פרשת הצוללות: המשטרה עשויה לזמן את השר שטייניץ לעדות; יועציו חשודים בשוחד - פוליטי - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פרשת הצוללות: המשטרה עשויה לזמן את השר שטייניץ לעדות; יועציו חשודים בשוחד

רמי טייב, שמעצרו הוארך בשלושה ימים, עובד עם שטייניץ עוד מאז שכיהן כשר האוצר ■ באותה תקופה שימש דוד שרן - שנעצר גם הוא בפרשת הצוללות - ראש המטה של שטייניץ

29תגובות
יובל שטייניץ
מרק ישראל סלם

תיק כלי השיט (תיק 3000) מתרחב לנבחרי ציבור: במסגרת החקירה, נעצר היום (ב') השר לשעבר מודי זנדברג, וכן מקורבים לשר האנרגיה המכהן, יובל שטייניץ. לפי הערכות, שטייניץ צפוי להיקרא למסור עדות בפרשה, ואולי אף להיחקר. עם זאת, בלש­כת היועץ המשפטי לממשלה אמרו היום כי לא התקבלה בינתיים פנייה רשמית בבקשה לזמן את שטייניץ לעדות. היועץ נדרש לאשר מראש עדויות וחקירות של שרים.

בהסתעפות נוספת של הפרשה, אישר היום בית משפט השלום בראשון לציון את הארכת מעצרו של רמי טייב, יועץ פוליטי לשר שטייניץ. טייב בא מיוזמתו לחדרי החקירות של יחידת להב 433 של המשטרה בלוד, בלוויית עורכת דין, כדי לעזור לחבר הילדות שלו דוד שרן, שנעצר בפרשה מוקדם יותר באותו יום. עד מהרה התברר לו כי גם הוא חשוד בפרשה. חוקרי המשטרה עיכבו אותו לחקירה, ובסיומה הוא הובא לדיון בהארכת מעצרו. לאחר שעיינה בדו"ח הסודי שהגישה לה המשטרה, הורתה השופטת עינת רון מבית המשפט השלום בראשון לציון על הארכת מעצרו של טייב עד מחר. טייב חשוד בעבירות של תיווך לשוחד, לקיחת שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון.

גם שרן, לשעבר ראש לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שוהה בימים אלה במעצר לאחר שבית המשפט האריך שלשום את מעצרו בחמישה ימים. שרן חשוד בכך שקיבל כספי שוחד עבור פעולות שביצע בזמן היותו עובד ציבור. סעיפי האישום שבהם הוא חשוד הם לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע.

מקורב נוסף לשר שטייניץ שנעצר היום הוא יועץ התקשורת צחי ליבר, שייצג את שטייניץ בפריימריז האחרונים בליכוד. ליבר נעצר שלשום בנתב"ג רגע לפני שעמד לטוס לחו"ל. לפי בקשת המעצר שהוגשה לבית המשפט, המשטרה טוענת כי ליבר כי תיווך בשוחד והעביר כסף לעובד ציבור. ליבר חשוד בקשירת קשר לביצוע פשע, תיווך לשוחד ושיבוש מהלכי חקירה. בדיון בבית המשפט טענו סנגוריו, עורכי הדין יאיר רגב ויפה גולן, כי זהו מעצרו הראשון, והוא נעשה בנסיבות טראומטיות, כאשר עמד לנסוע לחו"ל. השופטת רון הורתה על הארכת מעצרו של ליבר עד יום חמישי השבוע. השופטת ציינה גם כי על המשטרה לחקור עדים לא מעטים בעניינו של ליבר, וגם בעניינם של מקורבים שלו.

השר לשעבר מודי זנדברג, יו"ר קרן היסוד (מימין), ושרה נתניהו
אמיל סלמן

גם נתי מור, יועץ תקשורת ושותפו של ליבר, נעצר בשדה התעופה, רגע לפני שיצא לחופשה בארה"ב. הוא חשוד בקשירת קשר לביצוע פשע, תיווך לשוחד ושיבוש הליכי חקירה. בדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט אמר סנגורו, עו"ד אורי קינן, כי עד המדינה מיקי גנור שכר את שירותיו לצורך ביצוע עבודה אמיתית, שתמורתה שילם 50 אלף שקל. בית המשפט האריך את מעצרו עד מחר.

ההתפתחויות האחרונות בחקירה התרחשו בעקבות עדותו של גנור. בעבר תרם גנור 5,000 שקל לשטייניץ. התרומה ניתנה ב–20 בנובמבר 2009 — כתשעה חודשים לאחר הבחירות, וכשמונה חודשים לאחר ששטייניץ מונה לשר האוצר. מלשכת שטייניץ אמרו אמש כי התרומה ניתנה כחוק ודווחה למבקר המדינה.

טייב - המוציא לפועל של הדחת פרקש הכהן

טייב, איש ליכוד ויועצו של שטייניץ, עבד עמו עוד כששטייניץ כיהן כשר האוצר. דוד שרן, שנעצר בתיק 3000 שלשום, היה באותה תקופה ראש המטה של שטייניץ.

בשנתיים האחרונות שימש טייב יד ימינו של שטייניץ במשרד האנרגיה, ונהפך לדמות הדומיננטית במשרד. בין היתר היה טייב המוציא לפועל של החלטת נתניהו ושטייניץ להדיח את יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש הכהן, ואף השתתף בפגישה מקצועית שקיימו בכירים במשרדי האנרגיה, המשפטים והאוצר בסוגיית ההדחה.

רמי טייב בדיון להארכת מעצרו, היום
תומר אפלבאום

טייב, יו"ר סניף הליכוד בעפולה, אמון על המינויים של שטייניץ בדירקטוריונים של החברות הממשלתיות שתחת סמכותו, ומינה מקורב לו מעפולה לנציג ציבור במליאת רשות החשמל.

טייב נעצר בעבר — בינואר 2015 — בפרשת ישראל ביתנו. יחד עמו נעצרו ראש עיריית עפולה יצחק מירון וסגנו בוריס יודיס. המשטרה חקרה העברה של 4 מיליון שקל לעיריית עפולה בצד מינוי מקורבים של ישראל ביתנו לתפקידים בעירייה. טייב טען באותה תקופה בחקירה כי לא היה שום קשר בין מינויו של יודיס לסגן ראש העירייה לכספים שהועברו, וכן שאין קשר בין תפקידו לביצוע העבירות. סנגורו טען כי הוא לא קשור לפרשה. באחרונה החליטה פרקליטות המדינה לסגור את תיקי החקירה נגדו ונגד מירון ויודיס בשל היעדר אשמה.

שרן, בר־יוסף - והמינוי בנמל חיפה

שרן, שנעצר בפרשה שלשום, ייעץ לשטייניץ כשזה היה יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ומונה לראש המטה של שטייניץ בתקופת כהונתו של האחרון כשר האוצר (2009–2013). לאחר מכן מונה שרן למזכיר קצא"א, אבל אז יצא לחל"ת כדי לכהן כראש הלשכה וראש הסגל של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפני כשנה, לאחר סיום תפקידו בלשכת ראש הממשלה, חזר שרן לכהן כמזכיר קצא"א — וטייב נצפה בחברתו לא מעט במשרדי החברה.

מקורב נוסף לשטייניץ החשוד עתה בפלילים הוא אבריאל בר־יוסף, שהיה מנהל ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ב–2004–2009. בחלק מתקופה זו עמד שטייניץ בראש הוועדה. לאחר מכן שימש בר־יוסף משנה לראש המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, ומ"מ ראש המטה. ב–2012 הודיע שטייניץ על מינוי בר־יוסף ליו"ר נמל חיפה. מי שהוציא לפועל את המינוי היה שרן, שהיה מופקד על המינויים שבאחריות שר האוצר בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות. בר־יוסף התפטר לאחר כמה חודשים.

בנובמבר האחרון עוכב בר־יוסף לחקירה בחשד לביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. לפי החשד, בר־יוסף עמד בקשר אישי ועסקי עם איש העסקים הגרמני מיכאל הרצוג, שפעל בתחום יצוא הגז הטבעי, בזמן שבר־יוסף שימש חבר בוועדת צמח, שדנה במדיניות הממשלה בתחום יצוא הגז. בר־יוסף חשוד כי במסגרת תפקידו פעל כדי לקדם את ענייניו של איש העסקים הגרמני, ובתמורה לכך קיבל ממנו טובות הנאה.

ביולי האחרון נעצר בר־יוסף, הפעם במסגרת החקירה בתיק 3000, בחשד לשוחד, קשר לפשע, הפרת אמונים והלבנת הון.

קשרים רבים, פרופיל תקשורתי נמוך

צחי ליבר — אחד משני יועצי התקשורת שנעצרו בפרשה — ידוע כמקורב לשטייניץ, וליווה אותו כיועץ אסטרטגי בפריימריז האחרונים בליכוד. ליבר ושותפו נתן מור, שגם הוא נעצר, מקושרים גם לשרן: רעייתו של שרן, הגר קאופמן־שרן, שימשה עד לאחרונה בתפקיד מזכירת החברה בחברת הדיור הציבורי עמידר — תפקיד שממנו היא מושעית כיום בגין חשד כי זייפה פרוטוקול של דירקטוריון החברה; מור וליבר העניקו ב-2011–2015 שירותי ייעוץ תקשורת לעמידר. מור התגאה בעבר באוזני מקורביו בכך שהיה מעורב בתהליך שבו קיבלה אשתו של שרן את המשרה בעמידר.

מור וליבר הם מרובי קשרים, אבל שומרים על פרופיל תקשורתי נמוך, ואין להם אתר אינטרנט משלהם. מור ייעץ שנים ארוכות לראש עיריית ראשון לציון — כור מחצבתו של ח"כ דוד ביטן — ולמרכז השלטון המקומי.

בכיר נוסף בצה"ל מעורב בפרשה

בין המעורבים בפרשה גם בכיר לשעבר בצה"ל, ששמו נאסר בינתיים לפרסום לבקשתו. הבכיר ניסה לפתוח בעבר עסק משותף עם גנור, אך העסק לא קרם עור וגידים. הבכיר לשעבר מכחיש את הקשר שלו לפרשה מכל וכל. כשהחוקרים הגיעו אליו, בשעת בוקר מוקדמת, הוא הודיע להם: "אני לא זקוק לעורך דין, אין לי מה להסתיר".

בדיון בבית המשפט הצהיר כי אין בכוונתו לקחת עורך דין פרטי לצורך ייצוגו, ולפיכך מונה לייצוגו עו"ד איתי בן נון מהסנגוריה הציבורית. "הוא אינו קשור לפרשה", אמר סנגורו. "לפי הבנתנו, כל הקשר שלו לפרשה הוא מהיותו בקשרי חברות מסוימים עם עד המדי־נה גנור".

בן נון סיפר כי החשוד ניסה להקים בעבר עסק משותף יחד עם גנור. "בשלב כלשהו הוא חש שאותו גנור, במלותיו, עוקף אותו ולא ישר אתו, וביקש לסיים את הקמת העסק. הוא פנה לגנור ואמר לו לסגור את העסק, ואז הוא קיבל ממנו פיצוי.

"הם הגיעו להסכמה על קבלת פיצוי על הנזק שנגרם לו במהלך הקמת העסק. הם ישבו והכינו עסקה באמצעות עו"ד דוד שמרון — עסקה כתובה לפיצוי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם