באיחור של שבועות: השר איוב קרא שלח למבקר מסמך ניגוד עניינים - פוליטי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

באיחור של שבועות: השר איוב קרא שלח למבקר מסמך ניגוד עניינים

זאת לאחר שהתנועה לאיכות השלטון טענה כי מבקר המדינה העביר לידי השר קרא שאלון למניעת ניגוד עניינים כבר לפני יותר מחודש, אך עד היום, בחלוף 50 ימים מאז אישרה הממשלה את המינוי, קרא טרם מילא והחזיר לו אותו

תגובות
איוב קרא
אמיל סלמן

בעקבות הפרסום היום  (ב') של פניית התנועה לאיכות השלטון בעניין, נמסר כי שר התקשורת איוב קרא אכן שלח בשעות האחרונות את השאלון לאיתור ניגוד עניינים למשרד מבקר המדינה. קרא קיבל באחרונה תזכורת מהמבקר, לאחר שלא שלח את השאלון אף כי מונה לתפקידו בסוף מאי 2017. 

כאמור, מוקדם יותר היום פנתה התנועה לאיכות השלטון לשר התקשורת בדרישה למסור למבקר המדינה שאלון ניגוד עניינים, בהתאם להנחיית היועמ"ש ולכללי מבקר המדינה בעניין מניעת ניגודי עניינים של שרים וסגני שרים.

התנועה טוענת כי מבקר המדינה העביר לידי השר קרא שאלון למניעת ניגוד עניינים כבר לפני יותר מחודש, בסמוך למינויו של קרא למשרת שר התקשורת, אך עד היום, בחלוף 50 ימים מאז אישרה הממשלה את המינוי, טרם מסר קרא למבקר המדינה את השאלון המלא.

לטענת התנועה, "העיכוב במסירת השאלון על ידי השר מעורר דאגה – בפרט על רקע הממצאים החמורים שהועלו בדו"ח המבקר בעניין ניגודי העניינים בתחום פעילותו של משרד התקשורת –  וביניהם ממצאים הקשורים ישירות בשאלון שמסר, באיחור רב, רה"מ ושר התקשורת לשעבר נתניהו – המדגישים את חשיבותן של הפעולות למניעת ניגודי עניינים במשרד זה".

"מענה על שאלון למניעת ניגוד עניינים הוא פעולה טכנית פשוטה, אשר לא ניתן להפריז בחשיבותה – ועל כן לא ניתן להצדיק עיכוב במסירת השאלון לידי המבקר. מצב זה מצב אינו ראוי כשלעצמו, והבעייתיות שבו אף גוברת נוכח הכשלים שעלו בדו"ח מבקר המדינה האחרון בעניין ניגודי העניינים של ראש הממשלה בתפקידו כשר התקשורת".

בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה בדבר עריכת הסדרים למניעת ניגוד עניינים בשירות המדינה נקבע  שמינוי מועמד לתפקיד, חתימת חוזה העסקה עמו או כניסתו לתפקיד בפועל, יבוצעו רק לאחר שהיועץ המשפטי של הגוף הנוגע בדבר בדק את סוגיית ניגוד העניינים, ולאחר שהמועמד חתם על הסדר מתאים למניעת ניגוד עניינים אם נמצא שהדבר נדרש. בהנחיה מצוין כי דרך יעילה לחשיפת התחומים שבהם עלול להיווצר ניגוד עניינים היא באמצעות שאלון שעליו מחויב המועמד להשיב שנועד לאתר אפשרות לניגוד עניינים.

בשבוע שעבר פירסם מבקר המדינה דו"ח בעניין היבטים בפעולות משרד התקשורת, בחלק העוסק בניגודי העניינים של ראש הממשלה בתפקידו כשר התקשורת. על פי הדו"ח, "הצהרה על זיקות היא מרכיב הכרחי במסגרת הסדר כולל למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים", וכי עם כינון הממשלה הבאה, או בהזדמנות מתאימה אחרת, בכוונת משרד המשפטים להוציא הבהרה ולפיה מילוי השאלון הוא שלב הכרחי ובלתי נפרד מתהליך איתור חשש לניגוד עניינים.

מלשכת השר נמסר בתגובה: "השר מילא טופס לבדיקת ניגוד עניינים בתחילת כהונתו כשר. עם כניסתו לתפקיד שר התקשורת השר התבקש לבחון את הצורך לעדכן את הטופס הקיים. למען הסר ספק השר מילא שוב את השאלון בטופס. השר מכהן בתפקידו חודש בלבד והוא לומד לעומק את המשרד. מן הראוי שהתנועה לאיכות השלטון והוועדה לביקורת המדינה תפעלנה בצורה עניינית ותענקנה לשר את מאת ימי החסד להם הוא זכאי, אין זה הזמן ליצירת כותרות ולרדיפה אובססיבית אחריהן, השר פועל בנאמנות לביצוע תפקידו על הצד הטוב ביותר".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם