בעקבות פרשת פישמן: הצעת חוק להכפיל פי 3 את תקופת הצינון למפקח על הבנקים

יוזם ההצעה, ח"כ יואב קיש: "שיטת ה'דלת המסתובבת' היא הרעה החולה של ענף הבנקאות בישראל"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יואב קיש
יואב קישצילום: אמיל סלמן

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום א' בהצעת חוק שתחייב את המפקח על הבנקים בתקופת צינון של 3 שנים בטרם יעבור לשוק הפרטי. הצעת החוק הוגשה על ידי יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד) בשיתוף לובי 99. כיום, מוטלת על המפקח על הבנקים תקופת צינון בת שנה אחד בלבד בין תום כהונתו לבין המועד שבו יוכל להתמנות למשרה בכירה בתאגידים הבנקאיים עליהם פיקח.

קיש הסביר כי: "תפקיד המפקח על הבנקים הוא תפקיד רגולטורי בכיר ביותר ובעל השפעה דרמטית על התאגידים הבנקאיים בישראל. שיטת 'הדלת המסתובבת' לפיה המפקחים עוברים לעבוד אצל מפוקחיהם לשעבר בשכר מתגמל ובתנאים מפנקים היא הרעה החולה של ענף הבנקאות. נוצר מצב בעייתי מאוד בו הרגולטור נוטה לשרת את המפוקחים הרבה יותר מאשר את הציבור ופרשת פישמן היא ההוכחה הברורה לכך.

"הארכת חובת הצינון ל-3 שנים תבטיח פרק זמן סביר יותר בין המעבר מכסא המפקח לכסא המפוקח ותסייע למפקח בתפקידו לדאוג ליציבות הבנקים תוך מילוי חובתו לדאוג לציבור" - הדגיש קיש.

עו"ד לינור דויטש, הלוביסטית של הציבור מטעם לובי 99 הסבירה כי "כשנחשפים לשערוריות של מתן ההלוואות ללא ביטחונות לפישמן או לפרשות הלבנות הון של בנקים שונים אי אפשר שלא לתהות איפה היה בנק ישראל שתפקידו להוות שומר הסף מטעם הציבור. התשובה טמונה בעובדה שב-35 השנים האחרונות כל המפקחים על הבנקים לשעבר, מלבד אחד, עברו אחרי שנת צינון אחת בלבד לעבוד בבנקים עליהם פיקחו. ברור שהידיעה של המפקח על הבנקים שבשנה הבאה הוא יעמוד בצד השני של המתרס יוצרת רפיסות ומוטיבציה נמוכה לקשיחות והנחישות הנדרשת בעמידה מול הבנקים".

שר האוצר משה כחלון הגיש בעצמו הצעת חוק דומה בשנת 2006. בשנת 2012 פרסמה ועדת פרידמן - הוועדה לבחינת יחסי הון-שלטון בישראל מספר נקודות בעייתיות בין ההון והשלטון בישראל, ובין היתר המליצה לאסור על נושא משרה לשעבר לייצג גוף כלשהו כלפי עמיתיו לשעבר לעבודה, המקבילים לו, הכפופים לו או הממונים עליו, ללא הגבלת זמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker