בשורות טובות: לאוצר יש יותר כסף ממה שחשב, השאלה היא מה הוא יעשה איתו

האוצר עשוי לסגור את 2017 בגירעון של 2.5% בלבד, לעומת יעד של 2.9% מהתמ"ג ■ לירידה בתוואי הגירעון תרמו הכנסות גבוהות ממסים - בזכות עסקת הענק של מובילאיי והנפקת זכויות במאגר הגז הטבעי תמר שחברו לגביית מסים יעילה מהמתוכנן

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

נתוני ביצוע התקציב והכנסות המדינה ממסים לחודש אוגוסט, שיפורסמו בעוד כשבוע, צפויים להכיל הפתעה חיובית. אחרי חודשים ארוכים של עלייה הדרגתית בגירעון, ותוואי שעל פיו היה צפוי ש–2017 תסתיים עם גירעון של 2.9% מהתמ"ג — מהנתונים הנוכחיים נראה כי אם הוצאות הממשלה יישארו ברמתן המתוכננת, 2017 תסתיים בגירעון של 2.5% ואולי אפילו 2.4%.

זאת תהיה אמנם עלייה לעומת הגירעון של 2.1% שנרשם ב–2016, אך רמה נמוכה מיעד הגירעון שבתקציב, 2.9%. הגורם העיקרי לאופטימיות הוא קצב הגבייה הגבוה של רשות המסים, בראשות משה אשר, העולה על הציפיות. לגביית המסים תרמו מכירת מובילאיי לאינטל — שכבר הכניסה לקופת המדינה מסים בכ–2.7 מיליארד שקל; והנפקת זכויות במאגר תמר על ידי דלק קידוחים ביולי, שהביאה לתשלום מס של קרוב ל–700 מיליון שקל למדינה. המסים משתי העסקות האלה יתבטאו בנתוני אוגוסט. עם זאת, גם לפני שתי העסקות האלה ניתן לראות כי מאז תחילת השנה מציגה רשות המסים עודף גבייה של 3.7 מיליארד שקל לעומת יעדיה המקוריים.

עודפי הגבייה נרשמו למרות ההתמתנות בקצב הצמיחה בחודשים האחרונים, ולמרות אובדן הכנסות המדינה ממיסוי נדל"ן, בגלל הירידה במספר העסקות בתחום ובגלל החלטת בג"ץ על ביטולו (בינתיים, עד לחקיקתו המחודשת האפשרית) של מס הדירה השלישית, שהיה אמור להכניס 800–900 מיליון שקל בשנה. לגבייה המוגברת תורמת גם הפעילות שמבצעת רשות המסים כדי להילחם בהון השחור בישראל, וכניסה לשימוש של טכנולוגיה חדשה בתחום האכיפה.

עסקת הענק של מובילאיי תכניס בסופו של דבר יותר מ–3 מיליארד שקל במסים למדינה. 2.7 מיליארד השקלים שכבר גבתה רשות המסים נובעים ממס ששילמו בעלי המניות הגדולים במובילאיי, ובהם המייסדים אמנון שעשוע וזיו אבירם והמשקיע שמואל חרל"פ — בהיקף של 1.6 מיליארד שקל, וממיסוי על מימוש האופציות של עובדי החברה, שהניב למדינה 1.1–1.2 מיליארד שקל. לאלה יתווספו המסים שישלמו בעלי מניות קטנים יותר בחברה. את הגבייה מאלה תסכם רשות המסים לאחר שיגישו לה את דו"חות המס שלהם בגין 2017. הרווחים שלהם עשויים להיות מקוזזים לצורכי מס בהפסדי הון שספגו אותם משקיעים בגין השקעות אחרות שלהם. קריסת המניה של חברת התרופות טבע, לדוגמה, עשויה לספק קרקע דשנה לקיזוז הפסדי הון לחלק מהמשקיעים הישראלים.

הגירעון התקציבי באחוזים מהתמ"ג*

ניקוי האורוות הביא לתשלום חובות

במקביל לעודפי הגבייה, באוצר מאמינים כי 2017 תסתיים ללא חריגה של משרדי הממשלה בביצוע התקציב שלהם. לפי דו"חות החשב הכללי על ביצוע התקציב מתחילת השנה, עיקר החשש קשור בביצוע העודף (עודף הוצאות לעומת המתוכנן) של מערכת הביטחון בשבעת החודשים הראשונים של השנה. הביצוע העודף מעורר חשש בעיקר על רקע חוסר הוודאות סביב ההשלכות של חלק מהפרקים בהסכם כחלון־יעלון על ההוצאות של מערכת הביטחון.

למרות החשש הזה, הביצוע העודף של מערכת הביטחון במחצית הראשונה של השנה עשוי לנבוע דווקא מהתנהלות חדשה שאימצה המערכת בכל הנוגע לניהול האשראי שלה מול ספקים. אם עד היום הנורמה הרווחת במערכת היתה גרירה של חיובי הספקים משנה לשנה, הוודאות שהכניס אליה הסכם כחלון־יעלון בנוגע לתקציב מתבטאת השנה בניקוי אורוות, שהביא לתשלום חובות משנים קודמות בחודשים הראשונים של השנה — דבר שהעלה את קצב ביצוע התקציב בחודשים אלה.

הבשורות האופטימיות בכל הנוגע לתקציב המדינה עשויות לאפשר לאוצר לשחרר את הרזרבה שנשמרה בתקציב לטובת תוכנית נטו משפחה, ולהעביר אותה ל–2018. הרזרבה, בסך 3.5 מיליארד שקל, נשמרה למקרה של אירועים שידרשו התאמות בתקציב הדו־שנתי ל–2017–2018, והממשלה אמורה להחליט לקראת נובמבר אם וכיצד להשתמש בה.

כחלון ניצב בפני התלבטויות טובות — האם לנצל את העודפים לטובת סיום השנה עם גירעון נמוך יותר מהמתוכנן, או להגדיל את הוצאות הממשלה. האפשרות השלישית, הפחתת מסים, אינה נראית רלוונטית בשלב זה של השנה, שבו הכנסת נמצאת בפגרה.

עודפי הגבייה עשויים לאפשר לאוצר להעלות את הקצבאות לנכים — הממשיכים להביט בחשש בהתנהלות השלטון, שנדמית כניסיון למסמס את התוכניות לשיפור התמיכה של המדינה בהם ואת ההבטחה של כחלון מאפריל להעביר לטובתם עוד 4 מיליארד שקל בשנה, בטווח הרחוק. הם גם עשויים לאפשר לכחלון להשלים רפורמות כמו תוכנית נטו תעשייה, שצפויה להתפרסם בספטמבר.

עם זאת, לפני שבכנסת מתחילים לתכנן חגיגת הוצאות עם החזרה מהפגרה, חשוב לזכור כי הבשורות הטובות נובעות בחלקן הניכר מארועים חד־פעמיים, כמו עסקת מובילאיי והנפקת תמר. משרד האוצר אינו יכול להסתמך על אירועים כאלה כשמדובר ברפורמות מבניות לטווח הארוך, שיצריכו הזרמת תקציבים קבועה בשנים הקרובות. לעומת זאת, דווקא אירועים שמעיבים על המשק בימים אלה, כמו מצבה הקשה של טבע, המבשר על פגיעה משמעותית אפשרית בהכנסות המדינה ממסים בעתיד — ימשיכו להשפיע על הכנסות המדינה בטווח הארוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker