סמכויות הוועדה בכנסת לחקירת הקריסה של פישמן הוגבלו - הדיון פוצץ - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סמכויות הוועדה בכנסת לחקירת הקריסה של פישמן הוגבלו - הדיון פוצץ

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש: "שרת המשפטים חושבת שוועדת החקירה לא צריכה הרחבת סמכויות והיא תיתן את הסבריה לציבור" ■ השרה שקד: "צר לי שח"כ קיש מוציא את תסכולו עליי"

17תגובות
יואב קיש
אמיל סלמן

הישיבה של ועדת הכנסת פוצצה היום בצהריים (ג') לאחר שהממשלה הביעה את התנגדותה להרחבת סמכויותיה של ועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שניתן לאליעזר פישמן.

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (ליכוד), נעל במפתיע את ישיבת הוועדה וקרא בזעם: "קיבלתי את ההתייחסות של שרת המשפטים. איילת שקד מתנגדת להרחבת סמכויותיה של ועדת החקירה. הממשלה לא רוצה לשנות את החוק הזה. אני לא הולך למהלך נגד הממשלה. שרת המשפטים חושבת שוועדת החקירה לא צריכה הרחבת סמכויות והיא תיתן את הסבריה לציבור. האחריות להצלחת ועדת החקירה הפרלמנטרית בעניין השינויים היא בידיים של שרת המשפטים".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתגובה לדברי קיש כי "הצעת החוק חסרת האחריות של קיש גררה התנגדות של כל הרגולטורים, נגידת בנק ישראל וכן של יתר סיעות הקואליציה. צר לי שח"כ קיש מוציא את תסכולו עליי, ראוי שיקדם הצעות לטובת הציבור ולא לטובת יצירת כותרות פופוליסטיות".

מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, ביקש במכתב אל קיש לדחות את ההכרעה של ועדת הכנסת בעניין הרחבת סמכויותיה של ועדת החקירה עד לגיבוש עמדת ממשלה בעניין. הממשלה ביקשה להעלות את הצעת החוק לדיון בועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב. 

קודם לכן אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), הודיע כי הממשלה לא תקדם את הצעת החוק להרחבת סמכויותיוה של ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן האשראי לפישמן. ביטן אמר כי "אני חושב שצריך לתת צ'אנס להידברות עם הרגולטורים בלי חקיקה. אני מצפה שהרגולטורים ישתפו פעולה. הדבר מתבקש מהתקפיד והם יבקשו מהבנקים לשתף פעולה. תזמניו את פישמן. לא צריך מסמכים מה אנו מבקשם מהרגולטורים שיתוף פעולה מלא. כמו שבאתם בטענות וביקשם התערבות מקובל עלי אנו מבקשם לשתף פעולה".

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין, מיוזמות הקמת ועדת החקירה הפרלמנטרית, אמרה בדיון  כי "חשוב לא לשפוך את התינוק עם המים. צריך להגיע למצב שבו כל הגורמים בלי יוצא מן הכלל משתפים פעולה עם הועדה - כולל רגולטורים ונושאי משרה לשעבר, מבלי שייעשה שינוי חקיקה מרחיק לכת. בשימוע בועדת הכלכלה בנושא מתווה הגז ראינו שיש יכולת להושיב את כל הגורמים סביב השולחן ולנקז ממנה תובנות מהותיות, גם אם לא כולם הסכימו עליה. מחובתנו לפקח על פעילות הרגולטורים ועל האופן שבו הם מכוונים את התנועה - כלומר כיצד פעלו שומרי הסף לנוכח הלוואות הענק הללו".

אליעזר פישמן
מוטי מילרוד

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) קרא "לזמן את הרגולטורים ובלעי התפקידים, ואם הם ינסו להתחמק מהדיון הפתוח והפומבי, אז נתמודד עם זה עם הכלים. לדעתו הדיון צריך להיות פתוח אלא אם יוחלט על דיון חסוי".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) הציע שדיוניי ועדת החקירה הפרלמנטרית יהיו חסויים. "לא באתי להיות פה שופט. יש להגדיר מה המטרות של הוועדה ומשם אתה גוזר אלא אם אתה עובד פוליטית.  כל פרוטוקול שייצא מהועדה בסופו של דבר ישתמש ככלי ניגוח פוליטי. אם אתה רוצה שנצליח צריך כמה שיותר אזי יש להוציא את הפוליטיקה מתוך החקיק הזו שהיא מקור שאנו חייבים ללמוד ממנו. החקיקה היא די שולית. יש מספיק כוח לוועדה להביא את מי שרוצים".

עמי ברקוביץ', נציג ממשרד המשפטים, אמר כי "אנו סבורים שהצעת הוק מעוררת קשיים משמעותיים. אמנם יש טריגר להקמת הועדה אבל יש להחיל סמכויותיה של ועדת החקירה הפרלמנטרית בחוק יסוד הכנסת. הסמכויות של הכנסת לקבל מידע נגזרות מהסמכויות לקבל מידע מהממשלה. יש פה גופים פרטיים שאין להם חובת דיווח לפרחנט לכן הדבר מחייב מחשבה. ההסמכה רחבה ופותחת פתח לפגיעה משמעותית.

מוצעת סנקציה פלילית שהיא בעייתית גם לעניינם של עובדי מדינה. ועדת החקירה מעצם העובדה שהיא ועדת חקירה היא גוף פוליטי והסמכויות שמתבקשות להסיט את מרכז הכובד ולהפוך לגו ף שיפוטי הוא בעייתי. הקושי הוא לאשר את חשיפתו של המידע החסוי. אין ספק שעצם ההצעה המקורית שמאפשרת ליו"ר ועדת חקירה פרלמנטרית שהוא איש פוליטי להיחשך למידע כזה היא בעייה קשה מדובר על מידע אישי רגיש ביותר היא חלה על מידע בנקאי אישי, כל חיסיוו, מידע רפואי רגיש, מידע בטחוני ועוד".

ברקוביץ' הוסיף כי "הבעיה לא רק מהעובדה של הפרטת הרשויות אלא שמידע רגיש יעבור לועדת חקירה פרלמנטרית על המגבלות שלה והדי.אנ.איי הפוליטי שפה בעייה לגבי עצם המהות של ועדת פרלמנרית זוהי הצעה בעייתית ביותר גם מבחינה פלרמנטרית".

יו"ר הרשות לני"ע פרופ' שמואל האוזר אמר כי "אנו לא מתנגדים ולא מפחדים לועדת חקירה. אני נגד שיוזמנו גופים מפוקחים. חברות ציבוריות זה לא רק שימינג אלא יגרם שדוורא הן השקופות לא ירצו להיות חברות ציבוריות. הן יבחרו שהן לא יהיו בבורסה. אז אנו עושים בדיוק ההיפך. אותה חברה שהיא שקופה אנו מכניסים אותה לעלטה. זה פוגע באופ משמעותי בחברות ציבוריות מכל סוג שהיא".

עוד אמר האוזר כי "רשות יש סמכויות לדרוש מגופים במסגרת חקירה פלילית או חקירה בהסכמה הוא התריע כי הזימון של ועדת החקירה הפרלמנטרית עלול לפגוע בחקירות של רשות ני"ע שמתנהלות כעת. מידע שוטף שנדרש על ידי הרשות שהוא חשוב לציבור המשקיעים. גם המידע שהרשות תמסור לוועדת החקירה עלול לגרום לחברות שנסחרות לנקוט בפעילות של 'כיסוי תחת'. אם תזמינו את הרגולטורים תקבלו את רוב המידע שאתם רוצים.

"אני מתנגד לשיימינג שרוצים לעשות לחברות הציבוריות משום שזה יעבירן מאור השמש לעלטה - חברות ציבוריות יכולות להחליט להפסיק להיות ציבוריות ולהפוך להיות פרטיות. היתרון אצל חברות ציבוריות שמקבלות אשראי הוא השקיפות לטובת הציבור. באופן פרדוכסלי, דווקא את היתרון הזה, שחשוב לכם ולכולנו אנחנו נאבד. לעומת זאת, החיסרון של חברות פרטיות שמקבלות אשראי הוא מתן אשראי בעלטה, וזה לא לטובת הציבור. זה מהלך הרסני לא רק לשוק ההון ולבורסה, זה מהלך משמיד ערך שיגרום להקטנת השקיפות, ולכן יהיה לרועץ למשק הכלכלי. כתוצאה מכך כלל ציבור החוסכים ייפגע.

"הצעת החוק עלולה לפגוע בזכותם של גופים עסקיים לשמור על מידע שברשותם בפעילות העסקית בישראל, ובנכונות של גורמים עסקיים לפעול בשוק ההון. הידיעה כי מידע הנמסר לרשות עלול להתגלגל הלאה יכולה לגרום להחלטות עסקיות להיות לא כלכליות אלא מבוססות 'כסתח'. אני משוכנע שאם תתמקדו ברגולטורים, אנחנו נדע לתת לכם מידע איכותי וטוב שיעזור לכם להגיע להחלטות, למסקנות ולהמלצות. את רוב המידע אתם יכולים ממילא למצוא בדיווחים הפומביים של החברות הציבוריות. הקושי של הוועדה יהיה בעיבוד הנתונים. הרשות כמובן תעשה כל מה שניתן כדי לסייע בארגון הנתונים הללו, ובהגשת דו"חות לוועדה ככל שיידרשו".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) הציעה שהוועדה תפנה באופן פומבי ומסודר לבעלי התפקיד בהווה ובעבר. לדבריה צבי זיו, המנכ"ל לשעבר של בנק הפועלים, כבר הודיע שיסכים לבוא לוועדה. "אני רוצה שנעזור לרגולטורים עם המצופה מהם".

לדבריה, "חשוב לא לשפוך את התינוק עם המים. צריך להגיע למצב שבו כל הגורמים, בלי יוצא מן הכלל, משתפים פעולה עם הוועדה. זה כולל גם רגולטורים ונושאי משרה לשעבר, מבלי שייעשה שינוי חקיקה מרחיק לכת. בשימוע בוועדת הכלכלה בנושא מתווה הגז ראינו שיש יכולת להושיב את כל הגורמים סביב השולחן ולנקז ממהם תובנות מהותיות, גם אם לא כולם הסכימו.

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) הציע שדיוני ועדת החקירה הפרלמנטרית יהיו חסויים. "לא באתי להיות פה שופט. יש  להגדיר מה המטרות של הוועדה, ומשם אתה גוזר את הסמכויות, אלא אם אתה עובד פוליטית. כל פרוטוקול שייצא מהוועדה בסופו של דבר ישמש ככלי ניגוח פוליטי. אם אתה רוצה שנצליח כמה שיותר, יש להוציא את הפוליטיקה מתוך החקיקה הזו - שהיא מקור שאנו חייבים ללמוד ממנו. החקיקה להרחבת סמכויות הוועדה היא די שולית".

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) קרא לזמן את הרגולטורים ובעלי התפקידים, ואם הם ינסו להתחמק מהדיון הפתוח והפומבי אז למצוא כלים להתמודד עם כך. לדעתו הדיון צריך להיות פתוח, אלא אם יוחלט על דיון חסוי.

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, הציע מתווה שבו לכנסת סמכות לקבל מסמכים, כך שיתקיים פיקוח רגולטורי ולא דרך המגזר העסקי ישירות. הרגולטורים יהיו אלו שיעבדו את החומרים ויציגו בפני הוועדה.

לדבריו, "זימון אנשים מהמגזר הפרטי במידה ולא ירצו לתת אינפורמציה הם לא יתנו. לא יעזור שתבוא מנכ"לית בנק שתגיד דברים ללא ערך. לא רוצה שנעשה מצעד שיימינג למגזר הפרטי, הכנסת לא יכולה להפוך להיות הרשות השופטת. לא יכול להיות שיו"ר הוועדה יחליט אם הדברים רלוונטיים או לא. הרגולטורים צריכים לפקח ולקבל מידע חסוי ולהעביר במידת הצורך למשרד המשפטים, למשטרה או למבקר המדינה".

עוד הוסיף ח"כ פולקמן: "צריך לפתח מנגנון ערעור, במידה  ותהיה מחלוקת, נביא את הדברים בפני בורר בדמות שופט עליון בדימוס לדוגמא. בנוסף מציע, שאם ישנם חומרים שחלים עליהם דין חיסיון ויוחלט שהם כן מוצגים לוועדה, הדיון יתקיים באופן חשאי".

נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון אמרה כי "אין כמו פיצוץ הדיון על סמכויות ועדת החקירה כדי להדגים בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים את חולשתה של הרשות המחוקקת מול הרשות המבצעת. גם כשחברו ביחד הקואליציה והאופוזציה לקידום נושא כה חשוב, החליטה הממשלה לשים רגל ליוזמה המבורכת הזו".

מאיגוד החברות הציבוריות נמסר כי "הלחץ הציבורי והרגולטורי מנע פגיעה חמורה בשוק ההון הישראלי. איגוד החברות הציבוריות קורא לחברי הכנסת בוועדת החקירה לנקוט באחריות ובבגרות, לא לבוא עם מסקנות ידועות מראש, לשמוע את כל הצדדים ולהעדיף את טובת הכלכלה, הבורסה והמשק הישראלי על פני כותרות מתלהמות ומיותרות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#