השרים מעכבים את החקיקה להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום

הכוונה היא להמשיך את הדיון בנושא לאחר שצוות שהקים בסוף השבוע רה"מ בנימין נתניהו, בראשותו של פרופ' אבי שמחון, יגבש את המלצותיו בעניין

צבי זרחיה
נכים מפגינים מול הכנסת, ב–2015
נכים מפגינים מול הכנסת, ב–2015צילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום בצהריים (א') לדחות ב-3 שבועות את הצעות החוק להעלאת קצבאות הנכים כך שישתוו לשכר המינימום במשק.

הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ נאוה בוקר (ליכוד), שאליה הצטרפו עוד 81 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, והיא קובעת העלאה של קצבת הנכים לשכר המינימום - העומד כיום על 5,000 שקל בחודש.

הכוונה היא להמשיך את הדיון בנושא לאחר שצוות שהקים בסוף השבוע רה"מ בנימין נתניהו, בראשותו של פרופ' אבי שמחון, יגבש את המלצותיו להעלאת קצבאות הנכים.

בליכוד דרשו לאשר את הצעות החוק, בין היתר על מנת למנוע מצב שבו שר האוצר כחלון ייתפס כיוזם וכמתווה של המהלך. כזכור, צוות בראשות פרופ' ירון זליכה המליץ לשר האוצר להעלות את קצבת הנכים בכמה פעימות, מ-2,342 שקל ל-4,000 שקל בחודש. אלא שהצעה זו לא מקובלת על הנכים, הדורשים לעדכן את קצבתם כך שתשתווה לשכר המינימום במהלך תקופה קצרה יותר.

בהצעת החוק של ח"כ בוקר צוין כי "קצבת הנכות נעה בין 2,342 ל-2614 שקל בחודש. סכום זה אינו מאפשר לאנשים עם מוגבלות לחיות בכבוד, לעמוד בהוצאות ובצרכים הבסיסיים הכרוכים בחיים בישראל, ולהתמודד עם ההוצאות רבות המלוות את נכותם, ואף אינו עומד בקנה אחד עם יוקר המחייה בישראל.

"הצעת החוק מבקשת לקבוע כי אדם עם מוגבלות שסכום הכנסתו החודשית מכיסויי ביטוחים פרטיים, להם הוא זכאי מעבר לזכאותו לקצבאות המשולמות לו על ידי הביטוח הלאומי, אינו עולה על שכר המינימום במשק, יהיה זכאי לקצבת נכות גבוהה יותר, בסכום השווה לשכר המינימום".

הצעת החוק גם קובעת כי "אדם עם מוגבלות שיש לו יותר משני ילדים, יקבל תוספת תלויים עבור כל אחד מילדיו ולא רק עבור שניים מילדיו, כפי שקבוע כיום בחוק".

ועדת השרים לחקיקה החליטה לדחות בשבוע הצעת חוק אחרת, שהוגשה על ידי 13 ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה בראשות ח"כ יואב קיש (ליכוד), לפיה קצבת השירותים המיוחדים הניתנת לנכים תעודכן בשיעור העדכון של שכר המינימום. לדברי קיש "אומנם לא מדובר בהשוואת קצבת השירותים המיוחדים לשכר המינימום, אך לפחות מדובר בהקטנת הפער שיווצר בתום העדכון של שכר המינימום". 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ