"מכבסה למינויים פוליטיים": גלאון דורשת למנות ועדת איתור לנציב שירות המדינה

על רקע הדיווחים על המועמדויות של מיכל עבאדי-בויאנג׳ו או שלמה פילבר לתפקיד, פנתה יו"ר מרצ למנדלבליט בבקשה שיתערב: "המועמדים המובילים לתפקיד מקורבים לנתניהו, משמשים חותמת גומי לגחמותיו, ואף מעורבים בפרשות השחיתות בהן הוא נחקר בימים אלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלאון בכנסת, בשנה שעברה

יו״ר מרצ גלאון פנתה אתמול (ג') ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט, בבקשה שיורה על הקמת ועדת איתור למינוי נציב שירות המדינה, על רקע הדיווחים על הכוונה למנות את מיכל עבאדי-בויאנג׳ו או שלמה פילבר לתפקיד.

ביום א' האחרון הקימה הממשלה במשאל טלפוני ועדה למינוי נציב שירות המדינה בראשות פרופ' רון שפירא. הוועדה אינה מהווה "עדת איתור שמראיינת מועמדים אלא ועדה שנועדה לבחון ולאשר את המועמד שיוגש לה. הנציב הנוכחי, משה דיין, יסיים את כהונתו בסוף החודש.

גלאון אמרה כי "השירות הציבורי בישראל הוא מיסודות המשטר במדינה, ובנוי על ערכים של שירות מקצועי ולא של מינויים פוליטיים של חביבי השלטון. למרות העובדה שהקמת ועדת איתור לתפקיד הנציב אינה נדרשת על-פי חוק, היא הכרחית להבטחת מינוי מקצועי והולם – קל וחומר כשהמועמדים המובילים לתפקיד הם שלמה פילבר ומיכל עבאדי-בויאנג׳ו המקורבים לנתניהו, משמשים חותמת גומי לגחמותיו, ואף מעורבים בפרשות השחיתות בהן הוא נחקר בימים אלה.

"בשנים האחרונות נציבות שירות המדינה הפכה למכבסה למינויים פוליטיים. כל אחד מהמינויים, פילבר או עבאדי-בואינג׳ו, ללא ועדת איתור, הוא עוד צעד בדרך של הנציבות להפוך משומר סף, לגוף שמשתף פעולה עם המנגנון המשחית שאותו הוא אמור לרסן״.

עבאדי סירבה להגיב. פילבר אמר בתחילת השבוע כי התפקיד לא הוצע לו.

תומר לוטן, מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח, אמר כי "מה שמתרחש בימים האחרונים סביב מינוי נציב המדינה הבא הוא פשוט שערוריה. מדובר בתפקיד החשוב ביותר בשירות הציבורי במדינת ישראל שאמור להתמנות תוך ימים מספר, ובמקום לקיים תהליך ציבורי מקצועי ושקוף למינוי בחירת הנציב הבא, כל מה שאנחנו מקבלים זה ספינים ושפנים מהכובע והודעה עמומה על הקמת ועדה שתהווה חותמת גומי בלבד.

כבר לפני כחודש פנתה שורת ארגונים לראש הממשלה (המרכז להעצמת האזרח, מעש והתנועה לאיכות השלטון) בנושא בדרישה להקים ועדת איתור מקצועית ובלתי תלויה ולקיים הליך מסודר. לצערנו פנייה זו לא נענתה ואנחנו מצויים בישורת האחרונה למינוי הנציב, באי ודאות פוליטית שמשליכה על השירות הציבורי כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker