה ונראית כעקיפה של כללי העסקת עובדים. זאת ועוד, אופן העסקה זה מעורר סיכון, שכן עלולה להיווצר חבות נוספת של המשרד כלפי היועצים, אם יקבע שמתקיימים יחסים של עובד ומעביד".

בדו"ח על הרשויות המקומיות נקבע על פעילות האגף בראשותה של ברכה כי "במהלך הביקורת הועלו ליקויים ניכרים בכל הנוגע לתהליכי עבודה של האגף, להליך מינוי רואי חשבון וציוותם לביקורת ברשויות המקומיות, להעסקת מתמחים בעבודת הביקורת, להקצאת השעות לרשויות המקומיות ועוד".

בנוגע לסדרי העבודה באגף הביקורת קבע המבקר כי לאגף נוהלי עבודה חלקיים שלא ידוע מתי פורסמו וממתי האגף עובד על פיהם. המסמכים והמידע לגבי כל אחד מרואי החשבון המבקרים אינם מרוכזים ומתויקים באגף בצורה מוסדרת ונגישה, ועלול להיווצר מצב שבו יאבדו מסמכים חיוניים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker