בעבודה תוהים: במי יתמוך היו"ר החדש?

במפלגה מעריכים שאם ניסנקורן ינצח, הוא יתמוך בהרצוג או בפרץ, שתמכו בו. אם תפסיד, יחימוביץ' עשויה לחבור למתמודד על ראשות העבודה, או להקים מפלגה חדשה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ישיבה של ועדת הכלכלה
ישיבה של ועדת הכלכלהצילום: אוליבייה פיטוסי

לאחר הבחירות לתפקיד יו"ר ההסתדרות, במפלגת העבודה עסקו אתמול בהשלכות על הפריימריז לראשות המפלגה, שיערכו ב–4 ביולי. התוצאות הסופיות והרשמיות בבחירות להסתדרות צפויות להתפרסם רק היום, אך מספירת כ–70% מההצבעות בקלפיות מסתמן כי יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, קיבל כ–60% מהקולות וח"כ שלי יחימוביץ' — כ–40%.

ניסנקורן, שהיה מועמדה של מפלגת העבודה לתפקיד, זכה לתמיכתם של יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר קק"ל, דני עטר, ורבים אחרים. הרצוג דחה את הפריימריז לראשות המפלגה עד לאחר הבחירות לראשות ההסתדרות, וכעת הוא ומקורביו מצפים שניסנקורן יורה לאנשיו לתמוך בהרצוג כיו"ר המפלגה.

אלא שמתמודד נוסף על ראשות מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ, הביע אף הוא תמיכה פומבית בניסנקורן. פרץ, כך אומרים מקורות במפלגה, העניק לניסנקורן "חיבוק דוב", וכעת הוא מצפה שזה יתמוך בו בפריימריז. עד כה ניסנקורן לא הביע תמיכה פומבית באחד המועמדים לראשות העבודה, ובמפלגה מעריכים כי אם יתמוך בהרצוג או בפרץ, הדבר יעורר את קצפו של השני. לפיכך ההערכות הן שייתכן כי בסיבוב הראשון לבחירת יו"ר המפלגה (שבו דרוש רוב של 40% מהקולות כדי לנצח) הוא "יישב על הגדר".

מקורות במפלגה מעריכים כי לא מן הנמנע שניסנקורן יתמוך בפרץ. להערכתם, אם כך יהיה, לא מן הנמנע שחלק מתומכי יחימוביץ' יתמכו בהרצוג. לפי הערכות אחרות, חלק מתומכיה של יחימוביץ' יתמכו בשר לשעבר אבי גבאי, המתמודד אף הוא על ראשות המפלגה, בתור מי שמייצג "פוליטיקה חדשה ונקייה" וללא "דילים". גבאי תמך ביחימוביץ' לראשות ההסתדרות. לפי מקורות נוספים במפלגה, יחימוביץ' תתמוך במי שיהיו לו הסיכויים הכי גבוהים לנצח בפריימריז, בין היתר כדי להשתדרג בתפקיד שרה בכירה בממשלה הבאה.

אם התמונה לא תשתנה וניסנקורן אכן ינצח, תהיה זו מכה פוליטית עבור יחימוביץ' — בנוסף למפלה שספגה ב–2013, כשהרצוג ניצח אותה במרוץ לראשות מפלגת העבודה. לפני שנתיים הפסידה יחימוביץ' בבחירות בסיעת המחנה הציוני על ראשות ועדת הכלכלה לח"כ איתן כבל (שהעניק לה בבחירות להסתדרות את פלטפורמת מפלגת הבית החברתי, באמצעותה התמודדה על רשות ההסתדרות).

לפי הערכות, אם תפסיד לניסנקורן, יחימוביץ' עשויה להקים מפלגה חברתית בצירוף דמויות פוליטיות כמו ח"כ אורלי לוי־אבקסיס, שר הביטחון לשעבר משה יעלון ואחרים. אלא שלא ברור אם מפלגה כזאת עשויה לעבור את אחוז החסימה ולהשיג מספר גבוה של מנדטים.

עם זאת, גורמים אחרים במפלגה התקשו להאמין שיחימוביץ', כמחוקקת חברתית נמרצת הדוגלת בערכים, תעזוב את מפלגת העבודה לטובת מפלגה חדשה. אפשרות אחרת שהעלו גורמים במפלגת העבודה היא שיחימוביץ' תישאר במפלגה ותפזול לכיוון של תיק ביצועי לאחר הבחירות, אולי תוך חבירה לאחד המתמודדים על ראשות המפלגה. אולם יש לסייג את אפשרות זו, משום שבפריימריז האחרונים זכתה יחימוביץ' במקום הראשון — ומי ערב לכך שהיא תזכה במקום גבוה כל כך גם בפריימריז הבאים? בכל מקרה, בכנסת מעריכים כי יחימוביץ' תמשיך למלא תפקיד מרכזי כמחוקקת חברתית בולטת.

לפי סקרי המנדטים, מפלגת העבודה מדשדשת עם 8–10 מנדטים, ולא מעט פעילים אומרים כי בפריימריז לראשות מפלגת העבודה יתמכו במי שיהיה מוכן להצטרף לקואליציה, יחזיר אותם לעטיני השלטון וייתן להם גו'בים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker