לא עוצרים בדרך לפגוע בתאגיד: באופן חסר תקדים מליאת הכנסת תכונס ביום חמישי בלילה

הכנסת אינה מתכנסת בדרך כלל בימי חמישי, ובמיוחד לא בשעות הלילה ובתקופת הפגרה ■ החוק צפוי לעבור בקריאה ראשונה, והכוונה היא להשלים את חקיקתו בקריאה השנייה והשלישית ב-10 במאי, 5 ימים לפני תחילת שידורי התאגיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולפני התאגידצילום: דוברות כאן בהקמה

הקואליציה לא עוצרת בדרך לפגוע בתאגיד השידור הציבורי "כאן": באופן חסר תקדים מליאת הכנסת תכונס ביום חמישי בשעה שבע בערב להצבעה בקריאה הראשונה על הצעת החוק לחיסול חטיבת החדשות של תאגיד השידור הציבורי כאן, ומנגד להקמת תאגיד חדשות ציבורי ייעודי.

הכנסת אינה מתכנסת בדרך כלל בימי חמישי, ובמיוחד לא בשעות הלילה ובתקופת הפגרה. בקואליציה הסבירו כי נבחרה עת זו מפני שעובדי הכנסת נמצאים בהשתלמות בימים רביעי וחמישי. 

ביום רביעי הקרוב תועלה הצעת החוק לממשלה, שתסמיך את ועדת השרים לחקיקה לאשר את הצעת החוק. זו האחרונה תכונס בצהרי אותו יום, אז היא צפויה לאשר את ההצעה. בקואליציה מקווים כי הצעת החוק תאושר בקריאה הראשונה בליל ה-4 במאי, כלומר 11 ימים לפני תחילת שידוריו של תאגיד השידור הציבורי ותאגיד החדשות הציבורי.

בשבוע שלאחר מכן תדון בהצעת החוק הוועדה המיוחדת בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד). מדובר בוועדה שהוקמה השבוע והיא משותפת לוועדת הכנסת ולוועדת הכלכלה. הכוונה היא להשלים את חקיקת החוק בקריאה השנייה והשלישית ב-10 במאי 2017, 5 ימים בלבד לפני תחילת שידורי התאגיד.

הצעת החקיקה הזו היא יישום הפתרון שהתוו מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, וזאת לאחר המשבר הקואליציוני בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר משה כחלון. נתניהו פעל כדי לפגוע בתאגיד השידור ואף ניסה לסגור אותו, אך לאחר התנגדות כחלון גובש המתווה החדש.

המשמעות של המתווה היא אך ורק הפקעת תחום החדשות מידיהם של ראשי התאגיד הנוכחיים, היו"ר גיל עומר ומועצת התאגיד והמנכ"ל אלדד קובלנץ, וזאת לצד הדחתו של ברוך שי מתפקיד מנהל החטיבה (ראו מסגרת). בפועל, חטיבת החדשות, כפי שהיא, תהפוך להיות תאגיד נפרד. מנהל התאגיד החדש ייבחר על ידי כונס הנכסים הרשמי. בהמשך תיבחר מועצה חדשה באמצעות ועדת איתור בראשות שופט, בהתאם לממשל התאגידי שיש כיום בתאגיד כאן, והיא תמנה מנהל קבוע.

המהלך הזה ספג ביקורת חריפה מכל גורמי המקצוע שעסקו בנושא. שני תאגידים זה לצד זה, שאמורים לפעול בערוץ שידור אחד ובאותו מתחם, הם מתכונן לסרבול, יריבויות וכאוס בשידור הציבורי. במשרדי הממשלה אומרים אמנם כי לא תהיה חריגה תקציבית, אך העלות של הפעלת תאגיד חדש עשויה לפגוע בתקציב הדרוש לפעילות העיתונאית.

הליך החקיקה החפוז החל בתיקון חקיקה שהתקבל בשבוע שעבר לדחיית ההקמה של התאגיד ממחר (שני) 1 במאי, ל-15 במאי, וזאת רק כדי שיהיה ניתן להעביר את החקיקה הנוכחית.

במהלך הדיונים הביעה היועצת המשפטית של הוועדה המשותפת, עו"ד אביטל סומפולנסקי, מחאה על הליך החקיקה החפוז. "עד למועד של 15 במאי מוטל על הכנסת להעביר הצעת חוק חדשה שמשנה באופן מהותי, ובמשך אותו זמן יש גם ליישם את החוק. לוחות הזמנים הנוכחיים מביא אותנו במקרה הטוב ל-1 במאי. כשם שצריך הליך ראוי בממשלה צריך הליך ראוי בכנסת. לא ניתן יהיה לקיים הליך מסודר במספר כזה של ימים. ח"כים צריכים לקבל את הצעת החוק, ללמוד אותה. הממשלה מגיעה לכנסת ברגע האחרון ומקווה שיהיה אפשר תוך מספר ימים. אנחנו מבקשים להסב את תשומת הלב שעלול להיווצר מצב שיהיה פגם בהליך שיירד לשורשו של העניין".

ביטן השיב לה: "אם יש בעיה בלשכה המשפטית שלכם, אז תביאו עוד עורך דין". סומפולנסקי הבהירה שוב: "זה לא קשור ללשכה המשפטית. בלוח הזמנים לא ניתן יהיה לקיים הליך חקיקה ראוי". עם זאת, אם אכן ההצעה תונח ב-4 במאי, גם היועמ"ש הסכימה כי ניתן יהיה לקיים הליך כזה. זו הסיבה שמליאת הכנסת תכונס באופן חסר תקדים ביום חמישי בלילה.

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, מסרה בתגובה: "ההתנהלות הבלתי נסבלת של הקואליציה להעביר חוקים במחטף, ולהשתיק את האופוזיציה ללא אפשרות לקיים דיון מהותי על החוק, חייבת להיפסק. בכוונתי לפנות אל יו"ר הכנסת ביום ראשון כדי שיעצור את המהלך הדורסני הזה. אין שום סיבה שהחוק לא ידון ויעלה להצבעה במהלך מושב הקיץ שייפתח שלושה ימים לאחר המועד שנקבע, באופן שיאפשר לקיים דיון מסודר כמקובל בדמוקרטיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker