מבקר המדינה: "חברי כנסת מנסים לעקר מתוכן את מוסד הביקורת"

בנאום שנשא בוועידת המשפט בתל אביב הזהיר השופט בדימוס יוסף שפירא מפני ניסיונות לפגוע במעמדם של ביקורת המדינה ובית המשפט העליון וכינה אותם "פגיעה ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל" ■ שפירא קרא לשרה שקד לסייע במניעת הפגיעה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקר המדינה, יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הזהיר היום (ג') מפני ניסיונות של חברי כנסת לפגוע במעמד מוסד המבקר. בנאום שנשא בוועידת המשפט בתל אביב אמר שפירא: "פגיעה בבית המשפט העליון ובביקורת המדינה זו פגיעה ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל, ולכך אין לתת יד".

"גישת מספר חברי כנסת היא שמבקר המדינה יאמר את דברו רק 'בדיעבד', ורחוק ככל האפשר ממועד קרות האירועים. לגישת מחוקקים אלה, טוב גם שמבקר המדינה יאמר את דברו רק בתחומים בהם הוא לא מפריע", ציין.

"לצערי הרב, ברצונם של אותם חברי כנסת אף לעגן גישה זו בחוק והצעה ברוח זו כבר הונחה על שולחן הכנסת". בדבריו רמז המבקר שפירא בין היתר להצעת חוק שהגיד ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שלפיה המבקר לא יערוך ביקורות בזמן אמת. "במושב הקרוב של הכנסת צפוי מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור לעמוד תחת מתקפה של תיקוני חקיקה, שכל מטרתם היא לצמצם את מוטת כנפיה של ביקורת המדינה ולעקרה מתוכן".

"כמבקר המדינה אני קשוב מאוד לביקורת, ובין היתר גם לזו שנמתחת מעת לעת על מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור. דבר זה הינו הכרחי בין היתר משום שביקורת המדינה יונקת את עוצמתה ויכולתה לממש את ייעודה מאמונו של הציבור בה".

שפירא לשקד: "בטוח שלא תתני ידך לפגיעה"

המבקר קרא לשרת המשפטים איילת שקד וליו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה לסייע לשמירת מעמדו של מוסד המבקר. "אני סמוך ובטוח שלא תתני את ידך לפגיעה במעמדו ותפקידיו של מוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור", אמר שפירא לשקד.

עוד אמר שפירא כי "במסגרת תיקון 38 קיבלה לשכה עוה"ד את הזכות לחוות את דעתה על הצעות חוק וחקיקת משנה. זכות זו מהווה גם חובה מוסרית למנוע פגיעה, בין היתר במוסד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, ואני בטוח שכך תנהגו, ולא ייחרט בדברי הימים שבקדנציה שלך נפגע מוסד מבקר המדינה והציבור בכללותו".

"בל נטעה, מוסד מבקר המדינה הפך ליעד למתקפות דווקא בגלל שהוא ממלא את תפקידו באופן אפקטיבי ומיטבי. מוסד מבקר המדינה כיום הינו רלוונטי ומשפיע גם על התהליכים בזמן אמת. ישנם הטועים לחשוב שביקורת בזמן אמת מפריעה לממשלה למשול ומפריעה למקבלי ההחלטות לממש את תפקידם. נהפוך הוא: ביקורת בזמן אמת נגזרת מהחובה המוסרית של 'לא תעמוד על דם רעך', וכך נוהג משרדנו עשרות שנים.

"מבקר המדינה מצוי דרך קבע בגופים המבוקרים, וכאשר מתגלים ליקויים מהותיים בתהליך קבלת החלטות גורליות לגבי בטחון המדינה או כלכלתה, הוא איננו יכול להמתין עד התממשות הנזק, ולפרסם דו"ח בדיעבד, כאשר כבר לא ניתן להשיב את הגלגל לאחור והנזק לאזרחי המדינה כבר נגרם".

שפירא הדגיש כי "ביקורת בזמן אמת היא זו שמצביעה על כשלי שוק או תוכניות שלא ניתנות למימוש. בהקשר של ביקורת בזמן אמת ניתן לציין בין היתר את חשיפת הביקורת שישנו סכום כסף ניכר שאמור לשמש את השכבות החלשות ביותר – דיירי הדיור הציבורי - אולם נעשה ניסיון להסיטו למטרות זרות אחרות. התערבות הביקורת מנעה זאת. כך גם מעורבות הביקורת בנוגע לתיעוד הביומטרי, לשוק התקשורת ולתשתיות נוספות.

"ביקורת בזמן אמת אף מסייעת למנוע מצב בו הממשלה מקבלת החלטות, שאם טרם קבלתן היתה נעשית בחינה ממשית של החלופות, היה ברור שהאפשרות שנבחרה איננה ישימה, כמו למשל באופן הטיפול במיכל האמוניה".

ח"כ סמוטריץ' התייחס הערב לדבריו של מבקר המדינה: "הצעת החוק שלי תחזק את מוסד ביקורת המדינה ותחזיר אותו לתפקידו המקורי כפי שמתחייב מחוק יסוד מבקר המדינה.

המבקר יודע שמדובר בהצעה נכונה וטובה שזוכה לרוב גדול מאוד בוועדת שרים לחקיקה ובקואליציה ולכן כנראה בחר לייחד לה את מרבית נאומו היום. לכבוד הוא לי. לגופו של עניין, המבקר מערבב בין ביקורת ובקרה. הפעלת בקרה תהליכית בזמן אמת, כזו שמתערבת בתוכן של ההחלטות ולא רק באופן שבו הן מתקבלות או מבוצעות, סותרת את הרציונל של ביקורת לאחר מעשה ופוגעת ביכולת לקיימה בצורה מיטבית.

צר לי על שהמבקר בוחר לאמץ טקטיקה אופוזיציונרית ולהכריז על קץ הדמוקרטיה ביחס לכל חוק שהוא לא אוהב במקום לנהל דיון ענייני בנושא המהותי. אביא את הצעת החוק שלי בע"ה במושב הבא של הכנסת ואני משוכנע שהיא תעבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker