גפני מגביר את הלחץ על הממשלה: מקדם חקיקה מהירה להחרגת ערבה מיינס

יו"ר ועדת הכספים ויו"ר הקואליציה מבקשים כי הצעת החוק להחרגת החברה מחוק ששינסקי 2 תועלה להצבעה טרומית עוד השבוע - מכיוון שהממשלה אינה מאפשרת לפצותה ב-35 מיליון שקל, כפי שסוכם ■ לא ברור אם ערבה מיינס תמתין עד סוף החקיקה, או שתקים את המפעל בירדן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכרה נחושת בתמנע של ערבה מיינס
מכרה נחושת בתמנע של ערבה מיינסצילום: ניר כפרי

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), מבקשים להגיש השבוע הצעת חוק שתחריג את מפעל ערבה מיינס מחוק ששינסקי 2. זאת, מכיוון שהממשלה אינה מאפשרת מתן מענק לחברה בסך 35 מיליון שקל, שיפצה אותה על הפגיעה בה בחוק ששינסקי 2. הממשלה עשויה להתנגד לכך, מכיוון שהמהלך יהפוך את חוק ששינסקי 2 לחוק נגד כיל בלבד, ויאפשר הגשת בג"ץ מטעם כיל.

גפני הנחה את היועצת המשפטית של ועדת הכספים, שגית אפיק, לנסח את הצעת החוק. הוא מבקש להחתים את כל חברי ועדת הכספים על ההצעה, ולהעלותה להצבעה בקריאה טרומית לפני צאת הכנסת לפגרת הקיץ ביום רביעי. לא ברור אם הדבר אכן יקרה, מאחר שהשבוע לא מתוכננות להעלות להצבעה במליאת הכנסת הצעות חוק פרטיות.

במקביל, תוקף האישור למענק המקורי בסך 115 מיליון שקל יפוג בסוף החודש. משרד הכלכלה והתעשייה כבר האריך את התוקף כמה פעמים, מכיוון שהחברה התעכבה בביצוע ההשקעות שלה, שהיו אמורות להתבצע ב–2013. היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, דרש באחרונה מהחברה להודיע אם בכוונתה לבצע את ההשקעה או לא, כדי להחליט אם להעביר את המענק למכרז חדש.

כמו כן, מועצת המנהלים של אהמסה, החברה האם המקסיקנית של ערבה מיינס, אמורה להתכנס באוגוסט ולקבל החלטה סופית לגבי ההשקעה במפעל. חוסר הבהירות הרגולטורי מבחינתה נותר כשהיה.

דוד ביטן
דוד ביטןצילום: ליאור מזרחי

"המענק לא יוכל להיות מוצדק משפטית"

גם אם הצעת החוק אכן תעלה להצבעה במליאה, לא בטוח שהיא תהיה אפקטיבית. לפי הערכות, בהנחה שהצעת החוק לא תטופל בפגרת הכנסת (שתימשך עד סוף אוקטובר), השלמת החקיקה תיעשה רק בסוף השנה — מה שמעורר קשיים לערבה מיינס. ייתכן כי עד אז, החברה תחליט להקים את המפעל בירדן, כפי שהזהירה שבכוונתה לעשות.

משה גפני
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

העובדה שסיכומים על מתן מענק לערבה מיינס, שהושגו בין הוועדה לבין הדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה בעת חקיקת חוק ששינסקי 2, אינם ממומשים כעת בשל התנגדות היועצים המשפטיים — גרמה לגפני לאיים בשבוע שעבר כי יחוקק את החוק. לטענת היועצים המשפטיים, אין ערוץ תמיכה שמאפשר תוספת מענק, וכי אם הממשלה רוצה להגדיל את המענק שניתן לחברה בעבר, עליה לפרסם מכרז שוויוני חדש, שיהיה פתוח לא רק לערבה מיינס.

חוק ששינסקי 2 עסק במיסוי אוצרות טבע. הוא התמקד במפעלי ים המלח (מי"ה) מקבוצת כיל, אך חל גם על ערבה מיינס — כדי למנוע טענה של חקיקה פרסונלית (נגד כיל). לאחר משא ומתן שהתקיים בעת הדיונים בחוק בוועדת הכספים בין הוועדה לבין משרדי הממשלה, ניתנה התחייבות שלטונית כי מפעל ערבה מיינס לא ייפגע כתוצאה מחקיקת החוק. רק לאחר מתן התחייבות זו הסכימה הוועדה לאשר את חוק ששינסקי 2.

ערבה מיינס טענה כי החוק משית עליה הוצאות נוספות בסך מאות מיליוני שקלים בשנה, והופך את פרויקט הפקת הנחושת בתמנע ללא כדאי כלכלית. בדיונים שנערכו לאחר החקיקה העריכו במשרד ראש הממשלה כי החברה ניזוקה בכ–80 מיליון שקל. במשרד האוצר העריכו את הנזק ב–35 מיליון שקל.

גפני טען בשבוע שעבר: "אנחנו מרגישים מרומים. הוליכו אותנו שולל. יש לעמוד בהתחייבות השלטונית, ואם יש בעיות משפטיות במתן המענק לערבה מיינס, היו צריכים להגיד את זה אז, במהלך חקיקת ששינסקי 2, והיינו מטפלים בכך".

היועץ המשפטי באוצר הזהיר בישיבת הוועדה בשבוע שעבר כי "יש מניעה משפטית להעביר כסף לערבה מיינס". מסינג הדגיש כי "המענק לא יוכל להיות מוצדק משפטית. ניתן לפצות את המפעל באמצעות חקיקה, אך למיטב ידיעתי, עד היום אף גורם לא קיבל פיצוי כספי בעקבות הליך חקיקתי, ויש לכך משמעויות תקדימיות וגם לגבי מינהל תקין".

שרית פלבר ממשרד המשפטים, הוסיפה באותו דיון כי "גם המשנה הכלכלי ליועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין, סבור שיש מניעה משפטית להעביר את המענק".

בתום 15 שנה - כלל עובדי המפעל יפוטרו

מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה מאשר מענקי השקעות לחברות על בסיס ניתוח כדאיות כלכלית למדינה. לפני כעשור אושר לערבה מיינס מענק בסך 115 מיליון שקל בגין השקעתה המתוכננת ולאחר בדיקת כדאיות. בתקופת הדיונים על ההשלכות של מסקנות ועדת ששינסקי 2, עלתה יוזמה ממשלתית להעניק לחברה עוד 80 מיליון שקל.

כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, כיהן כממלא מקום שר הכלכלה, אישר מנכ"ל משרד הכלכלה דאז, עמית לנג, תוספת תקציב שביקש משרד ראש הממשלה לטובת מענק זה, בסך 40 מיליון שקל; משרד האוצר היה אמור להעביר סכום זהה.

אם משרד הכלכלה יתבקש להגדיל את המענק מתקציב מרכז ההשקעות כמקובל, יהיה עליו לבצע בדיקת כדאיות כלכלית חדשה שתקבע אם מענק מוגדל עדיין כדאי למדינה כלכלית. רק במקרים חריגים - כדוגמת השקעת ענק של אינטל - התמיכה ניתנת על בסיס החלטה חריגה של שרי האוצר והכלכלה.

ערבה מיינס מעסיקה 150–200 עובדים באזור אילת, שרובם אינם מהסביבה, אלא מהצפון ומהפזורה הבדואית. החברה צפויה להגדיל את מספר העובדים ל–450 בשיא פעילות המפעל שתקים להפקת הנחושת מהעפר. המפעל צפוי לעבוד לא יותר מ–15 שנה, ולאחר מכן להיסגר ולפטר את עובדיו. במשרד האוצר יש הטוענים כי מוטב למדינה לקדם תעסוקה בשכר ובתנאים טובים יותר, שתוכל להאריך מעבר ל–15 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker