פרשנות |

כחלון משחק פוקר - אבל הקלפים בידיים של נתניהו

המשחק הפוליטי בין שר האוצר לראש הממשלה הביא לתוכנית סודית של 5 מיליארד שקל ■ נתניהו אמנם הגיב לשורת הרפורמות במתינות, אך הוא עשוי לטרוף את הקלפים ברגע ■ שאלת מקורות המימון של התוכנית מקוממת במיוחד, אבל לפחות התוכן שלה חיובי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ומשה כחלון. התוכנית הוכנה מאחורי גבו של ראש הממשלה כדי להעמיד אותו בפני עובדה מוגמרת

שר האוצר, משה כחלון, שיחק השבוע פוקר מול שחקן בכיר ומנוסה ממנו בהרבה. השליפה של כחלון — תוכנית כלכלית בהיקף של 5 מיליארד שקל שהוכנה בהיחבא — נועדה להתריס נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. יש שיגידו שזאת נקמה מתוקה על ההשפלה שחווה כחלון במשבר תאגיד השידור, יש שיגידו שזהו ניסיון לשקם את הפופולריות הציבורית שלו בתור שר אוצר שמחלק כספים ומסייע לחלשים. בכל מקרה, התוכנית הוכנה מאחורי גבו של ראש הממשלה במטרה להעמיד את נתניהו בפני עובדה מוגמרת.

ניהול הסיכונים הפוליטי של כחלון היה פשוט לכאורה. אם ראש הממשלה יאשר את התוכנית, זו תהיה הצלחה גדולה שהקרדיט לה ייזקף לזכותו של כחלון. אם ראש הממשלה יטרפד את התוכנית, זוהי הזדמנות מצוינת ללכת לבחירות עם המיתוג של "שר האוצר שניסה לעזור למעמד הביניים, ורק ראש הממשלה מעשן הסיגרים, שותה השמפניה הוורודה, שמעולם לא עומד בפקקי תנועה, מנע זאת". אלא שאת ניהול הסיכונים הזה שיחק כחלון מול עצמו. שחקן הפוקר הבכיר שניצב מולו, ראש הממשלה נתניהו, יכול לטרוף לו את הקלפים ברגע.

כדי שתיושם, התוכנית של כחלון זקוקה לאישור הממשלה וועדת הכספים של הכנסת. ראש הממשלה יכול להעביר את התוכנית, אבל להוביל אותה בדרך חתחתים ארוכה, תוך שהוא נוגס בה בכל פה ומביא לכך שבסופו של דבר תתקבל תוכנית מצומקת ומרשימה הרבה פחות, שתשאיר את כחלון בעמדת המנצח, אבל מנצח מרוט נוצות.

אין זה צעד הפוקר היחיד שנתניהו יכול לשלוף מולו. נתניהו יכול להחליט שאם שר האוצר מחלק 5 מיליארד שקל כאוות נפשו, גם הוא עצמו, ראש הממשלה, יכול להוסיף 5 מיליארד שקל ולחלקם כרצונו. זהו מרוץ חימוש שבו המוביל הוא מי שמחלק יותר כסף ומיטיב יותר עם העם. ואולם שר האוצר צפוי להפסיד במרוץ הזה — הוא זה שצריך לנסות למצוא דרך לרבע את המעגל, למצוא את המקורות הכספיים לכל הטוב הזה שנשפך לפתע על עם ישראל.

בשלב הזה, שחקן הפוקר שיושב בלשכת ראש הממשלה סוכר את פיו. נתניהו הגיב על ההפתעה שהנחית כחלון על שולחנו במתינות, ומלשכתו הודלף כי מדובר ב"צעדים בכיוון הנכון, והם ייבחנו בחיוב". עם זאת, לא בטוח שנתניהו אמר כאן את מילתו האחרונה.

כחלון שכח את שותפיו המקצועיים

מרוב משחקי פוקר פוליטיים נשכח הדיון במהות הכלכלית. אף שהתוכנית מותגה כתוכנית של 4 מיליארד שקל, בפועל מדובר ב–5 מיליארד שקל. 800 מיליון שקל של תוספת קצבאות לנכים — מנה ראשונה מתוך תוספת של 4 מיליארד שקל, שתיפרש על פני כמה שנים — יצטרפו לתוכנית בזמן הקרוב. רק לפני שלושה חודשים וחצי אישרה הכנסת את מסגרות התקציב הדו־שנתי ל–2017–2018. עוד לא חלף שליש השנה הראשון מתוך שתי שנות התקציב, וכבר נערך שינוי של 5 מיליארד שקל בתקציב. ניהול יציב או מצטיין של תקציב המדינה בוודאי אין כאן.

בכלל, קשה להבין את הצידוק לכך שתוכנית כלכלית גדולה כל כך, בהיקף של 5 מיליארד שקל, נרקחת בהיחבא, בימי חול המועד, בידי קומץ קטן של פקידים באגף התקציבים וברשות המסים באוצר. אף אחד מהשרים הרלוונטיים — שר החינוך, נפתלי בנט, למשל, שלפתע קיבל מתנה של סבסוד צהרונים — לא שותף בדיונים, ומובן שראש הממשלה לא ידע על כך דבר. גם גורמי מקצוע ממשלתיים, כמו בנק ישראל או המועצה הלאומית לכלכלה, לא היו שותפי סוד, ולא יכלו לתרום מקצועית לתוכנית.

האפשרות שבתוכנית נפלו טעויות, או שמא סדר העדיפות שהיא מייצגת רחוק מלהיות סדר העדיפות המיטבי (אולי לבנט יש צרכים דחופים יותר במערכת החינוך?) היא אפשרות סבירה בהחלט כאשר מכינים תוכנית גדולה כל כך עם מספר מועט כל כך של שותפי סוד — ללא סיבה מקצועית שתצדיק זאת.

גם שאלת מקורות המימון שלה מקוממת במיוחד. התוכנית מורכבת מוויתור על הכנסות ממסים (על ידי צעדים כמו תוספת נקודות זיכוי להורים והפחתת מכסים) בסכום של 2.5 מיליארד שקל. לכך יש לכאורה מקורות, בשל העדכון של תחזית ההכנסות ממסים לשנתיים הקרובות בסך של 2.5–3 מיליארד שקל. האוצר נזהר וקבע כי תוספת נקודות הזיכוי תהיה בהוראת שעה לשנתיים, כלומר מדובר בהפחתת מסים שאינה מחייבת את תקציב 2019 ואילך. בכך, ההצעה הזאת מתווספת להרגל המגונה של מדינת ישראל להעלות ולהפחית מסים כלאחר יד, בלי יציבות ובלי יכולת תכנון עתידית. ניהול יציב או מצטיין של תקציב המדינה בוודאי שאין כאן.

חלקה השני של התוכנית הוא תוספת הוצאה — 0.9 מיליארד של על סבסוד צהרונים, 0.75 מיליארד שקל על הרחבת מענק עבודה (מס הכנסה שלילי), ועוד 0.8 מיליארד שקל על קצבאות נכים, ובסך הכל כ–2.5 מיליארד שקל. כאמור, רק לפני 3.5 חודשים אושר תקציב המדינה, וזאת בעידן הנומרטור, שאינו מאפשר להתחייב להוצאה תקציבית כלשהי מבלי שמצביעים על מקור לה.

מהיכן נמצאו לפתע בתקציב מקורות לעוד 2.5 מיליארד שקל? התשובה המקוממת של משרד האוצר היא הרזרבה התקציבית, בסך של 3.5 מיליארד שקל. בפועל, כמעט כל הרזרבה — שנועדה כמובן לממן אילוצים לא צפויים או מצבי חירום — מופנית עתה לתוכנית של האוצר. יש כאן שימוש לא מיטבי של כספי הרזרבה, ובעיקר שימוש מקומם ומפלה. האם שר אחר בממשלה היה יכול לעשות שימוש דומה בכספי הרזרבה כדי לקדם תוכנית ציבורית חשובה לא פחות של משרדו? אין ברירה אלא לחזור על הטענה שניהול יציב או מצטיין של תקציב המדינה בוודאי שאין כאן.

מהלך פוליטי חכם

התוכן של תוכנית כחלון הוא נקודת האור העיקרית לגביה. כחלון השכיל להקשיב לפקידות המקצועית של האוצר, ולכן צרור ההצעות שנכלל בתוכנית הוא בסך הכל חיובי. פרט לתוספת נקודות הזיכוי להורים עובדים — הפחתת מס לא נחוצה, גם כך שיעור המס שמשלמים הורים עובדים במעמד הביניים בישראל הוא מהנמוכים בעולם המפותח — שאר הסעיפים הכלולים בתוכנית הם כאלה שכל כלכלן יברך עליהם, בעיקר התוספת הנחוצה מאוד למענק עבודה ולסבסוד צהרונים. מדובר בשני צעדים שנחשבים לתורמים לפריון העבודה בישראל.

התוכן של תוכנית כחלון הוא מהלך פוליטי חכם שלו, מאחר שיהיה קשה מאוד להתנגד להצעות שהועלו על ידו. ניתן להניח שתוכן ההצעות יאפשר לכחלון לצלוח בשלום את משוכת ההתנגדות של בנק ישראל וגם של המועצה הלאומית לכלכלה, ויותיר את המאבק על תוכן התוכנית רק במישור הפוליטי־ציני. בהנחה שנתניהו אינו שש כעת אלי קרב, ואינו רוצה לחמם עוד יותר את הגזרה מול שר האוצר שלו, התוכן האיכותי יחסית של תוכנית כחלון יכול להעניק לה את הגושפנקה הפוליטית שהוא זקוק לה. זה תלוי רק ברצונו הטוב של נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker