"סערת הקופים" של דן חלוץ: דוד ביטן ומירי רגב משיבים אש

חלוץ התייחס אמש לביקורת החריפה של ביטן והשרה רגב על המלצות השב"כ בהר הבית, ואמר: "מוצא האדם הוא מהקוף - הבעיה היא שבציבוריות הישראלית יש יותר מדי אנשים שלא השלימו את תהליך המעבר" ■ מירי רגב: "ניהל את הצבא באופן יהיר ושחצני ולא ידע לקבל ביקורת"

קארין הבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ביטן ודן חלוץ
דוד ביטן ודן חלוץצילום: שרון בוקוב וליאור מזרחי

"דן חלוץ תמיד היה אדם יהיר, רמטכ"ל כושל. המלים האלו גזעניות, אין להם שום מקום. הוא צריך להפנים את העניין הזה שמי שקובע הם הנבחרים", כך אמר הבוקר (ג') בגלי צה"ל יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, בתגובה למתקפתו של חלוץ אתמול כשהשווה בין השאר בין ח"כ ביטן לקוף.

חלוץ הגיב אמש בגל"צ על דבריהם של ביטן והשרה מירי רגב, שתקפו את המלצות השב"כ להסרת המגנומטרים מהר הבית - רגב כינתה את ההערכות "הזויות", ביטן כינה אותן "פחדניות". לדברי חלוץ, "האנשים הללו פשוט לא מבינים שהיכולת שלהם להשמיע את הדברים הללו היא בזכות אותם אלה ההזויים והלא רציניים והפחדנים. הם אלה שאיפשרו להם להגיע לאן שהם הגיעו ולהתייצב במקום. לפי חוקי דרווין אומרים שמוצא האדם הוא מהקוף - הבעיה היא שבציבוריות הישראלית יש יותר מדי אנשים שלא השלימו את תהליך המעבר".

חלוץ הוסיף כי "השיח הזה, השיח המתלהם, השיח התוקפני, השיח הכוחני - מקומו לא במקומות שבהם צריך להפגין שיקול דעת, קור רוח, ממלכתיות, הסתכלות על כל התמונה". הוא הדגיש כי "כאשר מערכות שכאלה אינן מקבלות את הגיבוי בנקודות הקשות - זה שם אותן בדילמה לגבי ההמשך. האם להמליץ המלצות שתמצאנה חן בעיניי מישהו? אוי לנו אם נגיע למקום הזה".

השרה רגב, שהיתה דוברת צה"ל בזמן שירותו של חלוץ כרמטכ"ל, התרעמה גם היא על הדברים. לדבריה, "היהירות והגסות של דן חלוץ הפכו אותו לרמטכ"ל כושל. לאחראי על קונספציות שגויות. הוא ניהל את הצבא באופן יהיר ושחצני ולא ידע לקבל ביקורת. הדברים הללו לא מפתיעים אותי - הם חשפו פן נוסף באישיותו של חלוץ.

"אמירתו בעניין הדרוויניזם היא אינה פליטת פה, זו היא תפישת עולם מעוותת, גזענית ומסוכנת שיש לגנותה. דן חלוץ נתפס במערומיו. אני חוזרת על דברי הביקורת שלי על גופי ביטחון שהאמינו ש'הם לא טועים לעולם'. מותר ורצוי לדרג מדיני להטיל ספק גם בעמדות וקונספציות מודיעיניות. זה תפקידנו כדרג מדיני. מערכת הביטחון צריכה לספק ביטחון בלבד ולהותיר את קביעת המדיניות לנבחרי הציבור".

"אלאור אזריה הוא כלי משחק"

חלוץ התראיין אמש גם בנוגע לפרשת אלאור אזריה. "אני חושב שבית הדין לערעורים של צה"ל אמר אמירה חד משמעית וברורה וחיזק את ידו של בית המשפט שפסק את פסקו קודם לכן - ולכן אין מחלוקת באשר לעובדות ואין מחלוקת באשר לגזר הדין. שאלת החנינה, שיקול הדעת וכיוצא באלה שמורים בדיוק למקרים שבהם אין מחלוקת, לא על העובדות ולא על הגזר הדין. אבל נכנסים שיקולים אחרים שלא עומדים בפני בית הדין כשהוא גוזר את הדין".

לדבריו, "חומרת המעשה כפי שתוארה על ידי בית המשפט וחומרת העונש הולכים יד ביד. במקרה הזה בית המשפט היה גם סלחן במידה מסוימת, לפי גורמים רבים שמתבטאים בנושא... אני חושב שהוא לא החמיר כפי שיכול היה להחמיר". כאשר נשאל על קריאותיהם של ראש הממשלה ושרים נוספים להמתיק את עונשו של אזריה ולהעניק לו חנינה, בזמן שבית הדין עוד קורא את החלטתו בנדון, אמר: "זה כמעט גרם לי לרצות להצביע עבורו בבחירות הבאות. וזה כנראה הנימוק המרכזי. שום חמלה ושום שיקול אחר. השיקול הוא שיקול פוליטי קר, זר לעניין. אלאור אזריה הוא כלי משחק בעיניהם וזה הכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker