המפקחת על הבנקים: סך האשראי שניתן ללווים גדולים מגיע ל-22 מיליארד שקל - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המפקחת על הבנקים: סך האשראי שניתן ללווים גדולים מגיע ל-22 מיליארד שקל

חדוה בר: "אחד הכשלים הוא שהלווים הגדולים קיבלו אשראי בפירמידות בקומה הרביעית והחמישית והיום לא מאפשרים זאת. מדובר בבנקאות של העבר" ■ בעקבות דרישת הח"כים לחשוף חובות של לווים גדולים, אמרה בר כי "החוק לא מאפשר. יש סודיות בנקאית שלא מאפשרת לתת נתונים ברמה של לווה בודד"

4תגובות
חדוה בר, המפקחת על הבנקים
עופר וקנין

סך האשראי שנתנו הבנקים לחברות אחזקה ולקבוצות לווים גדולות עומד כיום על 22 מיליארד שקל. מדובר ב-2.3% מסך האשראי הבנקאי. כך אמרה היום (ב') המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, לוועדת המשנה לבחינת התנהלות הבנקים והגופים המוסדיים בהעמדת אשראי ללווים גדולים.

הוועדה בראשותה של ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) הוקמה בעקבות קריסתו של איש העסקים אליעזר פישמן והיא נועדה לעקוב אחר התנהגות בנק ישראל והבנקים במתן אשראי ללווים גדולים.

בר הוסיפה כי "באשראי במינוף גבוה יש מעקב של הבנקים ושל הפיקוח על הבנקים. היכולת לשנות את תנאי האשראי היא מוגבלת אבל אנו מפעילים לחץ. האשראי הזה עדיין הוא לא בעייתי. הוא מממן פעילות אבל מבנה האשראי כזה שאנו מצפים שהבנקים לא יעמידו כזה אשראי כיום והם לא מעמידם אשראים במבנה הזה. דרשנו בהוראות שלנו לשנות את המדיניות בעניין אשראי ללווים גדולים".

נחמיאס ורבין ביקשה לדעת "האם יש לווים גדולים 'בעלי הילה' שהם בסכנת קריסה כמו שהיה אצל מוטי זיסר, נוחי דנקנר ואליעזר פישמן? אני מוטרדת מכך. הוועדה תוציא דו"ח מה עשה הפיקוח על הבנקים בכשלים מול הלווים ואיפה הדבר הזה עומד".

"מהקריסה של פישמן עולה שהיו מקומות שאף אחד מהרגולטורים לא הסתכל עליו". בר הוסיפה כי "משנת 2008 הפיקוח על הבנקים נקט המון צעדים כדי לטפל בסיכונים שהתגבשו בלווים גדולים ממונפים, קבוצות הגדולות במשק שנטלו הרבה אשראי וחלקם הגיע לכשל. התוצאה היא שהאשראי לקבוצות הלווים הללו ירד בצורה דמרטית. עם השינוי ירד הסיכון בהיקף האשראי של הבנקים. במקביל, הבנקים התמקדו במשקי הבית עסקים קטנים והגדילו מאוד את האשראי ללווים הללו".

"הבנקים הבינו שלתת הרבה אשראי ללווה בודד זה מאוד מסוכן כשקורה משהו לקבוצה והדבר משפיע על ההון והרווח של הבנק וזה דרמטי. הנהגנו רגולציה ודרשנו לצמצם את החשיפה של הבנקים ללווים גדולים. יישמנו הוראות של בזל וההוראות אומרות שהבנקים צריכים להתייחס לאשראי ללווה גדול בסיכון גבוה. ולעומת זאת למשק בית קטן - יש סיכון יותר נמוך".

עוד אמרה כי "רוב הרווח של הבנקים מגיע מעסקים גדולים ולא מהעסקים הקטנים.  הסיכון באשראי למשקי בית עלה אך הוא עדיין ברמה סבירה אבל. אנו כאן כדי לשמור על משקי הבית ולבדוק שהם לא יטבעו באשראי בתקופה שקל לקחת אותו".

בר מנתה את הצעדים והכלים לצמצום סיכון האשראי ללווים גדולים ומתן הכלים לשיפור היחס ההוגנות הטיפול בעסקים הקטנים ובמשקי הבית.

"אנו קובעים הוראות נוהל בנקאי, דרישות הון, חשבנו שנכס מסוים בתיק הוא מסוכן ודרשנו דרישות הון. כשהתיק מאוד גדול. אנו דורשים הסברים ועושים ניתוח למיקום הסיכונים. אנו עושים ביקורות".

בעקבות דרישת הח"כים לחשוף חובות ואשראים של לווים גדולים, למשל את של נוחי דנקנר אמרה בר כי "החוק לא מאפשר לנו לעשות כן. יש סודיות בנקאית שלא מאפשרת לתת נתונים ברמה של לווה בודד. נדרשת הגנה על הפרטיות של האנשים. כל אחד מהלווים רוצים לדעת שמערכת היחסים בינו הבנק שלו לא תוצג לציבור".

נוחי דנקנר
מוטי מילרוד

נחמיאס ורבין אמרה כי "אף אחד לא רוצה להיחשף במלוא מערומיו הכלכליים אך צריך להגיד את האמת. ממשיכות להתפרסם עובדות על האופן שמתנהלים הבנקים אחרי ההתרסקות. אנו מדברים על בעיה עקרונית שיש בה היגיון והתמשכות והלווה האנונימי נותר אנונימי. הלווה הגדול שקרס ממשיך ליהנות מחוסר פרופורציה מאוד גדולה בין גודל הפריסה לבין היכולת לחיות באורח ראוותני. אני באה מהמגזר עסקי ורוצה שאנשים ימשיכו להרוויח כסף. בסוף אני מסתכלת לבנקים בלבן של העיניים ושואלת מה אמור להבין הבן אדם הפשוט שמנסה ליטול אשראי? האם גם לו יאפשרו לחיות כך?

בר הוסיפה כי "בהעמדת אשראי דרשנו לצמצם את גובה האשראי ללווה בודד. הבנקים הפיקו לקחים ועשו צעדים לצמצם החשיפה. אחד הכשלים הוא שהלווים הגדולים קיבלו אשראי בפרמידות בקומה הרביעית והחמישית והיום לא מאפשרים זאת. היתה 'ועדת ריכוזיות' ואנו דרשנו דרישות בנוגע לאשראי ממונף. הוצאנו הוראות ניהול בנקאי תקין. היום אשראים כאלה לא מועמדים. מדובר בבנקאות של העבר".

בענין הסדרי החוב אמרה בר כי "עשינו כמה הסדרי חוב וצעדים וחלקם עוד טריים. הנתונים מראים  שישנם יותר הסדרי חוב למשקי בית ועסקים קטנים מאשר לגדולים".

עוד אמרה כי "בשנים האחרונות יש שינוי דרמטי בתיק האשראי ובדרישות וביחס בין לווים קטנים לגדולים. יש ירידה גדולה בקבוצות לווים גדולות. היום משקלם של הלווים הגדולים יותר נמוך ממה שהיה ב-2008. אף בנק לא רוצה להפסיד מאות מיליוני שקלים".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס העירה כי "את התספורות לטייקונים לא אתם משלמים, אלא אנחנו".

בר המשיכה ואמרה כי "תיק האשראי של הבנקים בהשוואה בינלאומית באיכות גבוהה עם סיכון נמוך בכל המדדים. הבנקים הישראלים נמצאים באמצע בהשוואה בינלאומית. איכות תיק אשראי הרבה יותר טובה. אחת החולשות היא ריכוזיות האשראי ללווים גדולים וגופים בינלאומים הצביעו על כך. נעשה שינוי משמעוי בשנים האחרונות. הסיכון גדל ללווים גדולים קטן והסיכון עולה למשקי הבית כי נוטלים יותר אשראי, בין היתר מחברות כרטיסי אשראי עוד".

לוי אבקסיס קבלה על כך שהבנקים דורשים הון עצמי גבוה מרוכשי דירות כתנאי למשכנתה. לדבריה, ישנם כאלה שלא מצליחים לגייס את ההון העצמי הנדרש אלא באמצעות גיוס כספים מ"השוק האפור".

סגנית יו"ר הכנסת ח"כ נורית קורן (ליכוד) קבלה על כך שבנקים מתעמרים בנוטלי משכנתאות שלא עומדים בהחזר ולעיתים מוכרים את הדירות שמהוות בטוחות בערך נמוך.

נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון אמרה כי "לפיקוח על הבנקים היו סירנות מהבהבות בכל הקשור לחובות של פישמן, והוא עדיין בחר שלא להתערב, וזאת אחרי שלקחי דנקנר כבר היו אמורים להיות מופנמים במערכת. לא ברור מדוע בנק ישראל ממשיך באסטרטגיית ההסתרה ולא מוכן לחשוף את דו"חות הביקורת שכבר יצאו. הגיע הזמן שהמערכת הבנקאית תבקר את עצמה ותישא באחריות אישית למחדלים שקרו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#