מירי רגב: "ב-2018 ארבעה תיאטראות תל אביבים יסבירו איך הם יכולים להסתדר בעצמם"

שרת התרבות והספורט הציגה את תקציב משרדה בפני ועדת הכספים, והכריזה כי בכוונתה לערוך תכנון מחודש של חלוקת הכספים. "תל אביב היא לא העיר היחידה במדינה ורוב התקציב לא יכול להיות מועבר לעיר אחת"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב
צבי זרחיה

"ב-2018 העוגה חייבת להתחלק אחרת. מוסדות תל אביבים ברחובות אבן גבירול ורוטשילד יסבירו איך 4 תיאטראות יכולים לחיות בעצמם", כך אמרה היום (ב') שרת התרבות, מירי רגב, בהציגה את תקציב משרדה בוועדת הכספים. 

רגב הסבירה כי תיבנה מפת תרבות חדשה, שתחלק את התקציב בין אזורי המדינה השונים ובין כלל המגזרים. "מי שיגיע ליהודה ושומרון, לנגב ולגליל יקבל יותר. ניצחנו בבג"ץ שתמך במדיניות שלנו. תפקידנו כממשלה לתמוך, לעודד ולתמרץ איכות תרבותית".

עוד אמרה כי "אני מתנגדת לשתי מדינות ושני עמים בקטע המדיני והחברתי. כשהתמניתי לפני שנתיים, ראיתי שמפת התרבות ב-2015 מחולקת למדינת תל אביב ושאר הארץ. ברור לחלוטין ששר מגיע ופותח את ספר התקציב רואה עיוות. תל אביב היא לא העיר היחידה במדינה ורוב התקציב לא יכול להיות מועבר לעיר אחת. זה מה שאני קיבלתי ב-2015 לכן היתה מתיחות עם מוסדות התרבות, שהתרגלו לקבל את רוב התקציב.

"הפריפריה קטנה ולא רואים אותה, היא לא נספרת מול המרכז. אין לי שום דבר נגד תל אביב, גם אני מבלה בה. אבל המצב בלתי אפשרי בממשלה שמחלקת תקציב ציבורי. משרד התרבות שימש ככספומט בלבד. תמיכת המשרד תלך למוסדות בחיפה, באר שבע, תל אביב וירושלים עם עוגנים. תהיה מפת תרבות אחרת לגליל, אילת, נגב, שפלה, חרדים וערבים. לא יעזור שום דבר. הם יכולים ללכת לכל בג"ץ אפשרי העוגה חייבת להתחלק אחרת". 

3% שנהנים מתקציב של 18 מיליון שקל

רגב התייחסה לאופרה וטענה שמדובר בז'אנר שמיעוט מהאוכלוסייה צורך, אך נהנה מתקציבים גבוהים. "האופרה חשובה ומייצגת אותנו בכבוד, אבל מי נהנה ממנה? רק 3% מהאוכלוסייה נהנים מתקציב של 18 מיליון שקל. לא יהיה מצב שלא יהיה ביטוי לכלל המוסיקה במדינת ישראל".

כחלק מהשינוי שייכנס לתקציב, יחולקו הכספים בצורה שונה מכפי שחולקו בעבר: "האליטה התרגלה לקבל תקציבים לפי מספר התושבים. מדובר בעיוות נוראי בלתי אפשרי לאורך שנים".

רגב טענה כי ב-2015 רוב התקציב של התרבות, בסך של 700 מיליון שקל, הופנה למחוז תל אביב, מתוך זה 264 מיליון שקל לתל אביב ו-151 מיליון שקל לירושלים.

ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מרצ, קראה לעברה "את עושה פוליטיזציה בתכנים ורוצה לשלוט בתכני התרבות. את מורחת אותנו. חשוב שאת מעבירה לפריפריה אבל תגידי מה הכוונות שאת מורחת את חברי הוועדה. את קובעת קריטריונים לראשי הערים מהם הקריטריונים של התרבות. את צנזורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker