ועדת הפנים: חברי מועצות מקומיות יקבלו 1,000 שקל על כל ישיבת מועצה

יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס: "אם האוצר לא יעמיד את הכסף, אני לא אוציא שקל על חשבון ההשקעה בחינוך. נלך למלחמת עולם"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביבסצילום: גיל כהן מגן
צבי זרחיה

חברי מועצות מקומיות יקבלו תשלום של כ-1,000 שקל בגין השתתפות בישיבת מועצת עיר, ועבור השתתפות בישיבות ועדות המשנה. כך החליטה היום (ב') ועדת הפנים שאישרה את העלאתה להצבעה בקריאה ראשונה של הצעת חוק בעניין שהוגשה על ידי יו"ר הועדה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) וח"כ אחמד סעדי (הרשימה המשותפת).

יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס אמר כי לא יקצה כספים לביצוע התשלומים לחברי המועצה אם לא יקבל שיפוי. הוא הדגיש כי "כמי שהיה חבר מועצת עיר בהתנדבות, אני טוען שהצעת החוק הזו תביא לבינוניות. אנשים יעבדו בשביל התמורה, בטח בפריפריה ובמגזר. ממיתים עליהם כליה. יצטרכו להעמיד כסף. אם לא, אני לא אוציא שקל על חשבון החינוך. לא יהיה. החזר הוצאות אין לי בעיה. אם חבר מועצה נוסע לאירוע, ישלמו לו מונית. אבל שכר עבור ישיבות על חשבון חינוך ורווחה לא יהיה. נלך למלחמת עולם".

אמסלם הזכיר לח"כים כי בדיוני תקציב 2018-2017, הגיע להסכמה בעניין עם משרד האוצר והתקצוב נרשם כאילו כהסכם קואליציוני בינו לבין האוצר. האוצר הציג בסוף דצמבר 2016 את חלוקת הכספים הקואליציוניים שעליה הוסכם בין ח"כים מהקואליציה לבין האוצר. רשימה זו כללה הקצאת 40 מיליון שקלים לפי המלצתו של אמסלם, מזה 20 מיליון שקלים למימון השתתפות המדינה בגמול לחברי מועצות עיר.

אמסלם אמר כי "לפי ההסכם המדינה תשפה את שכר חברי המועצה ב-50% בממוצע, כשהאשכולות החלשים יקבלו יותר והחזקים פחות. החלטתי שיהיה גם דיפרנציאלי לפי גודל הרשות. עכשיו האוצר מנסה לשפר פוזיציה ולדחות הכל ל-2019".

סגן הממונה על התקציבים באוצר ערן ניצן הסביר "אין לנו התנגדות גורפת להחזר הוצאות, אבל גמול השתתפות זה יוצר בעיה עם חוק יסודות התקציב ומייצר צורך לחזור לדיון על הצעת החוק בוועדת שרים לחקיקה".

אמסלם הביע את הסתייגותו ואמר לו: "פיתחתם נוהל חדש, שמחזירים הצעות חוק לוועדת שרים אחרי קריאה ראשונה, כאילו אין כנסת. יכולתם גם להעביר החלטה שאנחנו צריכים לעמוד על הראש. בושה וכלימה".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד): "במועצות האזוריות חברי המועצה הם נציגי הוועד המקומי. את חברי הוועד המקומי אתה גם משפה? זה שלטון דו רובדי" אמסלם השיב כי "משפטית, קשה לעשות הבחנה בין חברי מועצות אזוריות לחברי מועצות מקומיות. אנחנו נשפה את חברי המועצה בכל הארץ. במועצה אזורית השיפוי יהיה נמוך כי יש להם פחות תושבים. חבר מועצת עיר גדולה יקבל יותר. בסך הכל מדובר בסכומים אזוטריים. כמה מאות שקלים בחודש. משפים רק שתי ישיבות בחודש".

 ח"כ סעד הוסיף כי "אפשר להבהיר בהצעת החוק שאם חבר מועצה מקבל גמול, לא יקבל גמול כפול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker