ח"כים מציעים לבטל את הכלי שמונע את פריצת התקציב

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, סגן שר האוצר לשעבר, מיקי לוי, ויו"ר מרצ, זהבה גלאון, גיבשו הצעות חוק הקוראות לביטול הנומרטור, המחייב תיקון מיידי של הגדלת הוצאות או הפחתת הכנסות בתקציב ■ לטענתם, הכלי מונע חקיקת חוקים בעלי השפעה תקציבית ופוגע בעבודת הכנסת

צבי זרחיה
זהבה גלאון ומשה גפני
זהבה גלאון ומשה גפניצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), ויו"ר מרצ, זהבה גלאון, מציעים לבטל את הנומרטור — כלי שמונע את פריצת התקציב. גפני, לוי וגלאון גיבשו בנפרד הצעות חוק בעניין. הממשלה והקואליציה צפויות להתנגד.

ח"כ מיקי לוי
ח"כ מיקי לויצילום: עופר וקנין

הנומרטור מודד את צבר ההתחייבויות בתקציב ואת צבר ההכנסות ממסים לשלוש שנים קדימה, ומחייב תיקון מיידי של הגדלת הוצאות או הורדת הכנסות ממסים המתנגשות עם התחזיות שלו, למשל, באמצעות הצבעה מיידית על מקור תקציבי אחר, כמו קיצוץ בתקציב או העלאת מסים. ועדת הכספים החליטה על קביעת הנומרטור במסגרת דיוני התקציב וחוק ההסדרים ב–2015–2016.

לטענת חברי הכנסת, הנומרטור מונע מהם לחוקק חוקים בעלי השפעה תקציבית. גפני אמר אתמול בישיבת ועדת הכספים כי בכוונתו לקדם את הצעות החוק האלה, מכיוון שהנומרטור פוגע בעבודת הח"כים בוועדה.

לוי כתב בהצעת החוק שהגיש, כי "הנומרטור התקציבי נועד לחזק את היציבות והוודאות הפיסקלית גם לטווח בינוני, ובכך להגביר את האמינות הפיסקלית, החיונית ליציבות הכלכלית של המשק. לצד היתרונות של ההחלטה, נוצר מצב שבו הכנסת מוגבלת מלקדם חקיקה, תקנות ונהלים בעלי השלכה תקציבית כלשהי, מכיוון שיש צורך להציג מקורות ממשלתיים — מקורות שעד להפעלת הנומרטור, היה על שר האוצר ואנשי משרדו לייעד, בין היתר על ידי התאמות תקציביות ושינויים, שיאפשרו מרווח דמוקרטי לקבלת החלטות שלא על ידי הרשות המבצעת, אלא גם על ידי הרשות המחוקקת".

לטענת לוי, "הנומרטור פגע קשות בעבודת הכנסת כרשות מחוקקת וצימצם את יכולת הפעולה של ועדת הכספים. כך, נמנעת אפשרות לקדם חקיקה פרטית תקציבית, גם אם יש לה רוב בכנסת. מצב זה אינו מתקבל על הדעת במדינה דמוקרטית שבה מתקיימת הפרדת רשויות". לוי מציע "לבטל את הנומרטור ולאפשר גם לכנסת להתוות את סדרי העדיפויות התקציביים".

לטענת גלאון, "שיטת הנומרטור מונעת קבלת החלטות תקציביות מהותיות, מעוותת באופן עמוק את אופן הקצאת המקורות במשק, ומעבירה את הסמכות לקביעת מדיניות בתחום החברתי והכלכלי מהממשלה ומהכנסת לידי נוסחה טכנוקרטית. כך, כלי מדיניות שראוי שיהיו בידי המחוקק — אשר תכליתם שיפור והרחבת השירותים החברתיים, צמצום האי־שוויון והשקעה בתשתיות פיזיות ובהון אנושי — מופקעות לחלוטין מידיו".

גלאון הוסיפה כי "חוק הנומרטור הוא חוק אנטי־דמוקרטי, הפוגע בריבונות הרשות המחוקקת והרשות המבצעת, ומפקיד את מלאכת קביעת סדרי העדיפויות הלאומיים בידי נוסחה מתמטית שלא נבחרה על ידי הציבור למשול, ושאינה קשובה לצרכיו ולצורכי המשק".

גלאון טוענת עוד כי מאז כניסת הנומרטור לתוקף הוא משמש כעלה תאנה להנצחת מדיניות תקציבית אנורקטית, בכך שבאמצעותו ניתן להדוף כל הצעה להגדלת ההוצאה הממשלתית. בשל כך נבלמות גם הצעות חוק ראויות שזוכות לתמיכה עקרונית של חברי הממשלה ושל הדרג הפקידותי במשרדים, בטענה שיישומן אינו אפשרי לאור הוראות הנומרטור.

כך, כפי שנחשף בשבוע שעבר ב–TheMarker, לפי חישובי הנומרטור, ב–2019 יהיה חסר של 7 מיליארד שקל, המונע לפי שעה את הגדלת נקודות הזיכוי לגברים ונשים גם בשנה זו.

"הנומרטור אינו, כפי שהוצג תחילה, מנגנון לריסון תקציבי גרידא, אלא כלי שרת דה־פקטו ליישום מדיניות כלכלית הדוגלת בהקטנת ההוצאה הממשלתית, הרעבת השירותים החברתיים והתנערות המדינה מאחריות על אזרחיה", כתבה גלאון. "יש לבטל את הנומרטור, כדי להשיב לממשלה ולכנסת את זכותן וסמכותן להוביל מדיניות, לחוקק ולפעול בתחום החברתי והכלכלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker