שני ח"כים אישרו העברה של 10 מיליארד שקל לתקציב הביטחון

לפי החוק, העברות כספים לביטחון צריכות לקבל את אישור הוועדה לתקציב הביטחון, אולם לצורך כך על הבקשה לקבל ראשית את אישור ועדת הכספים - שלה כלל לא נמסרו הסברים לאן מיועד הכסף

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

בעקבות חשיפת TheMarker בסוף השבוע: ועדת הכספים אישרה היום (א') את הגדלת תקציב הביטחון ב-300 מיליון שקל, וכן תוספת תקציב הרשאה להתחייב בסך של 9.7 מיליארד שקל.

פניית האוצר בעניין אושרה ברוב של 2 ח"כים: יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), וח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס). ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) שנכח בישיבה לא השתתף בהצבעה.

לוועדה לא נמסרו הסברים לגבי יעוד הכסף, ואלה ימסרו כבכל פנייה תקציבית הקשורה בתקציב הביטחון, לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

גפני אמר כי "לפי החוק צריך לאשר את העברת הכספים לביטחון בוועדת הכספים, ורק לאחר מכן, הפנייה צריכה להיות מאושרת בוועדה לתקציב הביטחון. לכן, אם אנו רוצים שהכסף יאושר ויידון על פרטיו המלאים, צריכים לאשר כאן".

לפי הפנייה, תקציב הביטחון ל-2017 עומד כיום על כ-55 מיליארד שקל, ויוגדל ל-55.337 מיליארד שקל. כמו כן, תקציב ההרשאה להתחייב של מערכת הביטחון יוגדל מכ-41 מיליארד שקל לכ-50.7 מיליארד שקל.

הכסף יועבר לסעיף הוצאות ביטחוניות של משרד הביטחון הכולל פרוייקטי רכש, אימונים מלאים, קיום שוטף ועוד.

ואולם, בדברי ההסבר מסר משרד האוצר כי מדובר בסיכומים שאינם נכללים בבסיס תקציב הביטחון לפי הסיכום התקציבי הרב שנתי, שנחתם בין משרדי האוצר והביטחון ל-2020-2015. עוד הוסבר כי "מפאת הסיווג, ההסברים יימסרו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון". ועדה זו כידוע היא ועדה חסויה.

הוועדה גם אישרה את פניית האוצר להקצות 60 מיליון שקל בהוצאה המותנית בהכנסה להקמת טרמינל אזרחי זמני בשטח הצבאי של שדה התעופה דוב הוז. לוועדה הוסבר כי משרד הביטחון משמש כקבלן הביצוע לטרמינל, ויבצע את עבודות התכנון וההקמה בשטח. החוק בעניין פינוי שדה התעופה נחקק ב-2017, לאחר אישור התקציב ל-2018-2017, ועל כן תוספת התקציב לא נכללה בהצעת התקציב. כזכור, החוק שנחקק קבע שיש להקים טרמינל זמני שיאפשר את המשך הפעילות האזרחית, עד הפסקת הפעילות ופינוי השדה הצבאי.

גפני עיכב בישיבת הוועדה שתי בקשות להעברות תקציביות למשרד ראש הממשלה ולמשרד החינוך, בטענה לאפליית החינוך המוכר שאינו רשמי - מה שמכונה "החינוך העצמאי", ואי עמידה בהסכמים הקואליציוניים.

לדבריו, החינוך המוכר שאינו רשמי ומוסדות הפטור מתוקצבים בחסר גדול ביחס לשאר מוסדות מערכת החינוך וביחס לשיעורי התקצוב שהובטחו בהסכמים הקואליציוניים. אי-לכך, הודיע גפני שהוא פונה כבר היום במכתבים לשרי האוצר והחינוך על-מנת שיעמדו בסיכומים, ולעת עתה אין הוא מאשר את הבקשות התקציביות הקשורות למערכת החינוך, לרבות הבקשה התקציבית של משרד ראש הממשלה, שבה כלולה בקשה להעברה תקציבית לחינוך מוכר שאינו רשמי לבתי הספר הכנסייתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker