ועדת האתיקה: ח"כ מיקי זוהר יזם דיונים בנושאים שבהם יש לו עניין אישי

זוהר, העומד בראשה של הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי, ערך 3 דיונים בוועדה שעסקו בשכונת כרמי גת - שבה יש לו נכס ולזוגתו 5 נכסים ■ ועדת האתיקה קבעה כי לא יוכל עוד ליזום ולנהל ישיבות בנושא השכונה ■ ח"כ זוהר: "לא חשתי כלל בניגוד עניינים בזמן הישיבה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת האתיקה של הכנסת קבעה כי יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי, ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), הפר את כללי האתיקה בכך שערך בוועדה דיונים שעסקו בשכונה כרמי גת, שבה יש לו ולזוגתו נכסים.

לפי הוועדה זוהר הפר את הכללים המחייבים את חברי הכנסת להימנע מאפשרות של ניגוד עניינים ולהימנע מליזום הצעות בנושאים שבהם יש להם עניין אישי - ולכן עליו להימנע מליזום ולנהל ישיבות העוסקות בשכונה, בוועדה שבראשותו או בוועדות אחרות. עם זאת, הוועדה הביאה בחשבון את היותו של זוהר ח"כ חדש, ואת העובדה שזו הפעם הראשונה שבה עוסקת הוועדה בקובלנות נגדו - ולפיכך הסתפקה במתן הערה.

ועדת האתיקה נדרשה לעניין בעקבות תלונה של עמותת המשמר החברתי ותומר אביטל, בקשר ל-3 ישיבות שקיימה הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בנושאי תכנון ובנייה בקרית גת. לפי התלונה, במרכז הישיבות הללו עמדה שכונה אחת - כרמי גת, שלה הוקדשו 3 ישיבות בוועדה.

בתלונה נכתב כי "זוהר ציין בוועדה כי הוא בעליו של נכס בכרמי גת. בנוסף לנכס הזה אוחזת זוגתו של זוהר ב-5 נכסים נוספים באותה שכונה, והיא אף עוסקת בשיווק דירות בשכונה. מכאן שיש לזוהר אינטרס אישי מובהק בקידום הבנייה והתשתיות בקריית גת".

"הטענות לא רק מופרכות, אלא בעיקר טיפשיות"

זוהר השיב לוועדת האתיקה כי "כרמי גת תמנה בקרוב כ-40 אלף תושבים, ולאור העובדה שמדובר בקבוצה גדולה מאוד של תושבים לא ניתן לטעון לניגוד עניינים, שכן לפי החלטות קודמות של ועדת האתיקה כאשר מדובר בעניין הנוגע למגזר רחב או לקבוצה גדולה שעליה נמנה חבר כנסת אין בכך ניגוד עניינים וחבר הכנסת רשאי לעסוק בכך".

זוהר ציין כי הצהיר בגילוי נאות על בניית ביתו בשכונת כרמי גת, ולטענתו בחר שלא לשתף את ענייניה הפרטיים של רעייתו מתוך ידיעה ברורה שאין להם קשר לדיון. הוא טען כי לאשתו אכן 5 דירות בשכונה, אך זאת לצורך השקעה משפחתית ולא כעניין עסקי או לשם שיווק ומכירה.

לדבריו, היוזמה לדיון הגיעה מראש עיריית קריית גת. הוא הסביר כי אינו רואה מניעה בכך "שח"כ יעשה שימוש בכלים הפרלמנטריים לשם קידום האינטרסים של היישוב או האזור שהוא משמש כנציגו בכנסת, גם אם פעולותיו ויוזמותיו בכנסת ישפיעו בין היתר עליו ועל משפחתו".

הוא הוסיף כי "רק כסיל יחשוב שערך ביתו יעלה עקב הקמת בית ספר, בית כנסת או גן ילדים בשכונתו. ברור שהטענות לא רק מופרכות, אלא בעיקר טיפשיות".

"גילוי נאות אינו בבחינת רישיון לפעול בניגוד עניינים"

הוועדה דחתה את טענתו של זוהר כי לא מדובר בעניין אישי וכי הוא שליח של ציבור האזור והשכונה. הוועדה קבעה כי "יישומו של המבחן האם מתקיים ניגוד עניינים בפעילותו של חבר הכנסת על ידי ח"כ זוהר היה שגוי. כאשר ועדת האתיקה קבעה את המבחן האמור היא לא התכוונה שח"כ ינצל את מעמדו כיו"ר ועדה ויקיים 3 ישיבות בתוך 10 חודשים בעניין הנוגע באופן ישיר אך ורק לשכונה שבה הוא מתגורר.

"המקרה שבפנינו הוא מקרה מובהק שבו התמקד הדיון בבעיית התשתיות לא באזור הדרום או בעיר קריית גת כולה, אלא בשכונה הספציפית שבה עתיד זוהר להתגורר ושבה יש לרעייתו 5 נכסים נוספים. שילוב נסיבות אלה מוביל למסקנה כי על הח"כ היה להימנע מייזום הדיון כמו גם מניהולו".

ועדת האתיקה גם לא קיבלה את טענתו של זוהר לגבי "גילוי נאות" לגבי ביתו, וכי לא היה צורך בחשיפת הנכסים הנוספים באותה שכונה שהם בבעלות רעייתו. "גילוי נאות אינו בבחינת רישיון לפעול בניגוד עניינים והוא אינו יכול להוות 'תרופה אוטומטית' לבעיות של ניגוד העניינים אשר דרך המלך להתמודד עמן היא ההימנעות מעיסוק המעמיד את חבר הכנסת בניגוד עניינים.

"אין לקבל את הטענה שנכסיה של רעייתו באותה שכונה הם בבחינת 'ענייניה הפרטיים' וכי 'אין להם כל קשר לדיון'. העובדה שבבעלותה של רעייתו נכסים בשכונה היא רלוונטית לעניין ניגוד העניינים כי לפי כללי האתיקה בן זוגו של ח"כ כמו כח"כ בכל הנוגע לקבלת טובת הנאה ולבחינת ניגוד עניינים, ואין זה משנה בהקשר זה אם הנכסים נועדו לשימוש המשפחה או לצרכים עסקיים".

הוועדה גם דחתה את דבריו של זוהר כי ערכן של דירות לא מושפע מקיומן של גני ילדים או בתי ספר, והפנתה לדבריו של זוהר באחת הישיבות, אז אמר כי "כל אדם שניגש למכרז או קונה דירה מסתכל בתוכנית המתאר של השכונה, מה הולך להיות בשכונה, הוא בודק איפה ימצא בית ספר איפה יהיה גן... בסוף את סכום הכסף שהוא הולך לשלם הוא קובע בהתאם למה שהוא צפוי לקבל".

ח"כ מיקי זוהר מסר בתגובה: "כיו"ר הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי אני אמון על מניעת הקיפוח בין הפריפריה למרכז. לאור קיפוח שכזה במסגרת הסכם הגג שנחתם בין קרית גת למינהל מקרקעי ישראל קיימתי דיון בנושא. כידוע לכל שימשתי כפה לכ-40 אלף מתושבי כרמי גת העתידיים להגיע לשכונה כשהיא חסרת תשתיות, מעונות, גנים ומדרכות. 

"למיטב הבנתי היה מדובר פה בריבוי נהנים, כך שלא הייתי בניגוד עניינים. חשוב גם לציין שלא חשתי כלל בניגוד עניינים בזמן הישיבה. עוד יובהר שהדיונים שערכתי בוצעו עקב פניות רבות מצד ראש עיריית קרית גת, שטען באופן מוצדק לקיפוח בהסכם הגג שחתם עם המינהל. מכל מקום רשמתי לפני את הערת ועדת האתיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker