האופוזיציה הפילה חוק למניעת כלבת; ביטן: "אתם חבורה של אפסים"

בהצעה שנפלה הוצע לבטל את פקודת הכלבת ולהחליפה בחוק למניעת המחלה ולהסדיר את ההתמודדות עם מניעת התפשטותה ■ ח"כ שמולי: "החוק מתיר כי בשל חשד לכלבת יוציאו להורג אלפי חיות" ■ ח"כ קיש: "היתה הפרה ברורה של הכללים של הבית הזה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליאת הכנסת
צבי זרחיה

מהומה בכנסת: האופוזיציה הפילה הערב (ד') חוק למניעת כלבת, שהועלה הצבעה בקריאה הראשונה. יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), אמר שסוכם שהחוק יעבור בהסכמת האופוזיציה, אך זו התנגדה ברגע האחרון והחוק נפל.

ביטן זעם על הפרת הסיכום עם האופוזיציה וקרא לעברה: "אתם חבורה של אפסים. סוכם על תמיכה בחוק אפילו אני הצבעתי".

בהצעת החוק שנפלה הוצע לבטל את פקודת הכלבת ולהחליפה בחוק למניעת מחלת הכלבת, ולהסדיר את התמודדות מניעת התפשטות המחלה על כלל תחומיה והיבטיה, לרבות הסדרת החזקת כלבים וחתולים בפיקוח במקום שאינו הסגר, מתוך מטרה ליצור איזון בין צמצום הסיכון להידבקות במחלת הכלבת, נוכח הסיכונים החמורים הצפויים ממנה לבריאות הציבור ולחיי אדם, לבין רווחת בעלי החיים.

שר השיכון, יואב גלנט, הסביר בשם הממשלה כי הכלבת היא מחלה קטלנית. למרות מאמצים בינלאומיים, עדיין מתים ממנה מדי שנה כ–50 אלף איש. בין השינויים שהוצעו: אפשרות להשגחה בבית, הסמכה לקבוע אגרות ועוד. מטרת החוק היתה לאזן בין הסכנה להתחשבות, תוך לקיחה בחשבון של החיסונים שניתנו.

מנגד, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) התנגד לחוק והסביר כי "יש בחוק אלמנטים חיובים ושל שיפור, אבל יש משהו אחד שלא יאפשר לי להצביע בעד החוק. סעיף 11 מתיר כי רק בשל חשד לכלבת, יוכלו להוציא להורג מאות או אלפי בעלי חיים".

התגובות להפלת החוק היו מעורבות. ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הסבירה כי טיעוניו של שמולי שכנעו אותה להצביע נגד החוק. ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) אמר כי "אני חושב ששברנו כלל שראוי שלא נחזור עליו. הכעס של ביטן מוצדק".

ח"כ יואב קיש (ליכוד) אמר: "כשיצאתי מפה, יו"ר הקואליציה אמר שאנחנו בהסכמה לכל החקיקה. אנחנו בסיטואציה מאוד לא נוחה. היתה הפרה ברורה של הכללים של הבית הזה".

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, הגיבה לקיש ואמרה כי "כבל התנצל בשם כל האופוזיציה, חבל שאני צריכה להגיד שעשיתם הצבעה שהיא מחטף ולא התנצלתם. אנחנו התנצלנו. לא צריך לעשות מזה יותר ממה שזה".

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני ) טענה כי לא היתה קונספירציה נגד הקואליציה: "לחשוב שרצינו לסיים את המושב בתרגיל, זה ממש מביך. מי שרוצה לעשות תרגיל לא מתנצל. מה שקרה זה שילוב של כמה דברים, שעה מאוחרת, אי הבנה, חלק לא שמו לב, חלק שינו דעה. תנו לנו קרדיט שלא היתה כוונת מכוון. תנו לסיים את המושב ברוח טובה".

ההצבעה הסתיימה ב-12 ח"כים שהצביעו נגד החוק, 12 שהצביעו בעדו, ונמנע אחד. בין המצביעים בעד החוק היו גם חברי כנסת ממרצ והמחנה הציוני. כתוצאה מכך הצעת החוק נפלה, וחברי הקואליציה יצאו מהמליאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker