משבר השבת - פצצה מתקתקת שעלולה לפרק את הממשלה

כנס הקיץ של הכנסת שיפתח מחר (יום א') צפוי להיות סוער לנוכח שורה של הצעות חוק וסוגיות השנויות במחלוקת - ובראשן פתיחת עסקים בשבת, שיטלטלו את הקואליציה. אלה המוקשים העיקריים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת של יהדות
חברי הכנסת של יהדותצילום: אמיל סלמן

מאבקי השבת, התאגיד ומיסוי הדירה השלישית צפויים להעסיק את חברי הכנסת במושב הקיץ שייפתח מחר (א'). ואולם המחלוקות הפוליטיות עומדות בצל הערכות גוברות להקדמת הבחירות — אף שמלאו שנתיים בלבד לכינונה של הממשלה ה–34 — ומקבלות חיזוק מההתפתחויות בחקירות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

כל אחת ממפלגות הקואליציה רוצה לרשום הישגים בדרך לקלפי, והמחיר של משבר קואליציוני נדמה כעת סביר יותר. לא מן הנמנע שמושב הקיץ יהיה האחרון לפני התפזרות הכנסת, לקראת בחירות שעשויות להיערך בתחילת 2018.

אלה המוקשים העיקריים שצפויים להעסיק את חברי הכנסת במושב הקיץ:

1. הפצצה המתקתקת של השבת

השבת: ש"ס ויהדות התורה דורשים לחוקק חוק שיאסור על פתיחת בתי עסקים בשבת ויעקוף את פסיקת בג"ץ. המכשול: נתניהו לא רוצה להתעמת עם בג"ץצילום: רונית דומקה

החלטת בג"ץ מהחודש שעבר, שאישר את חוק העזר העירוני שהתקבל בתל אביב מאמצע 2014, ומתיר פתיחת בתי עסק ומרכולים בשבת — היא אחד המוקשים שיכולים להיות סיבה, או תירוץ, להקדמת הבחירות.

ראשי המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, הכריזו כי לא יישבו בממשלה שתיתן יד לחילול שבת המוני. אם לא יתקבלו דרישותיהם, הם עלולים להוביל לבחירות, אף שקיבלו את המיטב בממשלה הנוכחית — בדמות תקציבים, תיקים מיניסטריאליים וג'ובים בשירות הציבורי. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר בסוף השבוע כי "זו הפרה של הסטטוס קוו, ומבחינתנו אין מציאות כזו. זה לא נתון לשיקול דעת".

נתניהו ערך בשבוע שעבר שתי פגישות בעניין, כשלצדו השר יריב לוין המקשר בין הממשלה לכנסת, ואת החרדים מייצגים יו"ר ש"ס אריה דרעי וראשי יהדות התורה, שר הבריאות יעקב ליצמן וגפני.

בישיבה השנייה שנערכה ביום חמישי הושגו סיכומים שלפיהם, נתניהו יבהיר ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי הממשלה מבקשת מבג"ץ לקיים דיון בהחלטה בהרכב מורחב. במקביל, דרעי יקדם את הצעת החוק שיזם, שלפיה כל החלטה של רשות מקומית תדרוש אישור של שר הפנים, שיחזיק בסמכות לפסול חוק עזר עירוני. בנוסף, תוגש לממשלה הצעת החלטה שתעביר אל דרעי סמכויות משר הרווחה, חיים כץ, בעניין אכיפה של שמירת חוק שעות עבודה ומנוחה. לצורך כך, יתוגברו מינהל האכיפה וההסדרה של חוק שעות עבודה ומנוחה בעובדים נוספים.

מקורות בקואליציה אומרים כי תחילה ימתינו החרדים לראות אם בדיון נוסף בהרכב מורחב יחליט בג"ץ לשנות את ההחלטה שהתקבלה, ומשמעותה לאפשר פתיחת עסקים בשבת בתל אביב. אם בג"ץ לא יעשה כן, ידרשו המפלגות החרדיות לקדם את הצעות חוק של דרעי או גפני בעניין, ובכך לעקוף את בג"ץ.

הצעת החוק של דרעי תיכנס לתוקף רק מרגע חקיקתה. לכן, הח"כים החרדים רוצים לעגן בחקיקה סעיף שימנע רטרואקטיבית את החלטת בג"ץ, שאיפשר פתיחת בתי העסקים בשבת. סעיף כזה מופיע בהצעת חוק שגיבש גפני, ומקנה לשר הפנים את האפשרות לפסול חוקי עזר עירוניים שהתקבלו החל בינואר 2014 (החלטת עיריית תל אביב בעניין פתיחת עסקים ומרכולים בשבת התקבלה באמצע 2014).

נתניהו מנסה ללכת לקראת החרדים, ומעוניין למנוע משבר בקואליציה — אך אינו מעוניין לקדם חוקים שעוקפים את בג"ץ.

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון מחר בהצעת חוק השבת, שיזמו הח"כים מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני), מיקי זוהר (ליכוד), רחל עזריה (כולנו) ואלעזר שטרן (יש עתיד). הצעת החוק מתייחסת לסגירת המסחר רק בשעות אחר הצהריים בשבת, פתיחת מרכולים במתוכנת של תורנות (בדומה לבתי מרקחת) ופתיחת חנויות נוחות, כמו תחנות הדלק, ומרכזי התרבות והבילוי, כמו בתי קולנוע, מופעים, מתחמים של מסעדות. כמו כן, תונהג תחבורה ציבורית במתכונת מצומצמת. במפלגות החרדיות מתנגדים להצעת החוק.

2. ממשיכים לחבוט בתאגיד

התאגיד: החוק להקמת תאגיד חדשות נפרד צפוי לעבור השבוע בחקיקה מזורזת, אבל הליכוד דורש לדחות את מועד תחילת השידורים. המכשול: כחלון מתנגדצילום: אמיל סלמן

23 דקות של דיון הספיקו לח"כים כדי לאשר בקריאה ראשונה את הצעת החוק להקמתו של תאגיד חדשות ציבורי, לצד תאגיד השידור. האופוזיציה החרימה את הדיון במחאה על כינוס המליאה החריג, ביום חמישי בערב — מועד שבו מליאת הכנסת אינה פועלת בדרך כלל, ועל כן הדיון היה קצר. מיד לאחר האישור בקריאה ראשונה, הקימה ועדת הכנסת מחדש את הוועדה המיוחדת לחקיקת החוק, המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת הכלכלה.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), העומד בראש הוועדה המיוחדת, יכנס אותה מחר ומחרתיים לדיון מזורז, לצורך אישורה של הצעת החוק בקריאה השנייה והשלישית.

אין ספק כי החוק יעבור בחקיקה חפוזה ביום רביעי, אך הצעת החוק עמוסה בפרצות ובעיות. לוין, שהציג את החוק במליאה, הסביר כי הממשלה תבקש להכניס בהצעה ארבעה שינויים עיקריים: הפקת תכני החדשות של קול ישראל ברוסית ואמהרית והשידורים בערבית יעברו לתאגיד החדשות; יוקם מנגנון להפקת תוכן חדשותי, לרבות פריצה באירועים חדשותיים; תיקבע הסכמה במחלוקת בין שני התאגידים באשר לאספקת טובין ושירותים, בהשתתפות נציגים של משרדי האוצר, המשפטים והתקשורת.

בינתים, הקואליציה ממשיכה לדחוף לדחייה נוספת במועד התחלת השידורים של התאגיד. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (ליכוד), קרא ביום חמישי לדחות את המועד הקבוע בחוק ל–15 במאי עד תחילת יוני. שר האוצר, משה כחלון, אמר באחרונה כי הוא מתנגד לדחייה נוספת.

אחרי תקופה של נתק ביניהם, באחרונה נתניהו וכחלון שוב מפגינים קרבה. בטקס שנערך בשבוע שעבר בעכו בהשתתפות שניהם קרא ראש הממשלה: "אנחנו, משה כחלון ואני, ויתר שרי הממשלה, עומדים יחד לעשות את מספר הקסם. אנחנו צריכים להשיג 5% צמיחה של התוצר כל שנה".  

כחלון לא הסתפק בדברים אלה ודאג שהצעתו להגדלת נקודות הזיכוי הועלתה לממשלה בשבוע שעבר, עם הצעת החוק להקמת תאגיד חדשות. נתניהו הבין את הרמז: אם ההצעה להעלות את נקודות הזיכוי לא היתה מתקבלת בממשלה, אזי מפלגת כולנו לא היתה מספקת את הרוב בכנסת ביום חמישי לחוק התאגיד.

3. מיסוי דירה שלישית מחכה לבג"ץ

מיסוי הדירה השלישית: בג"ץ ידון ביום שלישי בעתירות בהרכב מורחב. המכשול: אם החוק ייפסל על ידי בג"ץ, לא צפוי בכנסת רוב לחקיקה מחדשצילום: רמי שלוש

בג"ץ ידון ביום שלישי בהרכב מורחב בעתירות נגד מיסוי הדירה השלישית. בראש ההרכב תעמוד נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, ולצדה אסתר חיות, ניל הנדל, ונועם סולברג ומני מזוז.

חיות, הנדל וסולברג כבר מתחו בדיון הקודם ביקורת קשה על התנהלות החקיקה של החוק בוועדת הכספים, ושאלו אם ניתן לחוקק מחדש את הסעיף להטלת מסוי על ריבוי נכסים, שהוגש במסגרת חוק ההסדרים, ונציגי הממשלה והכנסת השיבו על כך בחיוב.

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, הודה בתשובתו לבג"ץ כי "בהליך החקיקה נפל פגם היורד לשורשו של ההליך". עם זאת, ינון ביקש מהכנסת שלא לפסול את החוק, אלא רק לתת לכנסת "התרעת בטלות" מפני התנהלות דומה בעתיד.

אם בג"ץ לא יתערב בהליך החקיקה, מתעורר חשש כי הקואליציה הנוכחית, שמתנהלת בדורסנות גם בהקשר של התאגיד, ללא דיון ציבורי, שקוף ומלא — תקבל רוח גבית להמשיך בכך. ואולם אם בג"ץ יורה לכנסת לחוקק מחדש את מיסוי הדירה השלישית — הדבר יביא לקבורת החוק, שאינו צפוי כעת לקבל רוב בכנסת. כנראה שגם כחלון לא יזיל דמעה אם החוק יפסל על ידי בג"ץ.

4. הכספים מוקפאים עד להעלאת קצבאות הנכים

העברות תקציביות: העברת עודפי תקציב של כ–10 מיליארד שקל. המכשול: הליכוד דורש להעלות תחילה את קצבאות הנכים (כחלון בעד) והקשישים (כחלון נגד)צילום: תומר אפלבאום

עם תחילת מושב הקיץ מתעורר מחדש המשבר על העלאת קצבאות הנכים והקשישים. ביטן וזוהר, מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, מעכבים זה חודש וחצי את פניית האוצר להעברת עודפי תקציב של כ–10 מיליארד שקל מ–2016 ל–2017 עד להעלאת קצבאת הנכים בכ–800 שקל בחודש, ל–3,100 שקל. כחלון צפוי להודיע בקרוב על העלאת קצבאות הנכים בהדרגה ל–4,000 שקל בחודש, אבל לא בטוח שזהו הפתרון שיספק את הליכוד. בנוסף, דורש זוהר להגדיל גם את קצבאת הקשישים ל–3,100 שקל בחודש — מהלך שזוכה להתנגדות באוצר.

בליכוד רוצים לחלוק בתהילה עם כחלון, ולא לתת לו לחלק לבד את עודפי הגבייה בתקציב, למשל בתוכנית משפחה נטו. בשורה התחתונה, כולם כבר פוזלים אל הקלפי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker