הכנסת דחתה את הדיון בדו"ח מבקר המדינה על בזק בהוראת היועץ המשפטי לממשלה

היועמ"ש פנה אמש ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה בדרישה לבטל את הדיון שנקבע להיום, שכן ממצאי הדו"ח נחקרים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליטצילום: מוטי מילרוד

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת דחתה את הדיון בממצאיו של דו"ח מבקר המדינה על התנהלות משרד התקשורת מול בזק והשאלון למניעת ניגוד עניינים ששלח ראש הממשלה ודאז שר התקשורת, בנימין נתניהו, שבו לא ציין את קשריו עם שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פנה ליו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), בדרישה לבטל את הדיון בדו"ח — שכל חלקיו נמצאים בחקירה. שר התקשורת, איוב קרא, שמונה לתפקידו במשרד התקשורת בסוף מאי, הודיע מוקדם יותר אתמול לוועדה שלא יגיע לדיון — משום שהדו"ח עוסק בתקופה שקדמה למינויו.

איוב קרא
איוב קראצילום: אמיל סלמן

גם מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, שעליו נמתחת בדו"ח ביקורת חריפה, היה אמור להיעדר מהדיון — לאחר שנעצר בשבוע שעבר במסגרת החקירה שמנהלת רשות ניירות ערך בבזק, ובעקבות החלטת בית המשפט בסוף השבוע שיישאר במעצר בית (ראו עמ' 2–3).

המבקר קבע בין השאר כי "עד אוגוסט 2016 בחן משרד התקשורת את הצעדים לביטול ההפרדה המבנית בבזק תוך שיתוף בזק בלבד בתהליך הבחינה, לרבות שיתופה בתוכניות המשרד בנוגע לתנאים לביטול ההפרדה המבנית, ובלי להביא לידיעת הספקיות האחרות את העובדה שהוא מקדם את הנושא. נמצא כי במשך חודשים ארוכים אגף התקציבים לא זומן לדיונים שהתקיימו במשרד התקשורת בנושא. גם רשות ההגבלים לא היתה חלק מהתהליך.

"באוקטובר 2016 גיבש המנכ"ל טיוטת מסמך מדיניות המגלמת שינוי במדיניות המשרד לגבי מגזר התקשורת הנייחת. הטיוטה מציגה מעבר למדיניות ששמה דגש על שימוש בתמריצים לבעלות התשתית הקיימת בתמורה להאצת ההשקעה בתשתיות. המשרד לא הציג עבודות מטה ותשתית מקצועיות שעליהן מתבססת המדיניות. למשל, לא הוצגה עבודת מטה המנתחת את הגורמים להאצת ההשקעה בתשתיות ואת הסיכונים הכרוכים במהלך, לרבות השפעתו על התחרות בטווח הקצר ובטווח הארוך, ולא הוצגו חלופות — תוך ניתוח יתרונותיהן וחסרונותיהן".

על פי דו"ח המבקר, חלק מהגורמים המקצועיים במשרד התקשורת, ובהם הלשכה המשפטית ואגף הכלכלה, כלל לא היו מודעים לגיבושו של מסמך המדיניות. המבקר חושף כי עוד לפני שהסמנכ"לים במשרד התקשורת התוודעו למדיניות — פילבר הציג אותה לבזק.

נתניהו אמר בתגובתו כי ביחס לאלוביץ׳ היו לו יחסי ידידות ולא מעבר לזה, אך כשהדבר הועלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, נתניהו פעל על פי ההנחיות וההוראות שניתנו לו. לדבריו, כל ההחלטות שקיבל ביחס לשוק התקשורת, גם לפני כן, היו רק בהתאם להמלצות של גורמים מקצועיים, כשטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עיניו.

קרא הודיע, כאמור, שלא יגיע לדיון, ולוועדה נמסר שאף נציג אחר של משרד התקשורת לא יגיע. גם נציגי בזק הודיעו שלא יופיעו לדיון. אלהרר שקלה להשתמש בסמכותה ולהוציא צו הבאה לשר התקשורת קרא. אלהרר אמרה: "סירובו של קרא ויתר נציגי המשרד להגיע לדיון על בזק היא ההוכחה להתנהלות המחפירה של משרד התקשורת כפי שעולה מדו"ח המבקר".

קרא העביר אתמול לאלהרר מכתב שבו טען כי הליקוייים שבדו"ח לא נעשו בתקופתו, וביקש לדחות את הדיון עד לסיום חקירת רשות ניירות ערך. נתניהו, שכיהן כשר התקשורת בתקופה שאליה מתייחס הדו"ח, נמצא כעת בחו"ל. אלהרר הגיבה לדברים ואמרה: "מביך לראות את השר המכהן ואת משרד התקשורת כולו מתפתלים לנוכח הדו"ח החמור נגדם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker