הסיעות החרדיות: נקדם חוק עוקף בג"ץ לסגירת מרכולים בשבת - "היועץ המשפטי גורר רגליים"

חוק העזר העירוני מ-2014 שלגביו הכריע בג"ץ איפשר פתיחה במתכונת מצומצמת של 160 מרכולים בתל אביב

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף AM:PM בתל אביב, ב-2014
סניף AM:PM בתל אביב, ב-2014צילום: עופר וקנין

ראשי "יהדות התורה", שר הבריאות יעקב ליצמן, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ויו"ר סיעת ש"ס יואב בן צור החליטו להגיש הצעת החוק שתאפשר לשר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים שהתקבלו על ידי הרשויות המקומיות מתחילת 2014, ובכך, לעקוף את החלטת בג"ץ מאמצע אפריל 2017 המותירה פתיחת בתי עסק בשבת.

בעקבות פסיקת בג"ץ בעניין מלפני כחודשיים, הוסכם במפלגות החרדיות שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יבקש מבג"ץ לקיים דיון מורחב בפסק דין. מאחר שהדבר לא קרה עד כה, החליטו במפלגות החרדיות להגיש הצעת חוק שבעצם תעקוף את פסיקת בג"ץ.

ליצמן, גפני ובן צור אמרו כי "בעקבות העובדה כי היועמ"ש לממשלה גורר רגליים בנושא הדיון הנוסף שביקשו בעלי המרכולים בתל אביב, ולא נותן גיבוי לשר הפנים אריה דרעי בבקשה לדיון הנוסף, אנו מתכוונים בימים הקרובים להביא את הצעת החוק הפרטית למניעת חילולי השבת מינואר 2014 והקואליציה תהיה מחויבת בעניין הזה בהתאם להסכם הקואליציוני בשמירה על הסטטוס קוו. לא נאפשר את המשך גרירת הרגליים בעניין ונדרוש טיפול מיידי בנושא החשוב".

הרכב בית המשפט בראשות נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, הכריע ב-18 באפריל 2017 כי התיקון לחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו, המאפשר לפתוח מרכולים בשבת בשכונות מסוימות בעיר, ייכנס לתוקף.

משה גפני ויעקב ליצמןצילום: תומר אפלבאום

מדובר בתיקון לחוק עזר שהעירייה גיבשה לפני כשלוש שנים, לאחר שבג"ץ דרש ממנה בעבר לקבוע מדיניות אכיפה כלפי מרכולים שהיו פתוחים בשבת. התיקון לחוק העזר שגיבשה העירייה כלל אפשרות לפתוח מרכולים באזורים מסוימים, בכפוף להיתר מטעם העירייה.

לפי חוק העזר העירוני המדובר, שנחקק בסוף 2014, מותרת בשבת פעילות במתכונת מצומצמת ומוסדרת של כ-160 מרכולים. זאת לעומת 200–300 מרכולים שפעלו בשבת במועד תיקון החוק, על פי נתונים של מחלקת הרישוי בעיריית תל אביב-יפו. תיקון זה עוכב באוגוסט 2014 על ידי שר הפנים דאז, גדעון סער.

בחודשים האחרונים לא היתה אכיפה של חוק העזר העירוני הישן, ומרכולים שפעלו בשבת לא קיבלו דו"חות. לדברי עיריית תל אביב-יפו, "עד שחוק העזר העירוני החדש ייכנס לתוקף צפויים לעבור כמה שבועות. העירייה הגדירה כ-160 מרכולים שיהיו פתוחים, בחלוקה לפי אזורים, לפי סוג האוכלוסייה והזיקה הדתית שלה. זאת לעומת 200–300 מרכולים שפתוחים ברחבי העיר בשבתות כיום".

מאז החלטת העיכוב של סער, המדינה נדרשה לקבל החלטה אם לפסול את החוק, לדרוש את תיקונו או לאשרו. נאור ציינה כי המדינה לא קיבלה כל החלטה בנושא במשך שנתיים וחצי, למרות דרישות חוזרות ונשנות.

בהחלטת בג"ץ קבעה הנשיאה נאור, בהסכמת השופטות אסתר חיות ודפנה ברק-ארז, כי אין להוסיף ולהמתין ששר הפנים יחליט בעתיד אם יש לאשר את התיקון או לא, "וזאת במועד לא ידוע שקצב לעצמו, אשר אין לו דבר וחצי דבר עם המועדים הקבועים בחוק". בג"ץ קבע כי יש לראות בהיעדר החלטה של המדינה כהחלטת פסילה של התיקון לחוק העזר - שלא נומקה כדין.

נאור ציינה כי המדינה לא עמדה בנטל להוכיח כי ההחלטה לפסול את התיקון לחוק העזר התקבלה כדין. בנוסף, היא קבעה כי התיקונים לחוק העזר הנוגעים לפתיחת מרכולים ועסקים בשלושה מתחמים מסחריים הותקנו בסמכות והם מצויים בגדרי מתחם המידתיות.

השופטת חיות, שהצטרפה למסקנה, ציינה כי "לנוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים (גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי) ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה, לקבל החלטה לגופו של עניין - אין מנוס אלא לראות בהימנעות זאת משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק העזר לתל אביב-יפו (פתיחתן וסגירתן של חנויות). החלטה בלתי-מנומקת זו אינה יכולה לעמוד והיא בטלה".

שר הפנים אריה דרעי החליט בתחילת אפריל 2017 לבטל את חוק העזר העירוני, אך החלטתו לא פורסמה ובג"ץ הקדים אותו בעניין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker