מבקר המדינה: אין ראיות להתערבות רה"מ לטובת אלוביץ'

המבקר מתח ביקורת על ההסכם הקואליציוני שהעניק לנתניהו שליטה מלאה בתחום התקשורת, וכל מפלגות הקואליציה מחויבות לתמוך ביוזמותיו בתחום

צבי זרחיה
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף שפירא, מבקר המדינהצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
אמיתי זיו

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, לא מצא ראיות להתערבות של רה"מ בנימין נתניהו כשר התקשורת לטובת שאול אלוביץ', מבעלי השליטה בחברת בזק. כך עולה מטיוטת דו"ח הביקורת על ההפרדה המבנית והתאגידית בבזק, שיפורסם בתוך כשבועיים, ופורסמה הערב בערוץ 2.

המבקר שיגר באחרונה את הטיוטה העדכנית של הדו"ח למבוקרים, ובהם נתניהו. לפי הפרסום, המבקר לא צפוי לטעון שאלוביץ' קיבל הטבות לא הולמות בגלל חברותו עם ראש הממשלה. עם זאת, הוא מתח ביקורת על ההסכם הקואליציוני, במסגרתו הוענקה לנתניהו שליטה מלאה בתחום התקשורת, וכל מפלגות הקואליציה מחויבות לתמוך ביוזמותיו בתחום.

המבקר בוחן כבר חודשים ארוכים את תפקודו של בנימין נתניהו כשר תקשורת (עד שויתר על התפקיד) גם לאור יחסי החברות שלו עם שאול אלוביץ', הבעלים של בזק, וניגוד העניינים שפעל בו נתניהו.

משרד התקשורת העביר למבקר את רשימת ההחלטות שקיבל נתניהו בעת שכיהן בתפקיד, ובהן הטלת קנסות על בזק על ידי משרד התקשורת. לפני כמה שבועות מינה נתניהו את איוב קרא כשר תקשורת קבוע. קודם לכן, שימש השר צחי הנגבי במשך 3 חודשים כממלא מקום שר התקשורת. נתניהו החליט שלא להחזיק את תיק התקשורת, לאחר שורה של עתירות לבג"ץ בעניין, חלקן הוגשו על ידי המחנה הציוני והתנועה לאיכות השלטון.

הדו"ח כולל מספר פרקים: הוא סוקר את שוק התקשורת ומצב התשתיות בישראל שהוא בעייתי ומפגר ביחס למדינות מערביות אחרות; בוחן את הרפורמה בפס הרחב (השוק הסיטונאי) ותהליך קבלת ההחלטות לאורך הרפורמה שכוללת מספר רכיבים (אינטרנט, טלפוניה, תשתיות פיזיות); הדו"ח גם בוחן תהליכי אכיפה ופיקוח שנקט המשרד, בדגש על האכיפה כלפי הפרות של בזק. האכיפה כלפי בזק בשנתיים האחרונות הנה סלחנית יחסית. המבקר יעסוק גם באפיזודה של האצת ביטול ההפרדה המבנית שנקט בה שלמה פילבר, מנכ"ל המשרד.

דו"ח מבקר המדינה נכתב במקביל לחקירת רשות ניירות ערך סביב בזק ושאול אלוביץ', אך בשלב זה אינה נוגעת למשרד התקשורת ולממשלה, ואין ראיה כי הדברים קשורים זה בזה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker