המשרד שנלחם ב–BDS יוחרג מחוק חופש המידע

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה להחריג את המשרד לעניינים אסטרטגיים מהחוק "כדי להבטיח את החשאיות הנדרשת לניהול המערכה" ■ התנועה לחופש המידע: "תמרור אזהרה לדמוקרטיה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בדרום אפריקה קוראים לחרם על ישראלצילום: Hassan Isilow / Anadolu Agenc /
צבי זרחיה

המשרד לעניינים אסטרטגיים יוחרג מחוק חופש המידע — כך החליטה שלשום ועדת השרים לענייני חקיקה, שאישרה הצעת חוק ממשלתית בעניין.

בנוסח הצעת החוק נכתב כי "באוקטובר 2015 התקבלה החלטה של ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי, שהטילה על המשרד לעניינים אסטרטגיים את האחריות הכוללת להובלת המערכה נגד תופעת הדה־לגיטימיציה והחרמות נגד ישראל (BDS). כדי להבטיח את החשאיות הנדרשת לניהול המערכה, ולשם האפקטיביות של הפעולות המבוצעות במסגרתה, מוצע שהוראות חוק חופש המידע לא יחולו על המידע שנוצר, מוחזק או נאסף על ידי המשרד".

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, טענה כי "החרגת פעולות המשרד לעניינים אסטרטגיים והסברה מחוק חופש המידע היא תמרור אזהרה למצב הדמוקרטיה בארץ. 70 מיליון שקל, זה הסכום שהממשלה רוצה להסתיר מהציבור, הפעם לטובת המלחמה בחרם על ישראל. בתחילת השנה, תקציב המשרד לעניינים אסטרטגיים והסברה היה כ–58 מיליון שקל, ועדת הכספים העבירה למשרד עוד 12 מיליון שקל".

לדברי בלייר, "שרי הממשלה מבקשים להסתיר מהציבור נתח אחר נתח מכספו, בתירוצים חסרי שחר ובדרך לא דרך. חוק חופש המידע מגן ממילא על אינטרסים של ביטחון וקשרי חוץ; אפילו הצבא מצליח לסנן מידע באופן שקול באמצעותו. אז מה בלוחמה בחרם של ארגונים אזרחיים וסטודנטים מצדיק את הפעולה שהממשלה מנסה לעשות בחשיכה? שוב הממשלה מנסה להחליף את מקום הכנסת, לכופף אותה לצרכיה ולאפשר לה לפעול במחשכים. האם הכנסת תצליח להגן עלינו? האם יש סיכוי שחוק שעבר בוועדת השרים לחקיקה לא יעבור בכנסת?"

השר לעניינים אסטרטגיים, גלעד ארדןצילום: אוליבייה פיטוסי

בלייר, יחד עם מנכ"לית הסדנא לידע ציבורי שבי קורזן ומנכ"לית המשמר החברתי נירית מוסקוביץ, שיגרו אתמול מכתב אל שרת המשפטים איילת שקד, שבו ביקשו "למנוע פגיעה בחוק חופש המידע". עוד כתבו כי "חוק חופש המידע כולל בתוכו סייגים, שיש בהם כדי לאפשר לכל ממונה על חופש המידע בגוף ממשלתי לאזן בין האינטרסים המוגנים בחוק לערכים העומדים בבסיסו. על כן, לא ברור מדוע עולה הצורך לקבוע באופן אפריורי כי מידע הנוגע לתחום הפעילות המצוין לא יפורסם, במה שנראה כניסיון של המשרד להוריד מעליו את 'עול' חוק חופש המידע — דבר שיוביל לאובדן אמון הציבור בטוהר כוונותיו, ואף במקצועיותו".

עו"ד גיא דיין מהתנועה לחופש המידע הזהיר כי "בתזכיר הצעת החוק אין נימוק ממשי לאי־החלת הוראות חוק חופש המידע. המערכה שמנהלת ישראל נגד ה–BDS אינה שונה ממערכות אחרות שמנהלים גופים אחרים נגד הקמים לפגוע במדינה או באזרחיה. אבל בשונה ממערכות אלה, זו המערכה היחידה שבה ביקש המשרד להחריגו מהוראות חוק חופש המידע. ככל שסבור המשרד כי מערכה זו שונה משאר המערכות והמאבקים היום־יומיים המנוהלים על ידי רשויות המדינה ולמענה, ולפיכך היא דורשת צעדים שונים וחריגים — מן הראוי שנימוקים אלה יוצגו באופן ברור ובולט ויובאו בפני הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום