אי התייצבות - עבירה פלילית: חוק ועדת פישמן יוצא לדרך - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
פרסום ראשון

אי התייצבות - עבירה פלילית: חוק ועדת פישמן יוצא לדרך

מי שיסרב להופיע ייאסר עליו ועל הגוף שאותו ייצג להופיע בוועדות הכנסת במשך חצי שנה ■ ועדת החקירה הפרלמנטרית תוסמך לזמן בכירים בהווה ובעבר בבנקים ובגופים פיננסיים שהעניקו אשראי לפישמן וללווים אחרים

תגובות
אליעזר פישמן ושרי אריסון
מוטי מילרוד

אי התייצבות או אי מסירת מידע לפי חוק לוועדת החקירה הפרלמנטרית למתן האשראי לאליעזר פישמן וללווים אחרים תהווה עבירה פלילית שדינה קנס. מי שיסרב להופיע תיאסר עליו ועל הגוף שאותו ייצג להופיע בוועדות הכנסת במשך חצי שנה.

ועדת החקירה הפרלמנטרית תוסמך לזמן בכירים בהווה ובעבר בבנקים ובגופים פיננסיים שהעניקו אשראי לפישמן וללווים אחרים. כך עולה מהצעת חוק לחיזוק ועדות חקירה פרלמנטרית. ועדת הכנסת תדון ותאשר את הצעת החוק הזו ביום רביעי הקרוב.

ביום רביעי הקרוב תתבקש ועדת הכנסת לאשר את הקמתה של ועדת החקירה הפרלמנטרית המכונה "ועדת פישמן", ולאחר מכן תתבקש מליאת הכנסת לאשר שוב את הקמת הוועדה וכתב המינוי שלה.

לפי הצעת החוק, "יו"ר הכנסת יהיה רשאי לקבוע כי מי שלא התייצב או לא מסר מסמכים בניגוד להחלטת הוועדה ולא הראה טעם צודק לכך, לא יהיה רשאי להשתתף בישיבות של ועדות הכנסת לתקופה שתיקבע ולא תעלה על 6 חודשים, וכך גם אדם הפועל מטעמו או למענו, לרבות שדלן. יו"ר הכנסת יהיה רשאי להחליט כאמור גם ביחס לגוף או לחברה שבו המוזמן עובד או נושא משרה באותה עת".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל
אמיל סלמן

עד היום לא הוסדרו סמכויותיה ותפקידיה של ועדת חקירה פרלמנטרית בחוק אלא רק בתקנון הכנסת, לכן הכנסת מחזקת כעת בחקיקה את סמכויותיהן של ועדות החקירה הפרלמנטריות כשהכוונה היא כמובן להחיל זאת על "ועדת פישמן".

מנוסח החוק עולה שוועדת החקירה הפרלמנטרית למתן האשראי לאליעזר פישמן וללווים אחרים תקבל סמכות להוציא "צו הבאה" לגורמים שיוזמנו לוועדה ולא יגיעו אליה.

לפיו, "ועדת חקירה פרלמנטרית תהיה רשאית לזמן לישיבותיה בנוסף לגורמים אותם רשאית לזמן ועדה קבועה של הכנסת: נושא משרה או ממלא תפקיד בשירות המדינה, ברשות מקומית, במועצה דתית, בתאגיד שהוקם בחוק או בחברה ממשלתית גם נושא משרה ועובד בחברה ציבורית או מי שהיה נושא משרה או עובד בחברה ציבורית בתקופה שבה עוסקים דיוני הוועדה. מי שזומן ולא הופיע לדיון, תוכל ועדת חקירה ברוב חבריה להחליט על דרישה להתייצב".

לעניין מסירת מידע מוצע לקבוע כי מי שזומן או קיבל דרישה להתייצב ימסור לוועדת החקירה מידע ומסמכים המצויים ברשותו כפי שיקבע יו"ר הוועדה ואם לא עשה כן, רשאית הוועדה להחיל על "דרישה להמצאת מידע".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין
אוליבייה פיטוסי

"במקרה שבו מי שנדרש להמציא מסמכים סבר כי אין למסור אותם לוועדה לשם הגנה על ביטחון המדינה, קשרי מסחר בינלאומיים או להגנה על זכות או חיסיון שבדין, יהיה עליו למסור אותם ליו"ר הוועדה, אשר יחליט אם להעבירם לחברי הוועדה, והוא יוכל להחליט כי הם ידונו בישיבה חסויה וכי פרסומם יהיה אסור. במקרה כזה, מי שהתבקש למסור את המידע יהיה רשאי לבקש כי ועדת החקירה תקיים דיון נוסף בהחלטת היו"ר".

כמו כן מוצע לחייב נוכחות של לפחות מחצית מחברי הוועדה הפרלמנטרית בעת פתיחת כל ישיבה, וכן לקבוע חובה כי מסקנות הוועדה יאושרו ברוב חבריה, לצד חובת נוכחות של חברי הוועדה המאשרים את המסקנות בלפחות ממחצית הישיבות שקיימה הוועדה.

ועדת החקירה הפרלמנטרית לחובות פישמן תכלול 9 ח"כים, מהם 5 לקואליציה ו-4 לאופוזיציה. בראש הוועדה יעמוד ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) המשמש כיו"ר ועדת הכלכלה. בין חבריה: ח"כ איילת נחמיאס ורבין, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד) ויו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן.

נוסח החוק שיאושר בוועדת הכנסת גם קובע כי "ועדת חקירה פרלמנטרית תניח על שולחן הכנסת דו"ח המפרט את פעולותיה ומסקנותיה, בצירוף עמדת מיעוט אם היתה, והיא רשאית להניח דו"ח ביניים. דו"חות כאלה יונחו על שלחן הכנסת אם אושרו על ידי הוועדה ברוב חבריה ורק חבר כנסת שנכח ברוב ישיבות הוועדה יהיה רשאי להשתתף בהצבעה על דו"חות".

עוד נקבע כי הזימון לוועדת החקירה הפרלמנטרית ייעשה באמצעות השר הנוגע בדבר, לעניין מי שהוא נושא משרה במועד הזימון. לגבי מי שאינו בשירות המדינה, ייעשה הזימון באמצעות ראש הגוף שהמוזמן פועל בשירותו או בידיעתו. הזימון ייעשה לפחות שבוע לפני מועד הישיבה ויצוין בו הנושא שיידון בישיבה.

כמו כן הוצע שמי שהתבקש למסור מידע ומסמכים לוועדה, רשאי לבקש, בתוך שבוע מהיום שבו החלטת יו"ר הוועדה נמסרה לו, לקיים דיון נוסף בהחלטות יו"ר הוועדה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#