נפסל מינויו של יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית

כשלון לשרים אביגדור ליברמן וחיים כץ ■ שר הביטחון ייאלץ לחפש מועמד אחר אך ייתכן גם שחברי הדירקטוריון ידרשו למנות אחד מהם ליו"ר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר שמירצילום: אמיל סלמן

כשלון לשרים אביגדור ליברמן וחיים כץ: ועדת גילאון לבחינת מינויים בכירים פסלה את מינויו של המועמד המועדף עליהם, יאיר שמיר, לתפקיד יו"ר התעשיה האווירית. נימוקי הפסילה יפורסמו בעוד מספר ימים אך הם מתרכזים בחשש מניגוד עניינים בשל העובדה ששמיר לא ויתר על קרן ההשקעות בראשה הוא עומד.

שמיר, כפי שנחשף ב-TheMarker, נחשד בניגוד עניינים לאחר שעסקים שעשה כשעמד בראש הקרן, עורבבו עם עסקי התעשיה האווירית. במקביל, גם העובדה שהוא מתעקש להמשיך לעמוד בראש חברת נת"ע - אף היא חברה ממשלתית גדולה - לא איפשרה את שני התפקידים.

הפסילה לא באה בהפתעה, בעיקר, על רקע חקירת החשדות לשחיתות בתעשייה האווירית. בין הנחקרים חברי ועד רבים, ביניהם בנו של שר הרווחה היום, חיים כץ, בעבר יו"ר ועד העובדים, ומקורבו של שמיר. בקדנציה הקודמת של שמיר, נהג זה להעלים עין מפעילות הוועד כמו גם מהפעילות הפוליטית הענפה של כץ, על חשבון עובדי ותשתיות החברה. שמו של שמיר נקשר בזה של כץ, והסיכוי שהוועדה הייתה מאפשרת את חזרתו קטן ככל שגברו הדי הפרשה הנחקרת גם בימים אלה.

ליברמן, שהתעקש על מינוי שמיר ואף דאג להעביר החלטה בממשלה, ייאלץ לחפש מועמד אחר. במקביל, ייתכן כי חברי הדירקטוריון ידרשו למנות אחד מהם ליו"ר.  בחצי השנה האחרונה פועלת החברה ללא יו"ר דירקטוריון.

מתנועת אומ"ץ נמסר כי "אומ"ץ מברכת על ההחלטה ורואה ברכה במאבקה למניעת מינוי זה. אומ"ץ דורשת מהממשלה להקים וועדת בחינה למועמד ראוי, מקצועי, מנותק מפוליטיקה, שידע להבריא את התעשייה האווירית להצעיד אותה קדימה".

מלשכת שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נמסר בתגובה כי "יאיר שמיר הינו המועמד הראוי והמתאים ביותר לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית. שמיר הינו טייס חיל האוויר לשעבר וכיהן במשך שתי כהונות כיו"ר התעשייה האווירית בהצלחה רבה, תרם וקידם את החברה. בנוסף לכך, שמיר גם כיהן בתפקידים ביטחוניים וכלכליים בכירים ביותר בממשלה ובמשק, ביניהם שר החקלאות ופיתוח הכפר, מנכ״ל וסגן נשיא חברת סאיטקס, מנכ"ל חברת עלית, יו״ר דירקטוריון חברת אל-על ועוד. לאור זאת, אנו סבורים כי החלטת הוועדה למינוי בכירים היא החלטה תמוהה ומוטעית. מכיוון שלא קיבלנו עדיין את נימוקי הוועדה אנו נמתין לראותם, ולאחר שנלמד אותם נחליט באילו צעדים לנקוט".

יאיר שמיר ימשיך לכהן כיו"ר נת"ע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker