הכנסת אישרה את "חוק הג'ובים" בקריאה טרומית

החוק יקל על שרים לשעבר וראשי ערים גדולות להתמנות לדירקטורים בחברות ממשלתיות ■ יוזם ההצעה, ח"כ דוד ביטן: "זה לא ג'וב. הדירקטור לא מקבל משכורת אלא מקבל 1,000 שקל על השתתפות בישיבה" ■ ח"כ גרמן: "החברות הממשלתיות יהיו מושחתות ולא יעילות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת "חוק הג'ובים", הקובעת כי שרים לשעבר שכיהנו לפחות שלוש שנים, וראשי ערים לשעבר שכיהנו לפחות 5 שנים ברציפות בערים שבהן מעל 50 אלף תושבים, לא יידרשו להציג "כישורים מיוחדים" במינויים כדירקטורים מטעם המדינה בחברות ממשלתיות.

בעד הצעת החוק הצביעו 41 ח"כים ונגדה הצביעו 25 ח"כים. הצעת החוק הועברה לוועדת הכנסת כדי שתחליט לאיזו ועדה להעבירה.  

הצעת החוק הוגשה על ידי קבוצת ח"כים בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד). מספר ח"כים מהאופוזיציה שחתמו בתחילה על הצעת החוק הודיעו כי הם מסירים את שמם מעל הצעת החוק הזו.

חוק החברות הממשלתיות קובע בסעיף הכשירות לכהן כדירקטור מטעם המדינה מספר תנאים, ובהם ניסיון בתפקיד בכיר בתחום עיסוקיה של החברה. עם זאת, מי שיש לו זיקה פוליטית חייב להציג "כישורים מיוחדים".

בהצעת החוק מוצע הסדר חדש שבו מצד אחד, ייקבעו תקופות מינימום שלא קיימות כיום לצורך התחשבות בתפקידים שונים, לעניין שנות הניסיון, ומצד שני לא תחול על החברה חובה להציג "כישורים מיוחדים" בשל זיקה פוליטית.

ביטן הסביר כי "הצעת החוק באה לתקן עיוות במינוי דירקטורים לשרים וראשי ערים גדולות בדימוס. כיום, המועמדים לדירקטורים צריכים לעבור ועדה. כשמדובר בזיקה פוליטית המועמדים צריכים להראות כישורים עודפים. ועדה לבחינת מינויים עצמה בוחנת את המינויים ולא מכירה כהונה של שר וראש רשות כשנות ניסיון.

"השרים וראשי רשויות הם שדרה ניהולית. הם מנהלים את המדינה בכל מיני זויות אבל שהם רוצים להתמנות כדירקטור הם לא שווים כקליפת השום. הם צריכים להראות כישורים מיוחדים במקרה של זיקה פוליטית. גם אם יש להם כישורים מיוחדים הוועדה אומרת שהם יכולים להתמנות כדירקטורים אבל לא לחברה הספציפית. התוצאה היא שהם לא יכולים להתמנות כמעט. מי יכול להתמנות במקומם? אנשים צעירים בני 28 שעבדו אגף התקציבים כעוזרים של ראש האגף או סגנים של הסגנים והם כן יכולים להתמנות מהבחינה הציבורית לכהן כדירקטורים. הצעת החוק הזו ראויה ולא פוגעת בדבר החשוב ביותר שהוועדה מתייחסת אני לא אומר שלא צריך שיהיו כישורים אלא שלא צריך כישורים מיוחדים במקרה של זיקה פוליטית".

ביטן הוסיף כי "זה לא ג'וב. איזה חוק הג'ובים? הדירקטור לא מקבל משכורת אלא מקבל 1,000 שקל על השתתפות בישיבה. הוא צריך ללמוד את החומר. זהו חוק טוב מבחינה ציבורית. כל הביקורת היא דמגוגיה ורצון להנציח את השלטון של הפקידות".

סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן (ש"ס), שהביע תמיכה בהצעת החוק, אמר כי "לדירקטורים יש אחריות. אנו רואים מה מתחולל במשק. עדים לכשלים לא קטנים ואותם דריקטורים יש עליהם אחריות כבדה. הצעת החוק שונתה ושופצה לעומת הנוסח המקורי הצעת החוק מהפכנית ויש להתאימה לפסיקה באחריות המוטלת על דירקטורם לא דבר פשוט.

"מחוקקים את ההטבה לעצמם"

הצעת החוק הועלתה לדיון בועדת השרים לחקיקה כבר באוקטובר 2016 אך ההכרעה בה אז נדחתה בין היתר בעקבות התנגדותו אז של שר האוצר משה כחלון.  כעת, הסיר כחלון את התנגדותו לאחר שהסכים עם ביטן להוציא מהנוסח המקורי את חברי הכנסת, וסוכם כי שרים יידרשו לכהונה של שלוש שנים, וראשי ערים בערים שבהן יותר מ-50 אלף תושבים. ביטן הודיע כי ינסה לשלב בהצעת החוק בהמשך הליכי החקיקה שהיא תחול על יושבי ראש ועדות בכנסת.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) שהתנגדה אמרה כי "מדובר בחוק ג'ובים שפוגע במינהל התקין ובאושיות של ניהול תקין. כיום על פי החוק המוצע ניתן יהיה למנות דירקטורים בעלי זיקה אישית עסקית ופוליטית לשר. תפקידן של חברות ממשלתיות לנהל מאות מיליונים ומיליארדים. מה אתם רוצים שאנשים פוליטיים שיש להם זיקה עסקית ינהלו את החברות הללו? זוהי שחיתות. החברות הממשלתיות יהיו מושחתות ולא יעילות".

ח"כ יעל גרמןצילום: עופר וקנין

ביטן השיב לה "השחיתות האמיתית היא שכשיאיר לפיד היה שר אוצר והקים את נבחרת הדירקטורים ניתן היה למנות את אנשי יש עתיד כי אין למפלגה מרכז מפלגה". ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) קרא "זהו שקר. לא תמצא אף איש מיש עתיד בדירקטוריונים".

מנהל רשות החברות אורי יוגב שיגר בשבוע שעבר מכתב אל שר האוצר משה כחלון ויו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה שרת המשפטים איילת שקד שבו מביע את התנגדותו להצעת "חוק הג'ובים" .

יוגב כתב כי "הצעת החוק פוגעת באינטרס של שמירה על מינהל תקין ואימון הציבור והבטחתם עצמאותם של הדירקטורים ומקצועיותם ובתפקוד החברות הממשלתיות. בנוסף הצעת החוק פוגעת בשוויון בהעדפתם של השרים וחברי הכנסת על פני כלל הציבור. העדפה זו מקוממת במיוחד נוכח העובדה שאותם גורמים הם המחוקקים את ההטבה לעצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker