סוף לסאגה: יופסקו המענקים לחקלאים על אי גידול עוף למאכל

הכנסת אישרה: סעיף חלף הפטם יוצא מחוק הגליל, ובמקומו ישולם מענק לחקלאים שכבר אינם מגדלים פטם כהוראת שעה - שלא ניתן יהיה להאריכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי רוזנטלצילום: דניאל צ'צ'יק

אחרי אינספור תהפוכות, ומאבק אדירים בכנסת, נרשם סוף לסאגת חלף הפטם – ההסדר האבסורדי שלפיו מאז 1996 המדינה משלמת 35 מיליון שקל מענקים בשנה לחקלאים בגבול הצפון עבור זכותם שלא לגדל עוף למאכל. 

הכנסת חוקקה הלילה (ד') את חוק הגליל, ובמסגרתו נכנסה ההסתייגות של ח"כ מיקי רוזנטל אשר ביטלה את סעיף חלף הפטם. במקום סעיף חלם הפטם נכנסה לחוק הוראת שעה ולפיה החקלאים בגבול הצפון ימשיכו לקבל את המענקים, עבור אי גידול פטם, במשך שלוש שנים נוספות – אבל הוראת השעה תפוג בסוף 2018, ולא ניתן יהיה להאריכה. בכך, בפועל, נקבע סוף להסדר חלף הפטם.

לפי ההסתייגות שהתקבלה – גם ח"כ רוזנטל וגם ח"כ יהודה גליק העלו שניהם הסתיגויות דומות נגד הכוונה להכניס את הסדר חלף הפטם לחוק ולהמשיך אותו לשלוש שנים לפחות -  המענקים עבור אי גידול הפטם ישולמו באופן חד פעמי במהלך 2018 כהוראת שעה. לאחר מכן הוראת השעה תפוג, והחקלאים שכבר אינם מגדלים יותר עוף למאכל יפסיקו לקבל סובסידיה מהמדינה עבור אי גידול עופות.

לול חופש במושב ניר יפה, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

בכך הוסרה גם הסכנה לעתירה לבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון, שטענה כי הסדר חלף הפטם  - כאמור, מדובר בתשלום מהמדינה לחקלאים שכבר אינם עובדים יותר עבור זכותם שלא לעבוד - אינו סביר, וכי גם אסור היה להכלילו בחוק הגליל מאחר שמדובר בנושא חדש. החלפת הסעיף בהוראת שעה, אשר פגה בסוף 2018, פתרה את ההסתייגות של התנועה לאיכות השלטון.

גם החקלאים הסכימו לפשרה הזו מאחר שהם ימשיכו לקבל את המענקים, עבור אי גידול הפטם,  בסכום חד פעמי השקול לתשלום המגיע להם בשלוש השנים הבאות. משרד המשפטים, אשר דרש כי הסדר הפטם ייכנס לחוק או יבוטל כליל - קיבל גם הוא את הפשרה. המשרד התנגד להמשך המצב הקיים מאז 1996 - תשלום מענקי חלף הפטם מחוץ לחוק.

בעקבות זאת נחקק חוק הגליל בשלוש קריאות, על אף שמדובר גם כך בחוק שנוי מאד במחלוקת. מדובר בחוק המשלם מענקים של כ-100 מיליון שקל בשנה (35 מיליון  מתוכם במסגרת הסדר חלף הפטם) לכ-3,000 לולנים בגבול הצפון, ורק להם, עבור לולי הטלה ולולי פטם. כל  מגדל בצפון שזכאי לכך מקבל מענקים של כ-32 אלף שקלים בשנה, והחוק הוארך עתה בעשר שנים – כלומר קומץ המגדלים בצפון יזכו לקבל עוד כ-300 אלף שקל מהמדינה. זאת בשעה שלולנים בשאר חלקי הארץ אינם זכאים להטבה דומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker