ללא מתנגדים: אושרה הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לחובות פישמן

היועמ"ש לכנסת הבהיר כי הרחבת סמכויותיה תיעשה בחקיקה - ובזהירות ■ סגן יו"ר הכנסת וקנין: "בנק ישראל לא מפקחים על כלום לצערנו" ■ ח"כ גלאון: "קריסת פישמן נותנת לנו הזדמנות נדירה לחשוף את קשרי ההון-שלטון-עיתון במדינת ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבה גלאון

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, הבהיר היום (ד') לחברי הכנסת כי הענקת סמכויות נוספות לוועדת החקירה הפרלמנטרית שתוקם בקרוב בעניין מתן האשראי לאליעזר פישמן, "ועדת פישמן", תיעשה בחקיקה וב"זהירות".

במכתב ששלח היום (ד') אל חברי הכנסת כתב ינון כי "משבאים כעת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית יש להביא בחשבון שלא ניתן על סמך החוק הקיים להעניק לוועדה סמכויות בענייני זימון וקבלת מידע מעבר לסמכויות שניתנות לועדות הקבועות של הכנסת".

ינון הוסיף כי "ככל שיש רצון להעניק לועדת החקירה הפרלמנטרית סמכויות רחבות יותר, יש לעשות זאת במסגרת תיקון לסעיף 22 לחוק יסוד הכנסת, או לכל הפחות במסגרת תיקון לחוק הכנסת, אך יש לעשות זאת בזהירות רבה, תוך הבאה בחשבון של המאפיינים של ועדת חקירה פרלמנטרית הפועלת במסגרת הכנסת וההבדלים המשמעותיים שבינה לבין ועדת חקירה ממלכתית הפועלת כגוף מעין שיפוטי, ועריכת איזון בין הרצון להעניק, לועדת החקירה 'שיניים' לבין העובדה שמדובר, בסופו של יום בגוף בעל אופי פוליטי, שלא חלות עליו ההגבלות החלות על גוף שיפוטי".

מליאת הכנסת החלה היום בדיון לקראת הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת חובות פישמן שתקרא "ועדה לבחינת הקצאת האשראי במשק והסדרי חוב". הוועדה תעסוק לא רק בבחינת האשראי שניתן לאליעזר פישמן אלא גם לטייקונים נוספים כמו: נוחי דנקנר, מוטי זיסר ואחרים. בעד ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית הצביעו 42 ח"כים ולא היו מתנגדים או נמנעים. הוועדה תכונס לדיונים אינטנסיביים גם בתקופת פגרת הקיץ של הכנסת שתחל בסוף יולי 2017.

ההצעות להקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית הוגשו בנפרד על ידי כבל ויו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון.

לצורך השלמת ההליכים להקמתה של הוועדה, תכונס בשבוע הבא ועדת הכנסת לצורך אישור כתב המינוי של ועדת החקירה הפרלמנטרית, ואיוש החברים בוועדה.

אייל ינוןצילום: תומר אפלבאום

בראש ועדת החקירה הפרלמנטרית יעמוד יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), וחבריה יהיו חברי ועדת הכלכלה בתוספת ח"כים נוספים. כבל הודיע שיזמן לוועדה את ראשי הבנקים, בנק ישראל, משרד האוצר, גופים מוסדיים, חברות הביטוח ועוד - בעבר ובהווה.

לועדת החקירה אין כלי לחייב מוזמנים אליה להופיע בפניה, אבל בוועדה מעריכים שהלחץ הציבורי יגרום למוזמנים שלא לסרב להופיע בפניה. עם זאת, בשל חיסיון, בנק ישראל לא יוכל לחשוף את דו"חות הביקורת שנערכו בבנק לגבי הקצאת אשראי לפישמן, דנקנר ואחרים.

כבל: "נעשה זאת לאור יום. לא בחדרים סגורים ולא בתוך קליקות"

ח"כ איתן כבל הודיע שהוא מתכוון לחזק את סמכויותיה של הוועדה ואמר כי "אני יודע לקרוא מהם הסמכויות של ועדת חקירה פרלמנטרית אבל אף אחד לא יהפוך אותנו לחוכא ואיטלולא. דיברתי עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד), ואם נדרש אזי נעביר לחקיקה לגבי זימון אנשים. זה לא יהיה יותר. יהפכו אותנו כאילו כל מה שמעניין אותנו זה רק פוליטיקה? אין רציניים מקצועיים שיכולים להעביר מהלכים מהשורה הראשונה?".

כבל הדגיש כי "המנכ"לים של הבנקים והגופים המוסדיים יידרשו להגיע לכאן ולהסביר למה הם קיבלו את ההחלטות שהם קיבלו ולמה הם העניקו, פעם אחר פעם, הלוואות ואשראי לטייקונים שביקשו אחר כך לשבת על כיסא הַסָפָּר ולמחוק את חובותיהם. למה הם מלכתחילה נתנו כסף ללא בטחונות רציניים? ראשי הבנקים והגופים המוסדיים, כולל חברי מועצות המנהלים, יידרשו להגיע לכאן ולהסביר איך הם אפשרו את המדיניות הזו? האם ועדות הביקורת והאשראי פעלו באופן אחראי? הגיע הזמן שראשי המערכת הפיננסית והמערכת הבנקאית יגיעו לכאן כדי לספק תשובות. לא באמצעות לוביסטים ולא מאחורי סוללות עורכי הדין שלהם. לא באמצעות ספינים בתקשורת ולא באמצעות מניפולציות. הציבור דורש תשובות והסברים - ואנחנו נגבה זאת עבורו. נעשה זאת באחריות ובאופן רציני ומקצועי".

כבל המשיך: "שאלה נוספת שהציבור רוצה לדעת זה - איפה היו הרגולטורים? בנק ישראל והפיקוח על הבנקים, רשות שוק ההון והביטוח והרשות לניירות ערך. האם הם ידעו והחרישו? האם הם ראו בקצה הדרך את הדלת המסתובבת ורצו רק להגיע אליה בשלום? אם לאו, מה עשו? כיצד פעלו? גם הם יידרשו להגיע לכאן ולספק הסברים. נעשה זאת לאור יום. לא בחדרים סגורים ולא בתוך קליקות. זה חייב להיות שקוף ונגיש לכל הציבור. אנחנו נחושים לבדוק לעומק, להבין ולחשוף את תהליכי קבלת ההחלטות בנושא זה".

איתן כבלצילום: עופר וקנין

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), העיר כי "בנק ישראל לא מפקחים על כלום לצערנו".

כבל המשיך כי "הציבור מביט בנו והוא לא אוהב את כל מה שהוא רואה. עלינו להיות כנים עם עצמנו - מעמדה של הכנסת איננו מרקיע שחקים וישנה ביקורת משמעותית על תיפקודנו. אני נחוש לייצר תהליך איכותי, מקצועי ושיטתי. ננהג באחריות ובעוצמה. לא נשפיל את עיננו בפני הגורמים החזקים הללו. נבצע חקירה יסודית, מקיפה ורצינית. נבדוק מה קרה, נבלום את התופעה, ננסח מחדש את הכללים ונשנה את המציאות. ככה, ורק ככה נצליח".

כבל הסביר כי "אליעזר פישמן – האיש עם הסנדלים – איננו העניין המרכזי פה. גם לא נוחי דנקנר, לב לבייב או אילן בן דב. אין כאן עניין של רדיפה אחרי טייקונים, ואין אנו מבקשים למנוע מהם לעשות פה עסקים. אני גם לא מאלה שחושבים שמתן אשראי או הסדר חוב הם כלים לא לגיטימיים – נהפוכו, אני חושב שאלו כלים הכרחיים לקיומה של כלכלה בריאה. אבל, ויש פה אבל גדול מאד שמהדהד בכל פינה בארץ הזו - לא ייתכן שהבנקים נותנים כסף לטייקונים בלי בטוחות חזקות וערבויות אישיות. לא ייתכן שכספי הפנסיה של הציבור מופקרים, פעם אחר פעם, לטובת תספורות לטייקונים. לא ייתכן שבנק ישראל והפיקוח על הבנקים מאפשרים לג'ונגל הזה להתקיים ולא עוצרים זאת.

"הציבור זועם כי הוא מרגיש שיש כאן קבוצה קטנה של טייקונים, שעושה קומבינה עם קבוצה קטנה של בנקאים ואנשי פיננסים, שעושה קומבינה עם קבוצה קטנה של רגולטורים – ומה שנמצא על השולחן זה הכסף שלנו, של כולנו".

כבל הדגיש כי" הציבור זועם כי הוא יודע היטב מה קורה לאזרח מן השורה כשהוא שחייב 20,000 שקלים לבנק או שהוא חרג ב-1,500 שקלים ממסגרת האשראי שלו – הבנק ירדוף אחריו בכל הכוח ויפעיל את כל האמצעים שעומדים לרשותו – עד שהוא יגבה את הכסף. את כל הכסף. ולטייקון חסר האחריות הוא 'יוותר', או 'יקל', או 'יבוא לקראת'. הטייקון חסר האחריות יזכה לתספורת קיץ, קצוצה קצוצה. הוא יקבל הנחה של 90% לעיתים, אבל האיש הפשוט יפונה מביתו עם משפחתו".

יו״ר מרצ גלאון אמרה כי  ״גודל המחדל, היקף השחיתות ועומק הריקבון שנחשפו בפרשת פישמן מחייבים הקמה של ועדת חקירה ממלכתית. פרשת פישמן חמורה ומחייבת בדיקה יסודית לא פחות מפרשת מניות הבנקים בשנות ה-80, שבעקבותיה הוקמה ועדת חקירה ממלכתית בראשות השופט בייסקי״

כבל אמר כי אינו מתנגד להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית אם אפשר היה להקים ועדת חקירה ממלכתי- אבל ועדת החקירה הפרלמנטרית תעשה לא פחות.

זהבה גלאון: "רק ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט תדאג שהצדק ייעשה"

לדברי זהבה גלאון "רק ועדת חקירה ממלכתית הינה בעלת הסמכויות הנדרשות כדי להוציא את הדברים האלה לאור וכדי לטהר את המערכת הבנקאית והרגולטורית. רק ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט תזכה לאמון הציבור, ותדאג שהצדק ייעשה וגם ייראה. לפני 32 שנה הוקמה ועדת בייסקי – ועדת חקירה ממלכתית בעניין משבר מניות הבנקים. הוועדה עבדה ביעילות וללא מורא, הפעילה את הסמכויות הנרחבות המוקנות לוועדת חקירה ממלכתית, ופירסמה דו"ח שכל כולו ביקורת חריפה על הבנקים ועל ההנהגה הכלכלית של המדינה. פרשת פישמן חמורה ומחייבת בדיקה יסודית, מקצועית, מעמיקה ובלתי תלויה, לא פחות מפרשת מניות הבנקים. כפי שנדרשה ועדת חקירה ממלכתית אז – נדרשת ועדת חקירה ממלכתית גם היום" 

גלאון אמרה כי "יש לבדוק איך קרה שהבנקים נתנו לפישמן אשראי בלתי מוגבל, בלי בטחונות ובלי ערבויות, רק על סמך קריצה ולחיצת יד? איזה מחיר ישלמו בכירי בנק לאומי;  גליה מאור, רקפת רוסק עמינוח, אהוד שפירא ואיתן רף, שהובילו את הבנק להפסד של מיליארד שקל? איזה מחיר ישלמו בכירי בנק הפועלים; שלמה נחמה, דני דנקנר, יאיר סרוסי וציון קינן, שדירדרו את הבנק להפסד של מיליארד שקל?

"האם מישהו מהם ייקח אחריות? האם הם יצטרכו להחזיר את חבילות השכר והבונוסים המופקעים שקיבלו, בשווי של מאות מיליונים, כדי לקזז קצת את הפגיעה בציבור ובכספי הפנסיה של כל אחד מאיתנו?".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ'צילום: אייל טואג

גלאון שאלה, "ואיפה היה הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, שאיפשר לכל ההפקרות הזו להתרחש מבלי לפצות פה? האם המפקחים על הבנקים לדורותיהם שימשו כשומרי סף, או שהם דאגו רק לג׳וב הבא והמפנק שלהם בבנקים? בבנק ישראל מנסים למכור לנו שהפיקוח מתנהל ללא רבב, שוועדות האשראי בבנקים לא אחראיות לכלום, ושתופעת האשראי הניתן לטייקונים על סמך קריצה והבטחה, היא בכלל תופעה זניחה. זו שחיתות חוקית, שלא משאירה עקבות נייר, ושאי-אפשר לקחת אותה לבית משפט".

לדבריה, "ועדת חקירה ממלכתית תהיה הזדמנות להבין האם כולנו שבויים בידיו של מועדון מצומצם של בעלי כוח ועוצמה כלכלית, תקשורתית ופוליטית, מועדון שחבריו פועלים במחשכים, ללא שקיפות, ותוך עקיפת מערכות הבקרה החיוניות לתפקודה התקין של כלכלה בחברה דמוקרטית, ותאפשר בעיקר להפיק לקחים לעתיד. בקרב הציבור קיימת תחושה עגומה של רפיון מערכות. קריסת פישמן נותנת לנו הזדמנות נדירה לחשוף את קשרי ההון-שלטון-עיתון במדינת ישראל. את היקפי השחיתות החוקית שמאפשרים לקומץ אנשים לשחק בכסף של כולנו מבלי לשלם על כך מחיר, ולהטיל אחריות אישית על בנקאים, רגולטורים ועיתונאים, שבמשך שנים ידם הייתה במעל".

עוד אמרה כי "מיליארדים נמחקו מכספי ציבור ואיש מהמעורבים במעל; הבנקים ששפכו על פישמן עוד ועוד מהכסף שלנו גם כשהיה ברור שלא יוכל להחזיר שקל, הרגולטורים שנאלמו דום בידיעה, שאח"כ יסדרו להם ג׳ובים מפנקים בבנקים, והעיתונאים שעבדו בשירות פישמן וניסו לצייר אותו כגאון עסקי שתמיד מחזיר את חובותיו – אף אחד מהאנשים האלה לא נתן את הדין".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה כי "ההכרזה על פישמן כפושט רגל היא קו פרשת מים מבורך, בראש ובראשונה משום שמערכת חוקים נפרדת ונוקשה לפשוטי עם, ונדיבה וסלחנית למיוחסים היא מעוותת, בלתי מוסרית וחשוכה, אך גם מסבה נזקים אדירים לכלכלה. פישמן לא פעל בחלל ריק אלא תוך סייענות פעילה של רגולטורים, בנקים ופוליטיקאים, וכעת חלקם ביצירת החוב האישי הגדול בהיסטוריה חייב להיחקר ועליהם לתת את הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker