בין המלצות דו"ח זליכה: ביטול הפטורים ממס לנכים והעברת הכסף לקצבאות

סעיף זה צפוי לעורר מחלוקת, ומשמעותו העברת כסף ממקבלי קצבאות נכות חזקים שמשתכרים יותר – לנכים חלשים יותר ■ הוועדה ממליצה גם לעדכן את מבחני הזכאות לסיוע, ולבססם על תפקוד במקום על הכנסה

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הנכים בתל אביב, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום
חגי עמית

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, פרופ' ירון זליכה וגורמים מקצועיים במשרד האוצר נפשו אתמול (ה') לדון במסקנותיו הסופיות של הצוות לבחינת קצבאות הנכות. הדו"ח צפוי להיות מוגש פורמאלית בראשית השבוע, כאשר על בסיסו יעבירו לשרי האוצר והרווחה הגורמים המקצועיים במשרד האוצר את המלצותיהם לנוסח החלטת הממשלה. השאיפה באוצר היא כי עד סוף השנה יקום צוות בינמשרדי שיטפל בישום הרפורמה

המתווה המסתמן קובע כי היקף ההעלאה יסתכם בכ-4 מיליארד שקל, שיחולקו ב-4 פעימות. זאת, במטרה להביא להעלאה הדרגתית של קצבת הנכות, כך שזו תעמוד בסוף התהליך על כ-4,000 שקל בחודש. סעיף מרכזי בדו"ח דן בביטול הפטורים ממס על עבודה, מהם נהנים הנכים כיום – תוך הפניית הכספים שייכנסו כתוצאה ממהלך זה לטובת מתן קצבאות אחרות. גם אם מדובר במהלך שיתבצע בהדרגה, סעיף זה צפוי לעורר מחלוקת. משמעותו היא העברת כסף ממקבלי קצבאות נכות חזקים שמשתכרים יותר – לנכים חלשים יותר. 

המלצות זליכה כוללות גם טיפול בשורה של בעיות מהן סובלת אוכלוסיית הנכים, הנובעות מסיוע ממשלתי לא מספק - בין אם מדובר בסיוע בשכר דירה ובין אם בקצבת הניידות או בסיוע בתשלום עבור מטפל. בנוסף, הוועדה ממליצה להקצות כסף למומחים שיעדכנו את מבחני הזכאות לסיוע. זאת, במטרה לצמצם את המקרים שבהם המדינה משלמת מעט מדי כסף לנכים נזקקים, ובמקביל משלמת סכומים גבוהים יחסית למי שמידת נזקקותם נמוכה.

לפי הוועדה, הדגש באבחונים צריך לעבור ממבחני זכאות המבוססים על הכנסה למבחני זכאות המבוססים על יכולת תפקוד. העובדה שמבחן הזכאות כיום מתבסס במידה רבה על הכנסתו של הנכה, מעודדת לעתים את האזרחים שיכולים לעבוד - לא לעשות זאת. גם בחו"ל יש מחסור במבחני זכאות לקצבה על בסיס תפקודי, כך שיהיה צורך לפתח אותם בישראל.  

ההמלצות מגלמות מדיניות פיסקלית רחבה של הגדלת ההוצאה האזרחית של הממשלה, כאשר הכסף שיועבר לנכים צפוי להתגלגל הלאה ולהגדיל את הצריכה הפרטית. עם זאת, נכון להיום אין לממשלה מקורות כספיים שמבטיחים כי כל ארבע הפעימות עליהן מדובר אכן יתממשו. הפעימה הראשונה בשנת 2018 תמומן מרזרבות התקציב, מהן ימומן גם חלק מהתקציב הדרוש לתוכנית 'נטו למשפחה'.

עלות שתי התוכניות - נטו למשפחה והעלאת קצבאות הנכים - תגיע בעוד 4 שנים ל-8 מיליארד שקל. לצורך מימון קצבאות הנכים, בוועדת זליכה בנו בין היתר על צמיחת המשק - אך בסופו של יום מדובר בסכום שאין כרגע דרך להבטיח את קיומו. מהלך העניינים הנוגע להעלאת הקצבאות עשוי להיות דומה לזה שראינו בתוכנית נטו למשפחה - אישור בחקיקה של הפעימה הראשונה בלבד ל-2018 , תוך הצגת המתווה לשנים הבאות. וכך, שאר הפעימות ימתינו לחקיקה משלהן בבוא העת.

ספק אם כאשר כחלון הוציא לדרך את ועדת זליכה הוא העלה על דעתו שההמלצות יגיעו להיקפים שכאלה. כחלון העריך כי ניתן יהיה לסייע לנכים עם הרבה פחות כסף, ועם זאת, נכון לעכשיו, הוא עומד מאחורי ההמלצות שניתנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker